SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Elektrik ve Elektronik
Kategorilere Geri Dön...

483 - Selamlar, nominal deger tam olarak neyi ifade eder? Mesela nominal akım dendiği zaman neyi anlamamız gerek? (Murat Kahraman)

482 - Aliminyum teli ve bakır teli limona nasıl bağlarız ampülün yanması için? (Ümmü Gülsüm)

481 - Grafit sıvı halde iletken midir?(Naci Akkaya)

480 - merhaba ben 7.sınıf öğencisiyim. Fen dersinde ampermetrenin seri bağlandığını öğrendik. Ama pilin artı kutbu ile a.metrenin eksi kutbunu bağlayınca ibre rakamların olmadığı yönde saptı.Aynı kutupları bağlayınca ise doğru ölçümler alabildim. İyi de bu paralel bağlama değil mi? (Ayla Ayak)

479 - 3000 Wattlık güç bir saatte veya bir günde ne kadar kilovat elektrik enerjisi tüketimine karşılık gelmektedir.Teşekkürler.(Kamil Babaoğlu)

478 - Akünün içinde asit var mıdır? eğer varsa tam olarak ne işe yarar?(Yeter Ceyhan)

477 - Merhaba, cisimler üzerindeki statik elektriği nasıl ölçebilirim bunun yöntemleri var mıdır? veya şöyle sorayım herhangi bir cismin örneğin bir meyvenin üzerindeki elektriği nasıl ölçerim. (Mustafa Ural)

476 - İlk önce böyle güzel bir hizmeti sunduğunuz için teşekkür ederim.Benim sorum elektronik ile ilgili olacaktı. Uydu haberleşmesi ve yüksek frekans haberleşmesinde downconverterler kullanılıyor. Bunlar yüksek frekansı düşük frekansa düşürüyorlar. Fakat bu düşürmeyi bu cihazlar nasıl yapıyor? O frekanstaki bir sinyal nasıl daha düşük hale getiriliyor? Bunun mantığını açıklarsanız çok sevinirim. Saygılarımla. (Enver Karaman)

475 - Osiloskopla ac ve dc nasıl ölçülür? (İsmail Orhan )

474 - ben bi ledli fener devresi yapmak istiyorum ve sizin http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/33/devre4.jpg linkteki devrenin benim ihtiyacy'ma uygun olduğuna karar verdim. Bu devrede benim anlamadığım topraklama işaretleri var. Ben bu devreyi 6v'luk bir akü ile yapacağım ama toprağı neyere bağlayacağım? Bir de kondansatörlerde yalnızca farad değeri yazıyor ama voltaj değeri yazmıyor. Hangi voltajda kondansatör kullanılması gerektiğinin nasıl hesaplanacağını yazarsanız da çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Ahmet Sinan Kartal)

473 - SÜRTÜNME İLE ELEKTRİKLENME a. Fen ve teknoloji 7 sınıf 3. Ünitesinde (MEB Kılavuz Kitap) elektriklenme konusu işlenirken *"Cisimlerin birbirlerine temas etmeleri elektriklenme için yeterlidir. Sürtünme sadece etkileşme yüzeyini artırarak elektriklenmeyi kolaylaştırmış olur..." ifadesini kullanıyor...Ayrıca ünite başında verile kavram ağında elektriklenmeyi 2 gruba ayırıyor ve "sürtünme ile elektriklenme" bu gruplandırmada yer almıyor.Hâlbuki sürtünme ile elektriklenmede cisimler zıt yükle yükleniyor, dokunma ile elektriklenmede ise yükler paylaşılıyor ve aynı cins yükle yüklenmiş oluyor. (İ.Ersoy)

472 - Bir iletkenin amperini yükseltip voltajının sabit kalması için ne tür dirençler veya ne yapmam lazım?

471 - Merhaba. Aydınlatma amaçlı basit bir Led Devresi kurucam. Mavi Ledleri 4'er olarak seri bağladıktan sonra buseri devreleri birbirine paralel bağlayıp 12 volt vericem. Şimdiye kadar hep bu şekilde kurdum. Fakat bu sitede gördumki duzeneklere direnç ekleyerek daha sağlıklı devreler elde ediliyor. Yukarıda bahsettiğim gibibir devreye ne tur, ne ölçüde bir direnç eklemeli direnci neye göre koymalıyız formülü nedir. Bana x ölçüde bir direnç yerine şu formule göre diye bir yanıt verirseniz daha memnun olurum.(farklı devreler için.) Teşekkürler (Cihan Kutay)

470 - Merhaba, http://www.youtube.com/watch?v=Gj9aaifnIAk bu linkteki usb vantilatörü yapmaya çalıştım.Ve tüm malzemeleri aldım. Yaptım. Taktım ama çalışmadı. Acaba nedendir? Kabloları mı yanlış bağladım? Ya da bu videodaki vantilatör imkansız mı? Teşekkürler...(Burak Yılmaz )

469 - 220 voltla calısan bır motor 2200devır/dk yapıyormuş.Bu motoru dakikada 2200 devır yapan bır dınamoya flansla baglasak saatte kac kw elektırık uretecek.Yani motor saate 1kw altında tuketıyormus.Eger uretım 2,3kw ıse ıyı değıl mı bunu ogrenebılır mıyız.(cemal vatansever)

468 - Deneyini yapamadığım için öğrenemediğim bir konuda yardımcı olmanızı rica edeceğim.Konu elektrometrenin çalışması.Bu elektrometre, yapraklı elektroskoba benzeyenden. Okuduğum kadarı ile metal gövde ve yapraklar arasında potansiyel fark olduğunda yapraklar açılıyor.Peki mesela yüksüz bir elektrometrenin sadece metal gövdesini yüklesek metal topuz ve yapraklar arasında potansiyel farkından dolayı yapraklar açılır mı? Sonra bir de topuzu topraklanmışken elektrometrenin gövdesini negatif yüklesek nasıl birşey gözleriz? Anlamakta zorlandığım şey potansiyel farkı olduğu halde yaprakların hangi şekilde yüklendikleri.Yani diyelim ki yüklü metal gövde yüksüz metal yaprakları nasıl yükleyebilir? Elektik yükleri gövdenin dış yüzünde olduğuna göre içinde elektrik alan sıfırdır.Ama gövde ve yapraklar arasında potansiyel farkı olduğuna göre yaprakların açılması gerekli. Bu bana çelişkili geliyor. Yapraklar açılacaksa, yükler nereden gelecek? Nasıl açılacaklar?(Volkan Tufan)

467 - Merhaba,
Benim aklıma 2 şey takıldı.Eğer bunları bana anlatabilirseniz çok sevinirim. 1)Bizim kullandığımız elektrik kablolarında %30-35 civarında bi kayıp sözkonusuymuş(bu kayıp dediğim bölüm ısıya dönüşüyormuş) Peki bu kaybı voltajla ya da amperle düşürerek birim miktardaki enerji maliyeti düşürülebilir mi? Yani fazla maliyeti olmayan küçük bi düzenek eklenerek bu kaybı %3-5 civarına indirsek, sizcede ülke ekonomisi için makul bi çözüm olmaz mı? 2)örneğin %30 kayıp olduğunu kabul edersek 10kwnın %30kayıpla 10sn civarında geçtiği bi kablo %10 kayıplı hale gelince bu elektriğin geçiş süresi,kayıp oranı gibi %20 civarındamı yoksa daha fazla yada az mı değişecek. şimdiden ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum.(Ahmet Dondurmacı)


466 - Bir elektik akımının gücünü nasıl artıra bilirz bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirim çok teşekkur ederim (sedat yılmaz)

465 - Merhabalar.2007 yılı projelerinizden lazer güvenlik sistemi projenizde kullanılan LDR'nin yarıçapı önemli midir? devreyi aynen defalarca kurmuş olmama rağmen voltajı verir vermez buzzer ötmeye başlıyor.(LDR'nin üstüne ışık düşerken,düşmezken,kapkaranlık ortamda,LDR borunun içinde).Ayrıca burada devreyi resetlemek için kullanılan butonun özellikleri önemli midir? Saygılarımla(Serdar Kınay)

464 - Ev kapısına kumandayla açılıp kilitlenen kilit yapmak istiyorum.Bunun için gerekli malzemeler nelerdir.Alıcı ve vericiyi kilite nasıl monte edebilirim.(Rusen Ugur)

463 - Merhaba ben selma 7. sınıf öğrencisiyim.Perfonmans ödevi olarak basit elektrik motoru adlı ürünü yapacağım.Bunun için gerekli olan bütün malzemeleri buldum ama sadece emaye kaplı bakırteli bulamadım. Elektrikçilerde de bulamadım.Size sorum da bunu nerden temin edebileceğimdir.Sizden ricam bana yardımcı olabilecek değerli cevaplarınıza hemen ulaşabilmektir. Şimdiden teşekkürler.(Selma Çoklar)

462 - Ben içerisine atılan paraları tanımlayarak bunları displayde görüntüleyen bir kumbara yapmak istiyorum ancak paralar kumbaraya tek hazneden atılacaktır.Bu paraları nasıl birbirlerinden ayırt adebiliriz. (Yüksel Öztürk)

461 - EKIM 2005 Bilim veTeknik Dergisi Kendimiz Yapalim bolumunde cep telefonu dedektoru yapiyorduk.Okudugum kadariyla anliyamadigim bir sorun var.Okulumuzda cep telefonu kullanimi yasak.Bu cihazla kiside veya mekanda kapali veya acik telefon oldugunu anlayabilirmiyiz(elle yoklamadan cunku cep telefonlari sinifin herhangi bir yerine saklanabiliyor) (Ahmet ???)

