SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Geri Dön...

Büyükbas hayvan gübresinden biogaz üretiminin nasıl yapıldiğını çok merak ediyorum. Bu tarz bir üretim yapabilmek için nasıl bir tesis kurmak gerekir? Üretilen gaz daha sonra kullanılmak amacıyla depolanabilir mi? tesisisn şematik olarak tarifi mümkün mü?Çok teşekkür ederim.(Mehmet Azkın)

Bu süreçte biyogaz, hayvan gübresinin bozunma süreci sırasında kendiliğinden açığa çıkar. Dolayısıyla üretimi için, gübreyi kapalı bir tankta bekletmek yeterli. Gaz tanktan bir boru çıkışıyla alınabilir. Böyle de yapılması gerekir, çünkü aksi halde kapalı tankta biriken gaz, eğer içeriden yeterli miktarda gübre var ise, tankın patlamasına dahi yol açabilir. Çıkış borusu üzerinde, gazın geri kaçışını önlemek için, çıkış yönünde geçişe izin veren bir emniyet vanası gerekir. Vanayı geçen gaz, ya bir başka tankta biriktirildikten sonra veya doğrudan, ocak vs gibi kullanım noktasına iletilir. Her durumda, tesisattaki basınç belli bir düzeyi aştığı takdirde fazlalık gazı dış ortama salacak bir emniyet vanasının da varlığı gereklidir.

Geri Dön...
Yazıcı Dostu Sayfa

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.