SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Geri Dön...

Suyun yüzey gerilim kuvvetini azaltmak için hangi kimyasalları kullanabilirim? Yüzey gerilimi azalan suyun yüzey alanının artacağından söz edilebilir mi? (Burak Akçaboy)

Su molekülleri polar olarak tanımlanır. Bu duruma özetle, molekülün iki ucunun farklı yüklerde olması diyebiliriz. Negatif uçta oksijen, pozitif uçta da hidrojenler bulunur. Hidrojen bağları da zaten bu iki zıt yükün çekimi ile oluşan zayıf bağlardır. Su molekülleri arasında da bu hidrojen bağlarından kaynaklanan bir çekim vardır. Yüzey gerilimi dediğimiz şey ise adından da anlaşılacağı gibi, yüzeydeki su molekülleri arasındaki bu çekimden meydana gelen bir gerilimdir. Yüzey gerilimini suyun içindeki moleküllerle havadaki moleküller arasında bulunan bir çeşit zar ya da deri gibi düşünebilirsiniz. Buradan hareketle, suyun yüzeyindeki hidrojen bağlarını zayıflatabilen her kimyasal yüzey gerilimini azaltacaktır sonucunu çıkartabiliriz. Su molekülleri birbirlerini daha zayıf olarak çekerse yüzey gerilimi düşer. Bunun tam tersi de geçerlidir. Su molekülleri arasındaki çekim kuvvetinin artması, yüzey gerilimini de artırır.

Suyun yüzey gerilimini azaltmak için yağ ve deterjanlar işe yarayacaktır. Bunun yanı sıra suyun yüzey gerilimini azaltmak için çeşitli aerosoller kullanılabilir. Yüzey gerilimi azalan suyun yüzey alanının artması durumundan tabi ki söz edebiliriz. Çünkü suyun yüzey geriliminin fazla olması, yüzeydeki su moleküllerinin birbirini daha fazla çekmesi ve (net kuvvet sıfır olacağı için) daha kompakt bir yapıda bulunma eğilimi doğurur. Böylece su olabildiğince minimum yüzey alanına sahip olur. Zaten su damlacıklarının da yuvarlak olmasının sebebi de budur. Belirli bir hacme sahip bir maddenin kaplayabileceği en küçük alan daire şeklinde olandır.

Metin Çakır


Geri Dön...
Yazıcı Dostu Sayfa

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.