460 - Merhabalar.Bakır sarımlı bir bobinin ortasını kalın bir demir koydum ve sarıma şehir akımı verdim ve demir çubuğa alimünyum halkayı sokmaya çalıştım fakat halka fırladı.Lütfen cevaplar mısınız?.Ayrıca iyi ki varsınız.(İbrahim Aran)

459 - Merhaba ben basit bir alıcı ve verici yapmak istiyorum.Bunun için en uygun malzeme nedir ve nasıl yapılır bilmek istiyorum yardım ederseniz sevinirim. (Barış Can BÜYÜKKOL)

458 - Hareket ve ses verilerini değerlendirerek bir alarm devresi yapmak istiyorum bu konuda bana verebileceğiniz bir devre şeması ve devre elemanları hakkındaki bilgi beni çok sevinrdirir. (MEHMET KILIÇ)

457 - Lazerli güvenlik sisteminde boardı nereden bulabilirim? birde lazer diyot,ldr bunları bulabileceğim yerleri söylerseniz çok memnun olurum. (Turgut Alp Tuğ)

456 - Yıldız-üçgen bağlı devrelerde yıldız akımının üçgen akımına oranını hesaplama hakkında bilgi alabilir miyim? (Uğur Yağız)

455 - Yüksek gerilim hatlarında çekilen üç hat haricinde çelik direklerde en tepede dördüncü bir hat var bazı durumlarda kırmızı beyaz toplar aralara serpilmiş bazı durumlarda ise sadece çelik tel direkler arası irtibatlandırılmış. Ben bunu merak ediyorum. Saygılarımla. (Şehmus Sezgin)

454 - 100 Amper trifaze sayaca sahibim. İşyerimdeki cihazların toplamı 30 KWA'dır. Kompanzasyon panosu yaptırmak zorunda mıyım? Şöyle bir hesap yaptım. Bu hesap doğru mudur? 30 KWA * 1000 = 30000/380 = 79 Amper olduğuna göre 100 amperlik sayacım bu sistemi kaldırır düşüncesindeyim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. (Cem Kaptanoğlu)

453 - Yüksek gerilim hatlarına kuşlar konuyor Neden? Niçin elektrik çarpmıyor? (Merve Gülgen)

452 - Merhaba,Amerikalıların elektrikli aletleri neden 110 voltla çalışır? Bizimkiler 220 voltla çalışıyor, hangisi daha avantajlı?(Hasan Yıldız)

451 - Bobinler devrelere niye seri bağlanır?(Bilal EYRİK)

450 - Sıcaklık artışı pil gerilimini nasıl etkiler?(Banu Efeoglu )

449 - Jeneratörlerin ürettikleri elektrik enerjilerinin iletilmesi engellenirse,yani bağlantı kabloları koparsa yada yerinden çıkarsa ne olur? sistemin otomatik olarak kapanmadığını farzedersek, elektrik üretilmeye devam eder mi yoksa aşırı üretimden dolayı sistem zarar mı görür?(Ali KARAKAN)

448 - Elektirik kablosunu uzunluğu kesiti ve cinsi ampulün parlaklığını değiştirir mi?(Müfide Pirinç)

447 - Elektrikte neden bakır tel kullanıyoruz, altın tel kullansak ne olur?(İlknur Uzun)

446 - Gerilim kaynakları devreye neden paralel bağlanır?(Ümit Aydön)

445 - Selamlar! Benim elimde 26 volt dc akımı bir trafo var ben bunu devre yapmama rağmen 26 dc volt aşağı düşüremedim acaba acaba ac 26 voltu 12.5,13 veya 13.5 dc ye nasıl düşürebilirim şimdiden teşekkür ederim. Serkan Taşkıran)

444 - Rüzgar enerjisiyle çalışan bir dinamo yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim? Neler almalıyım? Cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar. (Evren Can Yılan)

443 - Bilime çok ilgi duyuyorum. Aklımda olan bir şey var, bir jeneratör nasıl yapılır? (6 volt ) (EKİN SUMAN)

442 - 1,5 voltu nasıl üzerindeki voltlara çıkartabiliriz böyle bir düzenek var mıdır? (Mustafa Dinç)

441 - Karanlıkta yanacak ldr kullanılarak yapılan ve sadece led yakabileceğim (mümkünse ayarlı) aydınlatma aracı yapmak istiyorum. Bir nevi fotoselli lamba ama bunun küçük bir modeli.Devre şemasını ve gerekli aletleri yazarsanız çok sevnirim.şimdiden teşekkürler.(Murat Develi)

440 - Merhabalar ben dönüşümlü alet yapmak istedimdaha başlamadım şuan bilgi topluyorum.projem şu:3 veya 4 şarjlı pili ufak bir transformatör aracılığıyla yükseltilcek. Sonra elde ettiğimiz 230 voltlada pil şarj aletini çalıştırarak pillerimizi şarj edilcek.böyle birşey yapmak mümkün olabilir mi? İlginiz için teşekkür ve saygılarımı sunarım (Ali Türköz)

439 - Belki saçma olacak ama elimde uydu destekli Tv kartı var binamızda da uydu anten, bu 2'li yi kullanarak kaydettiğim videoları uydudan tv yayını olarak kullanıcılara ulaştırabilir miyim? (ilker kaya)

438 - Elektrik akımının yönü (+) dan (-) ye doğru diye öğrendik, ama elektron akışı (-) den (+) ya doğrudur. Peki elektik akımı elektronların yer değiştirmesi değil midir? O zaman bu durum ters değil mi, elektrik akımının da elektron akışının yönünde olması gerekmiyor mu? (Mustafa Albayrak)

437 - Bulunduğumuz yerde kamyon tır gibi araçları komple aramakta kullanılan askeri x-ray cihazı var. Çalışanların araç içerisinda iken bu x-ray cihazının içerisinden geçirilmesi (her gün 1-2 bazen 3-4 defa) sağlık açısından herhangi bir tehlikesi var mıdır? Etkileri neler olabilir? Teşekkürler. (Gökhan Çetin)

436 - Sayın İlgili; günde 9 saat büroda pc başında çalışıyoruz. Zemin kaplaması halıfleks. Sürekli statik elektrik yükleniyoruz, ki metale veya birbirimize dokunduğumuzda maalesef çarpılıyoruz. Çözüm önerisi için toprağa basın falan dediler, ama büroda toprak nerede? Bize bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz. Teşekkürler. (Hülya Şahin) Şirketimizde 100 personele sorduğumda 89 kişide metal bir yere dokunduğumuzda, başka birine dokunduğumuzda çarpma oluyor diye cevap aldım. Bu statik elektrik midir? Ve bunu kontrol altına alabilir miyiz? Bunun ölçüm cihazı var mı, nasıl yok edebiliriz? Lütfen cevap verirseniz sevinirim. (Taner Çakırer)

435 - Yerle teması olmayan araçlarda (helikopter, uçak vs.) topraklamanın nasıl yapıldığını araştırırken pozitif topraklama olarak yapıldığını, yüzeysel olarak öğrendim. Pozitif topraklama nedir, her sistemde kullanılabilir bir yöntem midir, bu araçlarda nasıl yapılır? İlginize şimdiden teşekkür ederim. (Murat Aksu)

434 - Benim merak ettiğim konu topraklama. ‘İnternet’te yaptığım araştırmada sağlıklı ve standartlaşmış bir bilgi bulamadım. Ayrıca işyerimde de iş güvenliği mühendisliği görevini bana verdikleri için, bu işi yapan pek çok firmayla görüşüyorum. Hiçbiri ortak bir noktada buluşamıyor. Bazısı diyor ki “topraklama en iyi bakır levhayla yapılır”, bazısı “o eskidendi, artık bakır çubuk çakılması gerekiyor” diyor. Bazısı “sizi kandırıyorlar, ABD’de bakır değil, galvanizli boru kullanılıyor” gibi şeyler söylüyor. Esasen ben makina mühendisiyim, elektrikten hiç anlamıyorum. Merak ettiğim şeyse, ayrıntılı olarak ve adım-adım olarak herşey. Ülkemizde ve hatta dünyada bu konuda çok büyük bir bilgi eksikliği var. Ben en çok kendi evimdeki elektrik tesisatıyla ilgileniyorum. Güvenli bir elektrik tesisatı için; hem insanlar için hem cihazlar için, ayrıca yangın gibi felaketlere karşı koruma, ev tesisatını komple voltaj değişimlerinden koruma, çanak anten elektrikli şofben v.s. konularında neler yapılabilir? Mesela kaçak akım röleleri nerelere konulmalı? Çamaşır makinası gibi cihazların topraklı fişi (mesela) güvenilir mi? Hakikaten şaseye bağlı mı? Çalışıp çalışmadığını test edebilir miyiz? Bütün bunları kendi başımıza yapabilir miyiz? Bilgisayar donanımlarına ayrı bir topraklama yapılması gerektiğini duydum. Her bilgisayar için ayrı bir topraklama mı? Yazıcı gibi cihazları ne yapmak lazım? Cat5 ağ kablolarından da bilgisayarların yanma durumu olabiliyor. Bunun için ne yapmak lazım? Bende ftp kablo var, içerisinde toprak teli var; bunu nasıl topraklamam lazım? Gibi... (Mustafa Orkun Büyükışık)

433 - Araba aküsünden bir amfiyi beslemek için 2x12 Volt AC veya +-12 Volt DC 1.5-2.0 Amper verebilecek bir devre yapmam lazım. Amfi 2 amper civarında çok güzel çalışıyor ve 2x12 Volt AC gerilim ile çalışıyor. Ben amfinin doğrultmaç devresini sökerek, direk -+12 Volt bir elektrikle de çalıştırıyorum, ama bunu bir türlü arabada yapamıyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler. (Necat Karaduman)

