SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Geri Dön...

Naftalin saf madde midir? Homojen mi, yoksa heterojen midir? Neden? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. (Sevilay ???)

Naftalin, fosil yakıtlarının doğal bir bileşenidir (petrol ve kömür gibi). Tahta ve tütün gibi doğal ürünlerin yanması sonucu da oluşabilir. Farmakoloji alanındaki kullanımının yanı sıra, çoğumuzun bildiği gibi evlerde güve ve böcekleri ortamdan uzak tutmak için ve tuvaletlerde koku giderici olarak ve deri tabaklanması işlemi sırasında kullanılır. Naftalin bir bileşiktir ve saf maddedir. Dolayısıyla homojendir. Genel formülü C10H8 dir. Yoğunluğu (20°C sıcaklıkta) 1,145 g/L dir. Erime noktası 80,5°C, kaynama noktası 218°C dir. Molekül ağırlığı 128,19 gramdır. Buhar basıncı 0,087 mm/Hg dir. Bu yüzden çok kolay buharlaşır, sıvı hale geçmeden doğrudan gaz hale geçer ki buna “süblimleşme” denir. Hava ile oluşturduğu karışım yanıcıdır. Benzinde, alkolde, eterde ve asetonda çözülebilir.

Metin Çakır


Geri Dön...
Yazıcı Dostu Sayfa

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.