432 - Trafo, bobin sarım formülüne ihtiyacım var. 220 volttan 250 amper akım almak istiyorum. Bakırla veya alüminyum sargılarla bobini nasıl sararım? Elimde çekirdek ve makarası var. Primer ve sekonder sargı sayısı kaç olacak? (primer 5 kademeli olacak). Makara çift primer çift sekonder olacak. Teşekkürler. (İzzet Bayrak)

431 - Ben bir jeneratör yaptım. Fakat rüzgar şiddetlendiğinde volt gittikçe artıyor ve bazen 18v.'a kadar ulaşıyor. Ben bunu 6 v.'ta sabitlemek için ne yapabilirim. Bunu pdf olarak sitede ya da derginizde yayınlar mısınız? Teşekkür ederim.(Ercan Çağan)

430 - Merhaba ben. İşyerimde soğuklar geldiği için yazıhanede duruyorum. Ama dükkanın içerisini ve müşterilerin geldiğini net olarak göremiyorum. Onun için alarm sistemi türünde bir işlem yapmak istiyorum. Mesela müşteri geldiğinde yazıhane ayrı bir ışık takıp ışığın yanıp sönmesi için ne yapmalıyım. Nasıl bir sistem yapmalıyım. Yapacağım sistem için neler gerekli. 12v adaptör kullanarak elektrik akımı sağlamalıyım. (Cihan Aktaş)

429 - 220 voltluk şebeke gerilimini 0-9 volta düşüren bir gerilim regülatörü yapmam gerekiyor bana bana bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz? (halit doğan)

428 - Neden normal ampuller hemen yanıyor da, floresanlar bir iki defa yanıp söndükten sonra yanmaya başlıyor? (???)

427 - Ben lise 2. sınıfta okumaktayım.Elektronikle hobi olarak uğraşmayı seviyorum.Ağustos sayınızdaki termometreyi yapmak istedim, ama sanıyorum boyumdan büyük bir işe kalkıştım. Benim gibi acemilere yol gösterecek bir kitap veya internet adresi var mı?Bir de son olarak termometre çizimi daha ayrıntılı hale gelebilir mi? Mesela sadece + kutbun çizimi gösterilmiş, LM35 sensorunun hangi kollarının nereye bağlanacağı gösterilmemiş.Belki de gösterilmesi gerekmiyordur,ama dediğim gibi acemiyim.(Uygur Tanrıverdi)

426 - Kendimiz yapalım köşesindeki kızılötesi ışık ile cihaz kontrolünü ileri-geri,sağ-sol yapabilecek şekilde nasıl değiştirebilirim? (pdf) olarak açıklayabilir misiniz? (Ercan Çağan)

425 - Elektrik öğrencisiyim elektro dersinden geçemiyorum, sizce ben nasıl çalışmalıyım.(Erdem Güler)

424 - 12V'luk bir dinamoyla transformatör yardımı ile bilgisayarı ve modemi çalıştıracak bir sistem kurabilir miyim? Ya da bana bir sistem önerebilir misiniz?Köyde yaşıyorum ve sık sık elektrik kesintisi oluyor. (Burak ALASYA)

423 - Ben bir elektrik devre kuruyorum, 112 metre mesafede bulunan bir lamba devresini uzaktan kablosuz olarak harekete geçirmek istiyorum, bunu yapmak için ne gibi malzemeler toplayıp nasıl bir sistem kurmalıyım.(Boran Kartal)

422 - Bir rüzgar jeneratörü yapmak istiyorum fakat DC mi yoksa step motoru mu (kaç fazlı olanı tavsiye edersiniz) kullanmam avantajlı olacaktır? Yardımcı olursanız sevinirim. (Ali Koç)

421 - Merhaba ben piezo elektrik kristallerinin sürekli uygulanan bir mekaniki etki altında mı yoksa değişkem bir mekaniki etki altında mı gerilim oluşturduğunun cevabını merak ediyorum, eğer sorumu yanıtlarsanız minnettar kalacağım teşekkür ederim. (Dursun Üzülmez)

420 - Merhaba. Bilgisayarın güç kaynağı çıkışında +12, -12 voltajlar var. Ölçü aletini iki uca değdirince 24 volt oluyor. Fakat bir ucunu toprağa değdirmediğim halde, iki uçta canlı, 24 nasıl oluyor. +voltajı biliyoruz, fakat bu (-) canlı uç nasıl oluyor yani akım? Teşekkürler. (Hasan Ali)

419 - Dielektrik ile yalıtkan aynı şey midir? Dielektriğin kendine has bir tanımı var mıdır? Teşekkürlerimle. (Mustafa Öztürk)

418 - Benim sorum şu radyo frekansları neden ilden ile değişiklik gösreriyor, teşekkürler iyi çalışmalar. (Halil Kara)

417 - UPS doğru akımı nasıl ac akıma çeviriyor burada trafo işlevi nasıl bi mantıkla elektronik olarak sağlanıyor? (Avşar Yılmaz)

416 - Merhaba, elektrik motorlarının dönüş yönü, ±'ye göre değişiyor, bunu sabitlemek içinse kondansatör kullanılıyor, burada kondansatörün yaptığı görevi tam olarak açıklayabilir misiniz? İyi çalışmalar. (Erdal Bulut)

415 - Kullandığımız ısıtma cihazında 3 kademe mevcut! Ve etiketinde 3000w,4000w, 5000 w ve 50 Hz yazıyor. Buradaki 50 Hz değeri bize kullanılan alet hakkında hangi bilgiyi vermektedir? Bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim iyi çalışmalar diliyorum. (Olcay Bası)

414 - Ampliden kaynaklandığını tahmin ettiğim bir cızırtı var, bazan/nadiren yapıyor ve hoparlörü değişse bile. Cızırtı hafiften başlayıp büyüyebiliyor,hangi durumlar buna yol açar? Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler. (Ali Yıldız Beker)

413 - Merhaba. Ben bir iletkenin indüktans değerini hesaplamak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Şahin Kara)

412 - Dijital fotoğraf makinemin pilleri şarj edilebilir 1,2 volt ve 700 miliamper amperi yüksek bir pil çekebileceğim fotoğraf sayısını arttırır ama volt sabit olmak şartıyla miliamperi yüksek bir pil taksam makineye zarar verir mi? (Mertol Gökelma)

411 - Biz yatılı bir lisede okuyan arkadaşlarız. Acaba nasıl kendi radyo kanalımızı kurabiliriz? Radyo vericisi olarak. (Ahmet Fatih Tuzcu)

410 - Ben uzaktan kumandalı bir araba yapmak istiyorum. Araba bölümünü yaptım ama kablosuz olarak kumanda etmesi için yapılacak devreyi bilmiyorum. 6 v'luk bir akü kullanacağım. Tekerlekler ileri-geri gidecek ve sağa-sola yönelecek 3 çeşit farklı far ekleyeceğim yardım istiyorum. (Mehmetali Çıkrıkçıoğlu)

409 - LED ampullerin direnç kullanmadan maksimum kaldırabileceği volt nedir? (Ali Gül)

408 - 3 x 3 x 2 ebatlarında bir devre koyacağım priz giriş aksamı olan bir kutu içinde bana lazım olacak 1.5 voltu en basit şekilde 220 volt girişinden nasıl elde edip devreye alabilirim. Mümkünse devre şematiğini gönderebilirseniz sevinirim.(Cemal Gürer)

407 - Kayan yazı yapmak için bilgisayarımın hangi teknik özelliklerinin ve hangi bileşenlerin mevcut olması gerektiğini ve bunlar için varsa tavsiye ettiklerinizi rica ederim. Bu arada PIC programı ile yazılan programların nasıl aktarıldığını da anlatırsanız sevinirim çünkü yazınızda uygun bir programlama kartı ile aktarabilirsiniz denmiş bunun nasıl bir kart olduğunu açıklayabilir misiniz? (Ömer Çolakoğlu)

406 - Benim bisiklet dinamosu 6 V.luk. Ben bunu 12 V.a yükseltmek ve DC çıkış yapmak istiyorum. Amacım: bisikletteki 6 V.luk 3 tane aküyü paralel bağlayıp onları şarj yapmak ve DC ile çalışan bisiklet parçalarını çalıştırabilmek. Yani hem DC çıkış yapmak hem de 12 V.luk bir gerilim oluşturmak istiyorum. Tabii bisiklet hareket halindeyken ve de kısa devre falan da olmamasını istiyorum. Fakat ben bu yükseltme işini falan yaparken diyotları, dirençleri falan kendim kurmak istiyorum. Lehim makinem falan da var nasıl yapılacağı konusun da yardım ederseniz çok teşekkür ederim. Kısacası ben mekanik enerjiyi, elektrik enerjisine çevirmek istiyorum.(Fahri Akyol)

405 - Bu ince elektrik kablolarının içi çok telli olanı ve içi tek telli olanları var.İkisinin arasındaki fark nedir? Elektronik devrelerde hangisini kullanmak avantajlıdır? (Halil Aydın)

404 - Bilgisayarlar mı daha çok yoksa televizyonlar mı daha çok radyasyon yayar cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler (ayşegül ergenler)

403 - Alternatif akım da 50hz denildiği zaman 1 saniyede 50 saykıllık bir hareket oluşuyor yani evde bir lamba 1 saniyede 50 kere açılıp kapanıyor. neden 50 kere açma kapama gereği duyuluyor bunu nedini nedir? (yavuz albayrak)

402 - Bağlamalarda veya gitarlarda kullanılan eşikaltı manyetiği nasıl yapılır?Manyetolu çakmaklarda bulunan çakmaktaşına benzeyen manyetik madde ile denedim fakat az bir ses verdi.Eşikaltlarında kullanılan manyetik madde nedir? o daha fazla ses verebiliyor. İnternette döküman aradım fakat bulamadım.Teşekkür ederim. (Fazıl Eriş)

401 - Bir prizde toprak olduğuna göre nötr niye olur? (Kemal Öz)

400 - RLC devrelerindeki bobinin çalışma prensibi nasıldır ne işe yarar? (Serkan Bazan)

399 - Elektrik ve elektronik mühendisliğinin ayrı ayrı olarak elektrik ya da elektronik mühendisliğine artısı var mıdır? Varsa nedir? Ayrıca her bölümün eşit sürede eğitim vermesi(4 yıl) dolayısıyla sadece elektrik ya da elektronik mühendisi olarak uzmanlaşmak daha mı mantıklı olur? (Okan Emre Özen)

398 - Ben kendi evimdeki kapıların açık olup olmadığını en iyi nasıl bir devreyle öğrenebilirim? (Abdulaziz Kırak)

397 - Merhaba ben alanım olmadığı halde elektronik dünyasına bayılıyorum. Merakım yeni değil ama ancak zaman ayırmaya başladım. ilk iş olarak da sizin "cep telefonu detektörü" projesini yapmaya karar verdim ama bazı eksik bilgiler var. Bunlar; bobinlerin direnci, bakır telin kalınlığı. Bu konuda bilgi vermenizi rica ediyorum. (Harun İnalcık)

396 - Hastanelerde cep telefonu sinyallerini bloklayabilen bir cihaz duymuştum. Bu mümkün mü? Bir radyo sinyallerini bloklamak için kullanabileceğimiz bir cihaz yada cisim var mı? (Mehmet Bayburt)

395 - Öncelikle iyi günler benim sorularım elektronikle ilgili. Ben kablosuz ses ve görüntü aktarımı yapmak istiyorum. Benim asıl planım bir tane oyuncak tank almak ve bu sistemi bunun üzerine kurmak. Tanktan gelen sinyalleri bilgisayarda işleyip görüntü elde etmek istiyorum bana lütfen yardımcı olun. Bana bu devre şemalarını nerde bulabileceğimi yazarsanız çok sevineceğim. (Mehmet Tosun)

394 - Ben radyo dalgaları ile çalışan bir televizyon kumandası yapmak istiyorum fakat bütün fonksiyonları içermesini istiyorum acaba başarması zor ve zahmetli bir istek mi? (Mehmet Güneş)

393 - Televizyon radyo mikrodalgafırın ve benzeri aygıtların yaydığı ışın veya benzeri dalgaların insan üzerinde bir etki yarattığını düşünmüyor musunuz? Sizce bunlar yani duyu organlarımızla algılayamadığımız ama atmosferde defalarca yansıyan frekans ve benzeri şeylerin insan bedeni beyni yada metabolizmasında bir bozukluğa veya bu bozukluğun genetik olarak gelecek kuşaklara aktarılmısı gibi bir durum oluşabilir mi? (Gökhan Dilsiz)

392 - 200watt hoparlöre direnç bağlanır mı? Bağlanırsa kaç ohm'luk bağlanabilir, teşekkürler. (Ali Yıldız Beker)

391 - Potansiyel dediğimiz şey tam olarak nedir? Nasıl vardır? Varlığını gerektiren etmenler nedir? soruma cevap vereblirseniz çok sevinirim çünkü tam olarak bunu bulamıyorum. Genelde potansiyel farkından bahsediliyor. Ben onu değil potansiyel denilen oluşumu çok merak ediyorum. (Berna Kalkan)

390 - Bir RLC devresinde devre rezonans halinde ise faz diyagramı ----->R şeklinde olur. Aynı durumda aşagıdaki gibi diyagram çizilebilir mi? XL(yukarı ok)^... ------>R.. Xc(Aşağı ok)(XL=XC=R)(Ahmet Coşkun)

389 - kVA biriminin neyi ifade ettiğini, hangi değerler yardımıyla kVA'nın hesaplanacağını merak ediyorum, bilgilendirmenizi rica ediyorum. (Olcay Absı)

388 - Öncelikle zamanınızı harcadığım için özür dilerim, ben elektronik konusunda çok hevesli ama cahil 16 yaşında bir gencim bu hobide profesyonel olmak istiyorum sizce hangi kitaplardan başlamalıyım ve hangi kitaplarla sürdürmeliyim? (Enes Karabacak)

387 - Kompanzasyon sistemini endüktif devreye paralel kondansatör bağlayarak yapıyoruz. devredeki faz farkını 0 a indirmeye çalışıyoruz.peki bunu kondansatörü endüktif devreye seri bağlayarak yapsak ne olur? Bir de işletmelerdeki kompanzasyon sistemi sayaçtan önce mi yoksa sonrasına mı kuruluyor? İlginiz için teşekkürler. (Eyyüp Özkan)

386 - Radyo dalgalarıyla kontrol edilen maketlerdeki kontrol sistemi hakkında detaylı bir bilgi verebilir misiniz? (Ayhan Cav)

385 - Bize derslerde hep bir indüktif devreye kondansatör bağlandığında direnç düşer eğer kondansatör ve bobinin indüktansı eşitse devrede sadece bobinin omik direnci kalır dendi bu şunu ifade ediyor direnç düştükçe devreden çekilen akım artıyor I=U/Z peki kompanzasyon hesabı yaparken neden direnç vektörünü kullanmıyoruz da akım vektörünü kullanıyoruz sonuçta bobine kondansatör bağlıyoruz direnç düşüyor çekilen akımın artması gerekirken çekilen akım azalıyor bu çelişkiyi anlayamadım yardımlarınız için teşekkürler. (Sefer Kaya)

384 - FM alıcılarında radyolarda rezonans devrelerinde bulunan direnç kondansatör ve bobinin seri bağlanıp hiç bir şekilde bir güç kaynana bağlanmadan devre rezonans frekansına yani bir radyonun frekansına ayarlandığı zaman havadaki manyetik alan bobin üzerinde bir gerilim indükleyip bu gerilimde kondansatör uçlarında yükseltilebilir mi yükseltilir ise bu yükselmiş gerilim bir yükselteç tarafından tekrar yükseltilip radyonun yayınları alınabilir mi teşekkürler? (Sefer Kaya)

383 - Yüksek akımda şarj edilmiş bataryaların ömürlerinin kısa olmasının sebebi nedir? (Emre Özyurt)

382 - İyi günler. Yapay mıknatıslara ters akım verilerek kutupları değiştirilebilmektedir ve sarım sayısı arttırılarak mıknatıslık özelliği de arttırılabilmektedir. Aynı işlemler doğal mıknatıslara uygulanarak kutbu değiştirilebilir mi veya mıknatıslık özelliği arttırılabilir mi? (Ebru Akyüz)

381 - Dünyanın bir manyetik alanı var. Acaba bu manyetik alan çok küçük de olsa elektrik enerjisine çevrilebilir mi? Nasıl? (Ali Emre Kaplan)

380 - Merhaba acaba dogal mıknatıs elektrigi iletir mi? İletirse mıknatıstan geçen akımın mıknatısa nasıl bir etkisi olur manyetik kuvveti azalır mı? İletmezse neden iletmez? (İbrahim Kaya)

379 - Devrelerde potnsiyel fark nasıl oluşur yani üreteçler nasıl potansiyel fark oluştururlar? (Yalçın Efe)

378 - Bir mıknatısı nasıl demanyetize edebilirim? Bu mümkün müdür? Yoksa sadece bazı maddeleri mi manyetize ve demanyetize edebiliriz? (Can Özal)

377 - Bazı aletlerde topraklama neden gerekir, topraklamanın amacı nedir yapılmadığında zararı nedir? (Erdal Bulut)

376 - Daha önce gönderdiğim birçok sorunun cevabını alamadığımı da belirterek size şu soruyu sormak istiyorum:Marketlerdeki otomatik kapılar bizi nasıl görüp de açılabiliyorlar? (Berkay Yarız)

375 - Benim 5 KW jeneratörüm var, bu jeneratörün çıkışına yükseltici yani 30 KW'lik bir tranformatör bağlasam 30 KW enerjiyi jeneratörü zorlamadan alabilir miyim, söylemek istediğim 5 KW 30 KW verir mi? (Erdal Bulut)

374 - Ohm yasasında bir pilin iç direnci ne kadar önemlidir? (Melike Sucu)

373 - Dinamo ile alternatör arasında yapı bakımından ne gibi farklar vardır? (Yusuf Yakut)

372 - Elektroskop + yüklü ise ona bir - yüklü bir cisim dokundurulursa ne olur? (Murathan Çıkrıkçı)

371 - Apartmanlarda tek faz yeterli mi yeterliyse neden? (Emre Çoban)

370 - Ben 6’ya gidiyorum, sınıfımızda şunu tartıştık hava bir iletken midir ya da bir yalıtkan mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. (Bahadır Kerniç)

369 - Kuru hava elektriği iletir mi? (Erdem Toraman)

368 - Ben ve arkadaşım rüzgar ile çalışan bir elektrik devresi yapmak istiyoruz. Amacımız bu elektriği depolamak. Acaba bun unasıl yapabiliriz ve bunu yapmak için bize hangi malzemeler lazım? Amacımız çok büyük bir şey yapmak değil. En fazla 15 volt kadar bişey yapmak istiyoruz. (Emre Can Aksakal)

367 - Amerika ve Japonya'da 60hz frekans Türkiye ve Avrupa'da 50 hz frekans kullanılıyor. Neden? Herhangi bir avantajı ya da dezavantajı var mıdır? (Ozan Yüzer)

366 - Ampule gelen elektronlarla ampulden çıkan elektronların taşıdığı enerjiler birbirinden farklıdır. Bu neyi ifade eder? (Salih Kulak)

365 - Elektrik insanı neden çarpar? (Burhan Bozacı)

364 - Evdeki eşyalarla elektroskop nasıl yapılır? (Şeyma Bekeç)

363 - Evlerimizde neden doğru akım yerine alternatif akım kullanırız? (Burak Özkan)

362 - Merhabalar. Ben elektronik devre şemalarında gösterilen (özellikle ses devrelerinde) bobinleri nasıl yapabilirim? örn: 8m2H 1A lik bir bobin. Şimdiden teşekkürler. (Alkın Şen)

361 - Arkadaşlarımla yaptığım bir tartışmada usb üzerinden şarj olan bir telefonun, adaptör yani şarj cihazı ile şarj olan bir telefondan daha uzun süre sonra şarjının biteceği iddia edildi. Sebep olarak da daha yavaş şarj olan bir bataryanın şarjının daha yavaş boşalacağı söylendi bu doğru mudur? Doğru ise bilimsel açıklaması nedir? (Orçun Koçak)

360 - 12km/saat 80kg bir yükle 30km yol giden akülü bu aracın şarjı 8saat dayanıyor. Bu aracın teknik özellikleri:motor:200watt akü:24v 55ah benim sorum benim hesaplarıma göre motorun çektiği akıma göre bu aracın yaklaşık 3.5 saat çalışması gerekiyor. Peki nasıl oluyor da 8 saat çalışıyor? (Zahide Akbaş)

359 - Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için. Ben normal bir bisiklet dinamosu ile voltaj yükselteçleri ve dc/ac çeviricilerle 220 volt elde etmek istiyorum ama acaba mümkün mü? Amacım bedava elektrik değil sadece tarlamızda ufak bir su pompası var onu çalıştırmak istiyorum, tabi becerebilirsem. (Şenol Günay)

358 - Mıknatısla elektrik üretmek için basit bir sistem kurdum ama mıknatıslarla ilgili cevap bulamadığım bazı sorularım var. Başta 3r çaplı bir mıknatıs alıp bunu 4r çaplı bir mıknatısın içine yerleştirirsek (tabi bu mıknatısların ortaları boş) ve küçük olana bir mil bağlarsak bu mıknatıs sürekli döner mi? Lütfen cevap yazarsanız en kısa zamanda sevinirim. Tüm projem buna bağlı (Umut İbrahim Tekirgöl)

357 - Rejeneratif yakıt pili nedir? Ve bu koonuda araştırma yapmak için bana kaynak önerebilir misiniz? (zeki Aktaş)

356 - Hoparlör, radyo, tv vb. şeylerde mıknatıs ne işe yarar? (Esra Karsavuran)

355 - Fotokopi makinalarında, bacalarda, boya spreylerinde ve parmak izi belirlenmesinde durgun elektrik nasıl kullanılır? (Adem Akyol)

354 - Elektrik yüklü bir kondansatörde, karşıt yükler plakaların iç yüzeylerinde birbirlerini çekerlerken, iletken bir telle nötr haldeki dış yüzeylerini birleştirdiğimizde nasıl oluyor da aksi yönlere hareket ederek deşarj olabiliyorlar? (Ercan Meydan)

353 - Bir mıknatısın eksi (-) ve artı (+) kutuplarının neresi olduğunu nasıl bulabiliriz? (Hüseyin Yur)

352 - Bir bisikletin ön tekerleğinin çapı arka tekerleğinin 2 katı. Dinamoyu hangi tekerleğe takarsak far daha çok aydınlatır? (Tolga Diker)

351 - Elektrik akımı ile elektronların akış yönü neden birbirine zıttır? (Davut Sönmez)

350 - Gerilim yükselteci bir transformatöürün primer ve sekonder sargılarını paralel bağlayıp alternatif bir gerilim uyguladığımızda bobin uçlarında nasıl bir gerilim elde ederiz? Karşılıklı olarak birbirlerini sürekli indükleyerek çok yüksek gerilimler mi elde ederiz? (Ercan Meydan)

349 - Ben elektrik üretmek için bir devre yaptım, iki büyük mıknatıs arasına bi demir çubuk koyup etrafını telle sardım. sonra bunu hızlı dönderebilmek için birinin capı 4 cm birininki de 1/2 cm iki çarkı bir kayışla bağladım. Büyük çarktan çıkardığım kolu dönderince demir çubuk çok hızlı dönüyor ama

348 - Alternatif akımda etkin değer ve empedans ne demektir? Anlayabileceğim şekilde açıklayabilir misiniz? Bir de, evlerimize gelen elektiriğin alternatif akım olduğunu biliyorum. Ancak tv, radyo, elektrik ampülü,ütü vb. gibi araçlar doğru akımla çalışmıyor mu? (Meryem Kaya)

347 - Doğurgan iletkenlik nedir bunun cevabını öğrenmek istiyorum. (Cem Kocatepe)

346 - Dinamodan enerji alabilmek için motorun sadece dinamoyu döndermesi yeterli mi yoksa tork kuvvetini de hesaba katmak gerekir mi? Diğer bir sorum motora verdiğimiz enerjiden fazlasını alabilir miyiz yani bir motor düzeneğine çark sistemi bağlayıp deviri artırıp bu sisteme de 3 veya daha fazla dinamo bağlasak verdiğimiz enerjiden daha fazlasını alabilir miyiz? Alamazsak neden? Teşekkürler. (Kemal Kaya)

345 - Öncelikle iyi çalışmalar. Size bir sorum olacaktı. Bir ampulün yakılması esnasında kullanılan kabloların uzunluğunun ampulün parlaklığına bir etkisi var mıdır? (Hakan Bay)

344 - Yüksek gerilim hatlarına takılan yuvarlağımsı topa benzeyen cismin adı nedir? Nerelerde bulabiliriz? (Aşkın Gökmen)

343 - Bir RCL devresinde bobinin indüktansı, kondansatörün kapasitansına eşit değerde fakat bobinin iç direnci de bulunmakta ise devre rezonans durumunda mıdır? Yani iç direnci de hesaba katacak mıyız? (Büşra ???)

342 - Elektrik tellerinde duran kuşlara neden elektrik çarpmaz? (Nesrin İnce)

341 - Akım şiddeti neden artıdan eksiye gidiyor? (Ahmet Esen)

340 - Merhaba. Hava sıcaklığı 0 dereceye düşünce çalışacak bir fıskiye ya da pompa yapmak için nelere ihtiyaç vardır? Bunları nerden bulabilirim? Elektrik devresi olmadan bu sistemi çalıştırabilir miyimiz? Elektrik kullanmam gerekiyosa ne kadarlık bir voltaj gereklidir? Acele olarak cevap yazarsanız çok memnun olurum. Bu konuyla ilgili bir proje yapmaya çalışıyoruz. Çok az zamanımız var. Bu yüzden cevabınızı dört gözle bekliyoruz. Teşekkürler. İyiki varsınız. (Zonguldak'tan bilim kulübü öğrencileri)

339 - Ampullerin üstünde bulunan volt kelimesinin anlamı nedir? (Büşra Kemaloğlu)

338 - Dinamoya resisasnt bağlayabilir miyiz, dinamonun W çıkışı resisasntın istediği W'dan yüksek ise resisasnt yanar mı, bunun tersi olursa dinamo mu yanar? Arama motorlarında araştırdım böyle bir bilgiye erişemedim. (Cem Şimşek)

337 - 6V 4A'lık iki bisiklet dinamosunu seri bağlasak 12v 8A'lık bir çıkış mı elde ederiz? "eğer amper yükselmiyorsa neden? Ayrıca bu dinamolar aynı özelikte." Tesekkür ederim. (Cem Şimşek)

336 - Bir telin iletkenliği nasıl, hangi yöntemlerle ölçülebilir? (Güvenç Arabacı)

335 - Doppler radarında hız tayini hakkında sorum var.Doppler radarı ile vektörel hız tayini yapılabiyor mu yoksa sadece kendi vektöründe ve düzleminde ilerleyen nesnenin hızımı ölçülebiliyor? Vektörel hız ölçülebiliyorsa bileşenler(3 boyutlu hız bileşenleri) doppler radarı ile bulunabilir mi? Saygılar. (Ahmet Özbalık)

334 - Şimdi artı ile eksiyi bir rezitansa vererek ısı elde ediyorsak, akünün artı ve eksisini gene bir rezitansa bağlayıp artı ucuna diyot koyup bu rezitansı başka bi ısıyla ısıtırsak (mesela soba)elektrik elde edebilir miyiz? (İsmail Erol Erol)

333 - Ampulün içinde argon gazı değil de başka bir gaz olursa ne olur? (Emrah Demirgıran)

332 - Dirençlerin üzerlerindeki renklerin ne anlamda olduğunu yazabilir misiniz? (Şahika Şaheste Bulut)

331 - Birbirine seri bağlı 8 adet 6 voltluk aküden çekilen akım sabit kalmak koşuluyla bir yük beslenirse, seri bağlı akülerin deşarj olma süreleri birbirlerini etkiler mi yani bir akü gerilimi azalırken diğerlerinin azalma sürelerine bir etki eder mi? Diğer bir deyişle diğerlerine göre daha çabuk gerilimi düşen akü gruptaki diğer 7 akününde gerilimin düşmesini çabuklaştırır mı? Çekilen akım sabit kalmak şartıyla. (Okan Öztürk)

330 - Elektriğin dönüşebildiği enerjiler nelerdir? (Taylan Uçar)

329 - Direnclerin geliştirilmesi ile ilgili çalışmaların hangi maddelerle devam ettiğini bildirebilirmisiniz, teknoloji değişimi yeni nano teknoloji ile geldiğini ve silisyum ve germenyum maddelerinden farklı maddeler ile artık direnc üretimide yapıldığını biliyorum.Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim. (Şükrü Egemen)

328 - Basit bir FM verici yapmak için kullanıcak malzemeler nelerdir? (İbrahim Anıl Başyiğit)

327 - Merhaba, üzerinden yüksek gerilim hattının geçtiği bir alanda yaşayan canlıların göreceği zararların neler olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. İyi çalışmalar. (Yasemin Tüter)

326 - Kondansatörler elektirik akımını iletirmi bu konuda bilgi alabilirsem sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Barış Umaç)

325 - 12v dc bir motora 12v dc gerilim uyguluyorum motor dönmüyor. Motorun iç yapısına baktım rotorda sabit mıknatıs statorda sarımlı elektro mıknatıs kullanılmış. Bu motorun tam tur dönmesi için ne yapılmalı. Neden dönmedigini açıklar mısınız? (Ferdi Aktaş)

324 - 12V 45A’lik çıkışlı 2 dinamoyu birbirine bağlarsam 24V 45A’lik çıkış mi elde ederim (eğer mümkün değilse neden) teşekkürler ediyorum. (Seyfi Kemal)

323 - Hareket sensörlerinin çıkışlarını nasıl alabiliriz? Yani örneğin hareket algıladğığ zaman bir led’i nasıl yaktırabiliriz, komple sistemi kendim yapmaya kalksam neler almam gerekir, nasıl yapabilirim? (Bir Kan)

322 - Saçımızı tarayınca neden kabarır? (Altuğ Çavuş)

321 - Kaç tane limon piliyle bir el feneri yapılabilir? (Oğuzhan Kesgin)

320 - Ben KTÜ Ordu meslek yüksek okulu öğrencisiyim öğretim elemanlarımız bizden pic projeleri istiyor yeterince bilgimiz yok bu konuda ve nette araştırıp bulmaya çalışıyoruz. Hocalarımızdan biri benden sekiz terminalli sıramatik(Q-matik)istedi ama ben pic bilmediğim için yapamıyorum, bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Diğeri yine projem picli radar yapmamı istediler ve ben yine pic bilmediğim için tasarım yapıp da devremi bulamıyorum internette üzerinden de projelerimi bulamadım bana yardımcı olur musunuz şimdiden teşeşkürler (Mahmut Can Hacıömeroğlu)

319 - Alt kesim frekansı devre için ne ifade eder? (Nazlı Tırpan)

318 - Ben pic 16F228 ile şifreli kilit yaptım devre normal çalışıyor fakat 7805'in şasesine elleyince LCD'de ki görüntü gidip geliyor. Dışarıdan 5v besleme verince böyle bir problem olmuyor. Acaba neden olabilir? Teşekkür ederim. (Atilla Çalışkan)

317 - Benim merak ettiğim ise şu: Bir direnç,dirensiz kablo ve üreteçten oluşan bir devrede, sadece direncin uçlarında potansiyel farkın olduğunu söylüyoruz.Bunun sebebini de, hızlanan elektronların enerjilerini, teldeki atomlara aktarması, dolayısıyla enerji kaybetmesi olarak belirtiyoruz. Fakat anlamadığım şu, elektronlar zaten yüksek potansiyelden, düşük potansiyele doğru akıyorlar, yani potansiyel enerji kinetiğe dönüşüyor, potansiyel enerji azalıyor.Neden özellikle dirençte ısıya dönüştüğü için potansiyel fark oluşmuştur diyoruz? Kısacası dirençsiz telde niye potansiyel fark oluşmuyor? Bunun için illa ki ısıya mı dönüşmesi lazım? (Gözde Akbaba)

316 - İyi günler. İnternette gezinirken fark ettim ki fırçasız doğru akım motorlara, beyaz eşya gibi ürünlerde sıklıkla rastlıyoruz. Bunun bize ve ürüne sağladığı avantaj ve dezavantajlar nelerdir? Fırçasız doğru akım motorlarının çalışma prensibi nedir? Teşekkür ederim. (Gülsüm Yılmazer)

315 - Akar yakıt tankerlerin yere değen zincir ne sağlar? (Didem İnci)

314 - Mıknatıs elektrik motorunu çeker mi? (Sami Demir)

313 - Kapasitör plakaları pile bağladıktan sonra kablolar pilden ayrılarsa yük nasıl değişir, daha sonra tekrar değdirilirse yük nasıl değişir? (Mustafa Güven)

312 - Saç teli elektrik akımını iletir mi? Teşekkür ederim. (Mehmet Fatih Kılıç)

311 - Önce mıknatısa ipi bağladım. Sonra somuna elektrik akımı vermek için, bakır telin birini eksi diğerini artı uca bağladım; tellerin boş uçlarını da somuna bağladım ve tekrar mıknatısı somuna yaklaştırdım. Mıknatıs somunu çekmedi, bu nasıl oldu? (Betül Ermiş)

310 - Diyelim ki bir pilin eksi kutbunu iletken yardımıyla bir alüminyum folyoya bağladık. Böyle yapınca eksi yüklerin bir kısmı alüminyum folyoya hareket ederek onu eksi yükler sanırım. Aynı şekilde başka bir alüminyum folyoyu da pilin artı kutbuna bağlasak, onu da artı yüklemiş oluruz. Bu durumda iki folyonun birbirini çekmesi gerekmez mi? Ama çekmiyor. Neden? Ya da tam tersi, iki pil alsak ve bunların eksi kutuplarını farklı alüminyum folyolara bağlasak, folyoların birbirini itmesi gerekmez mi? Neden öyle olmuyor? (Sinan İpek)

309 - Merhaba; İzmir’de oturanlar bilirler, mercedes tipi belediye otobüslerinde cep telefonları kullanıldığında otobüsler stop ediyor ve 3-5 dakika çalışmıyorlar. Sorum cep telefonlarının, özellikle kullanıldıkları zaman, manyetik olarak otobüsün hangi kısmını etkilediği? Ayrıca bu konuda bir araştırma var mı? Teşekkürler. (Murat Karatoprak)

308 - Monitörümün arkasında ---> 100-240V~ 50-60Hz 2.5A yazıyor ve ayrıca da teknik özelliklerinde 45W olduğu yazıyor. Ben W'ın voltla amperin çarpımı olduğunu biliyorum. O zaman da 600W çıkıyor. ‘Hz’in bu hesaba bir etkisi mi var? Ben her cihaz üstünde yazan bu ibarelerden, tam olarak saatte kaç W elektrik kullandığını nasıl hesaplarım? Lazer yazıcı ve başka başka monitörler için de ayrıntılı bir inceleme yaptım. Ama verilen değerlerden, teknik özelliklerinde yazan W değerine ulaşamdım. Hep tutarsız sayılar çıkıyor. Bana yardımcı olur musunuz? (Seyfi Doğan)

307 - Ben elektromıknatıstan faydalanarak bir tür minyatür hızlı tren yapmak istiyorum. Yuvarlak bir platform üzerinde içindeki mıknatıs sayesinde havada duran bir maket. Aşağıda elektromıknatıs olacak ve doğru akım sayesinde mıknatısın etki yönü hep aynı kalacak. Maket, yerleştireceğim pervane ile havada hareket edecek. Bunu ilköğretim öğrencilerine yaptırmak istiyorum. Elektromıknatısta yeteri kadar güç bulunması için ne yapmalıyım? (Mursel Taş)

306 - Merhabalar, ben duyduğum bir bilginin doğruluğunu öğrenmek istiyorum da... Acaba çalışır halde olan ancak herhangi bir konuşma falan olmayan bir cep telefonunun dinlenmesi mümkün müdür? Bana bunu anlatan arkadaşım olayı şöyle izah etti. Telefon içinde bulunan metaller sesin titreşimini alıp, uydu aracılığı ile ileterek dinlenmesine neden olabilir mi? (Bahadır Arslan)

305 - Pilde zamanla gerilim mi düşer, yoksa gerilim sabit kalırken akım şiddeti düştüğü için pil biter ve gerilim sıfır olur? Bir de elektrot yüzeylerinin artırılması gerilimi nasıl değiştirir? (Zeki Doğan)

304 - Merhaba. Aşağıdaki yazıya bir forumda rastladım ve bir bilene danışmak istedim. Böyle birşey mümkün mü? Teşekkürler. Meslek lisesini yeni bitirdiğimde kafamda şu proje vardı, elektrik ocağınının önüne öyle bir cihaz yapayım ki; sistem prizden elektriği kullansın, ama sayaç dönmesin. Bedavacı ve cahilce bir düşünüş. Bu yazıyıyla kuyuya bir taş atıp, temel elektronik malzemelerimizden kondansatör ve güç-enerji hesaplamaları hakkında bilgilendirici tartışmaların önünü açmayı arzuluyorum. Bildiğiniz gibi kondansatör tamamen reaktif bir elemandır. Bunun çok basitçe anlamı, şebekeye (priz) bağlanan kondansatörün şebekeden akım çekmesine rağmen, evdeki sayaç tarafından bu akımın değerlendirmeye alınmadığıdır. Neden dikkate alınmaz sorusuna geçmeden önce bir kondansatörün reaktans formülünü hatırlayalım. XC = 1 / (2 x pi x f x C) Örneğin: 20 mikrofaradlık bir kondansatör şebekeden kaç amper çeker hesaplayalım. Önce kapasitif reaktansımızı bulalım. Şebekenin 50Hz olduğunu söylemeye gerek yok, ama yazmış bulundum. Şebeke voltajı sinüsoidal bir voltajdır. Zaten başka dalga şekilleri için yukarıdaki formül kullanılamaz! XC = 1 / ( 2 x 3.14 x 50 x 20 x 1E-6) = 159 Ohm 220v gerilim altında 159 Ohm’luk reaktans yaklaşık olarak 1.4A akım çeker. 100W’lık ampulün 0.45A akım çektiğini düşünürsek, 20 mikrofarad bayağı bir akım çekiyor. Peki bu akım neden ev sayacı tarafından değerlendirilmez. Akım akım değil midir, sayaç nasıl oluyor da bu akımla dönmüyor? Şimdi kosinüs Fi dediğinizi duyuyorum: Nedir kosinüs Fi?... Akımla gerilim arasındaki faz farkının kosinüsü dediniz. Ben de bedava elektrik projesini düşünürken böyle demiş, ardından da haklılığımı ispatlamak için P = U x I x cosFi formülüne sırtımı dayamıştım. Bir kondansatörde akımla gerilim arasında tam 90 derece faz farkı vardır. O halde cos90 sıfırdır. Bu nedenle, şebekeye bağlanan kondansatör, şebekeden voltaj altında istediği kadar akım çekse bile, cosfi 0 olduğundan, çarpım sıfır olacak ve sayaç daima 0 W (sıfır watt) yazacaktır diyordum. Madem ki kondansatör şebekeden akım çekmesine rağmen güç harcamıyor, ben de kondansatörü şebekeye bağlarım; kondansatör şebeke voltajının tepe değerine şarj olduğu anda kondansatörü bir yarıiletken anahtarla şebekeden ayırır ve ocak gibi bir yüke bağlarım, kondansatör boşalınca tekrar şebekeye bağlarım ve bu böyle sürüp gider. Üstelik bu söz ettiğim olaylar basit bir elektronik devre ile yapılabilir diye kafamı oyalıyordum. Tabi burada kondansatör, an ve an sürekli olarak yükü beslemiyor, ama olsun; kesik kesik besliyor, nasıl olsa bedeva enerji. Üstelik tamamen yasal, sayaca da dokunmuyorum diye düşünüyordum. Sayaç boyle bir düzenek karşısında kullanılan enerjiyi yazacak mıydı yoksa yazmayacak mıydı? (İsa Vun)

303 - Diyot ve dirençlerin üzerindeki renkli şeritlere bakarak diyot veya direncin karakteristikleri nasıl anlaşılır. (Erdem Büyükpınar)

302 - Evimle işim arasındaki mesafe 4 km elektrikle çalışan bir araç yapmak istiyorum şasi ve yürüyen aksamı tamamladım. Elektrikle çalışan motor ve aksamlarını nelerdir. piyasada var olan araba aküsü vs ile aracımın motorunu yapabilir miyim? (Serdar Sağlam)

301 - DC motorlarda nasıl hız kontrolü yaparım ve ayrıca elektronik devre şeması bana lazım uygulamak isterim. (Emrah Çilingir)

300 - Evimizde hologram yapabileceğimizi "çevremizdeki fizik" kitabından öğrendim. Fakat uygun fiata çeşitli mercekleri ve lazeri nerden bulabiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim. (Tuncay Turan)

299 - Termokupl kullanarak bir soğutucu yapmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz? (Okan Metin)

298 - Ben şubat 2005 de yayınlanan sayınızda kendiniz yapın bölümündeki devre şemasının yanlış olduğunu bildirmek istiyorum. Bunu düzeltirseniz iyi olur isterseniz doğru şemayı ben size göndereyim. Bilime olan katkılarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. (Doğukan Bulut)

297 - Elektrik-elektronik mühendisliğinde okumaktayım cevabını merak ettiğim sorum şu: Güç elektroniği dersinde bir AC kaynak bir ideal diyot ve bir direnç bunlar seri bağlıdır. Bu devre üzerinde hesaplamalar yapınca güç faktörü 0,707 çıktı bunun sebebini hocamız sordu ama kimse yanıtlayamadı. Diyot ideal, AC kaynak sinwt ve bir omik yük fp=P/S=0,707 sonucu çıkıyor. İşin içinden çıkamadım lütfen yardımcı olun.(Murat Arslan)

296 - Elektrik hızını nasıl ölçebiliriz? (İmam Gülhan)

295 - Elektrik yükü neden iletkenlerin yüzeyinde birikir? (Gizem Sözündeduran)

294 - Ben lise 2. sınıfta, bir fen lisesinde okumaktayım. Bu seneki konularımız ağırlıklı olarak elektrik ve manyetizma. O kadar bilgi,formül öğreniyoruz ama sene başından beri hep merak ettiğim bir şey var. Elektrik akımının yönünün hareket eden elektronların yönünün tersi olduğunu biliyorum. Peki bu hareket eden elektronların kaynağı nedir? Okulda öğretmenlerime sorduğumda "iyonlar"dır diye cevapladılar fakat bu cevap beni pek tatmin etmedi. Bu sefer de "Herhangi bir kimyasal tepkime mi oluyor da iyonlar oluşuyor." sorusu kafamı kurcalamaya başladı. Cevaplarsanız sevinirim. Çünkü ben de meslek olarak elektrik-elektronik mühendisliğini ve bu alanda ülkemi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyorum. Bu konuda ise kafamda en ufak bir soru işaretinin bile kalmamasını istiyorum. Şimdiden teşekkürler. (Begüm Kayalar)

293 - Ni-Cd piller pwm pulsleri ile nasıl şarj edilebilmektedir puls frekansları ne olmalıdır. Sadece akım sınırlayıcı sistemle direk şarj edilemez mi bununla ilgili bilgi alabilirsem sevinirim. (Nuh Tamgüç)

292 - Merhabalar iyi çalışmalar. Elimde 2 adet Ni-MH AAA tipi 1.2 V 950 mAH şarj olabilen pil var. Ben bu pilleri mp3 playerde kullanıyorum. Piller tam olarak boşaldıktan sonra 16 saat boyunca pilleri şarj ediyorum. Pilleri şarj ettiğim cihazın 350mAh olduğunu biliyorum. Cihazdaki bu değer, pillerin şarj olma süreleri üzerinde bir etkisi var mıdır? Ayrıca pilleri ne zaman mp3 playere taksam hep yarım dolu olarak gösteriyor. Bu durum acaba pillerin tam olarak dolmadığı anlamına mı geliyor? Değerli vakitlerinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. (Mustafa ???)

291 - Neden voltmetrenin iç direnci çok büyük, ampermetrenin iç direnci ise çok küçük olması istenir? (İpek Cerit)

290 - Bir lambayı iki ayrı yerden nasıl yakarım? (Erdoğan Akçagöz)

289 - Merak ettiğim bir bakır kablodan, yada çapı belirli bakır telden (bu bakır bile olmayabilir) iletken olarak kullandığımız iletim elemanlarında, doğru akım ve alternatif akım uyguladığımızda kesit alanına baktığımızda elektrik akımı hangi bölgede gerçekleşir, yani kesite baktığımızda DC gerilimde kesitin ortasında mı yoksa kenarlarda mı bir ısınma -bu ısınmadan kasıt akımdan dolayı oluşacak ısı- oluşur, ya da benzer biçimde alternatif gerilim altında oluşacak akım da nasıl olur? (ve yani sorunun başında da dediğim gibi bakır olması yada başka bir malzeme olması bunu etkiler mi?) (Ali Osman Karagöz)

288 - Paralel bağlı iki kondansatörü elektrikle yükledikten sonra birinin plakalarını birbirinden uzaklaştırdığımızda üzerlerindeki yükleri diğer kondansatöre mi aktarırlar? Kondansatörlerin üzerindeki gerilimler başlangıçta 100'er Volt olsaydı plakaları ayırdıktan sonra diğerinin üzerinde kaç voltluk gerilim olurdu? (Ercan Meydan)

287 - İğne yapraklı çam ağacına benzeterek TERMOKUPL’la güneş ışığından yararlanarak elektrik üretmek istiyorum, nasıl netice alabilirim? (Osman Batmaz)

286 - En başta soruma (4197 no’lu soru) cevap verdiğiniz için teşekkürler. Verdiğiniz bilgi dahilinde, yürüyen ışık devresinde yakılması sağlanan 10 let lambasının; çektiği akım 10 (on) let lambasının mı? Yoksa 1 (bir) let lambasının çektiği akıma mı eştir? Dönme süresini 50’ye indirirsek sonuç değişir mi?? (Mert Karakaya)

285 - 380v elektriği nasıl bir ölçü aletiyle ölçebilirim yani 750acv de ölçülür mü? (Nuri Çakır)

284 - Okulumuz Kimya laboratuarında kullanmak için hassas terazi fiyatlarını inceledim ve oldukça pahalı olduğunu gördüm. Bu amaçla kullanabileceğimiz çok komplike olmayan ancak kendimizin de yapabileceği bir elektronik terazi şemasını bize ulaştırabilir iseniz memnuniyetlerimizi ifade etmekten büyük mutluluk duyacağız. İlginiz için şimdiden teşekkür eder saygılarımızı sunarız. (Asım Ülker)

283 - Merhaba, 10 lambalı yürüyen ışık devresinin dönme süresi saniyede 100 (yüz) defa olması sağlanabilinir mi? Olma imkanı varsa bu devreyi nasıl yapabilirim?(not:elektronik bilgim az) (Mert Karakaya)

282 - Bende 3v 100 ma'lık güneş paneli var ve paneli bir convertore bağladım ve akımı 6v'a kadar yükselttim fakat bu devrenin amperi çok düşük, eğer bu devreyi pil şarjı için kullanırsam pili şarj eder mi? (Burak Duman)

281 - Merhabalar, üç fazlı sistemlerle ilgili birkaç sorum olacak. Öncelikle üç fazlı gerilim hattında, her faz ile nötr uç arasında 220 volt görüldüğünü biliyorum, doğru mudur? Üç fazlı gerilim hattında 380 volt hangi uçlar arasında görülebiliyor ve fazlar arasında kaç voltluk bir potansiyel fark mevcuttur? Bir de elimde 10 adet 220v rezistans varsa bunları üç fazlı bir gerilim hattına en uygun olarak nasıl bağlayabilirim? Kısacası üç fazlı gerilim hattının uygulanış biçimlerini merak ediyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim. (Gökhan Gün)

280 - 1. sorum: 200 amperlik bir kuru aküden sürekli olarak 100 watt�lik bir elektrik çekersek ne kadar zamanda akü biter? 2. sorum: Bu biten aküyü doldurmam gerekirse ne kadar süremi alır? 3. sorum: Piyasadaki invertörler (12=220 volta çıkaran) benzeşimli sinüs ve tam sinüs dalgaları olarak ikiye ayrılıyor? Benzeşimli sinüs dalgalarıyla çalışanın kutusundan çıkan kullanım kılavuzunda laptoplarda kullanılacağı yazıyor. Aynı kılavuzun arkasında hassas elektronik aletlerde kullanmak sakıncalı laptoplara zarar verebilir filan diyor.başka birçok yerde de bu uyarıyı gördüm. Fakat bu tip invertörlerin reklam kampanyaları hep laptop bile çalıştırabilirsiniz oluyor.tam sinüslü olanların fiyatları çok pahalı.benzeşimli sinüsten alacağım ama kafam karışık. (Fatih Karataş)

279 - İnsan nefesiyle şişirilmiş plastik çocuk balonu yünlü kumaşlara sürtüldüğünde oda tavanına asılı kalabiliyor. Bunun nedeni ne olabilir? Durgun elektrikle ilgisi nedir? (Bircan Yiğit)

278 - Televizyondaki ve bilgisayardaki görüntü nasıl oluşur? (Beyza Erdoğan)

277 - Elektrostatik tozboya kabini üreten bir firmada çalışıyorum. Toz boyayı yaklaşık olarak ampersiz 100 bin voltla yüklüyoruz ve parçaya yapışmasını sağlayarak boyuyoruz. Buradaki sorun Faraday kafesi etkisinden dolayı parçaların köşelerine dip kısımlarına boya ulaşamıyor. Faraday kafesi etkisini ortadan kaldırmak için ne yapabilirim. Öneriniz ne olabilir? (Tolga Aydost)

276 - Op-amp ile alçak band geçiren aktif filtre devre şemasını istiyorum. (Hasan Hüseyin Işık)

275 - 1. Elektrik akımının hızını ölçen bir alet var mı? Varsa ismi nedir ve elektrik hızı ne kadardır? 2. İkinci sorumsa bir beygir gücü neye eşdeğerdir? (Haydar Gürsel)

274 - Eğer elektrik 1752’de bulunduysa, Bağdat pili ne oluyor? (Mustafa Biliceli)

273 - Enerji nakil hatlarında yüksek gerilim olarak nitelenen voltaj ne kadardır? Bu voltajın çevreye yaydığı elektromanyetik alanın insan sağlığına olumsuz etkisi var mı? Var ise bu etki uzaklığı ne kadardır? (Ahmet Hayati Kılıçkaya)

272 - Elektrik üretilen santrallerde, özellikle kombine çevrim doğal gaz santrallerinde, çalışan kişilerin karşılaşabileceği sağlık problemleri nelerdir? Elektromanyetik alanlara maruz kalmak veya atmosfere yayılan gazlardan etkilenmek söz konusu mudur? (Mustafa Özgür Aydoğan)

271 - Öncelikle böyle bir site yaptığınız için teşekkür ediyorum. Elimde 24V DC, 6 amper, 150 watt gücünde bir motor var. Ben bunu bisikletime monte etmek istiyorum. Bu özellikteki bir motor beni taşıyabilir mi? Ben 85 kiloyum. Eğer taşırsa redüktör kullanmam gerekir mi? Taşımazsa nasıl bir güçte ve özellikte motor kullanmalıyım? Anlayacağım bir şekilde çizimli olarak anlatabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler. (Temel Arslan)

270 - Merhaba, bir üreteç düşünelim ki 12 volt 1500 ma, başka bir üreteç de 1.5 volt 1500 ma. Sizden ricam, bu iki devre arasındaki kimyasal farkın açıklaması. Saygılarımla. (Orhan Çalışkan)

269 - 220 V AC insanı çarpıyor. Peki 220 V DC insanı çarpar mı? Çarparsa nasıl oluyor, anlatır mısınız? (Ferdi Aktaş)

268 - Tünel tipi bir pastörizatör kullanıyoruz. Bu sistemin içinde kutular pastörize ediliyor. Ancak sistemden kutular paslı çıkıyor. 20 metre uzunluğunda 2.5 metre genişliğinde içinde sıcak su bulunan ve kutuların bu sıcak suya daldırılmasıyla pastörize işleminin yapıldığı bir makina bu. Tamamen kromdan yapılmış. Kutuları götüren hasır bant da krom. Ancak bu kutuları plastik kasaya koyduğumuzda paslanma olmuyor. Plastik kasa kutunun metal tabanla ilişkisini kesiyor. Değişen tek şey metal hasır. Plastik hasır kullanılan diğer pastörizatörde bir paslanma olmuyor. Neden statik elektrik mi? Eğer buysa, bu statik elektriği iyon tabancasıyla mı alalım? Teşekkür ederim. (Tufan Özsarı)

267 - Elimizde iki adet 1,5V AA pil olsun. Kablonun bir ucunu 1. pilin + ucuna, diğer ucunu da 2. pilin - ucuna bağlayalım. Fakat pilleri seri olarak birleştirmeyelim. Kablodan neden akım geçmez? Sonuçta ortada potansiyel farkı var. Bu neden kaynaklanıyor, kafamı çok kurcaladı, yanıtlarsanız sevinirim. (Okan Bircan)

266 - Cep telefonlarında şarj bittikten sonra otomatik saat işliyor. Ve açtığımızda saati gösteriyor. Şarj yokken nasıl saat çalışıyor? (Ömer Faruk Türkoğlu)

265 - Bir topuza + yüklü elektriği nasıl yükleriz? (Abdullah Yonar)

264 - Ben dinamo, alternatör ve jeneratör terimleri arasındaki farkların neler olduğunu ve dinamo çıkışının alternatif mi yoksa dc mi olduğunu öğrenmek istiyorum. (Makbule Erdal)

263 - Doğru akım neden çarpmaz? Alternatif akım neden çarpar? Elektroliz devresinde doğru akım kaynağı yerine alternatif akım kaynağı kullanılabilir mi? (Özlem İlgün)

262 - Niçin batarya voltajı 1.5 V olarak belirlenmiş? Niçin 2V besleme gereken bir devrede 2 tane 1.5 V pili seri bağlamak zorunda kalıyoruz? (Yasin Oğurlu)

261 - Öncelikle böyle bir site oluşturduğunuz için çok sağolun. Benim soruma gelince, yapmayı tasarladığım sesten elektrik üretimi. Bunun telefonların ahizelerinde yapıldığını biliyorum. Bu teknolojiyi elektrik üretimi için kullanabilir miyiz diye düşündüm. Takıldığım nokta sürekli ses titreşimleri göndermem lazım. Bunu nasıl yapabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. (Nihat Dikbıyık)

260 - Sesten enerji elde etmek mümkün mü? Sesin yaydığı dalgalarla uygulanan basınç sayesinde bunu nasıl elektrik enerjisine dönüştürebiliriz? Bir de piezoelektrik kristalleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Bunların sesin elektriğe dönüştürülmesinde bir önemi olabilir mi? (S. Cicibaş)

259 - Hava iyonizeri ya da negatif iyon jeneratörü nasıl çalışır? Ortamlardaki negatif hava iyonlarını arttırmanın faydaları nelerdir? (Mustafa Erin)

258 - Aynı işi 1 fazlı motorla mı, yoksa 3 fazlı motorla mı yapmalıyım? 1 ve 3 fazım da mevcut ise, hangisinde daha az elektrik parası ödenir? (Ali Kılıç)

257 - Selamlar. Reaktif güç/voltajın tam olarak tanımı nedir? Bizim çoğunlukla kullandığımız aktif güç/voltaj, görünürde aydınlatma ve motor kontrolü gibi yerlerde kullanıldığı için akla yatkın. Ancak reaktif gücün kullanım alanı olmadığı için somut olarak neyi ifade ettiğini anlayamadım. İlginiz için şimdiden teşekkürler. (Cemal Karaarslan) İyi günler. Benim sorum reaktif güçle ilgili. Santrallerde reaktif güç (mvar) nasıl oluşur? Reaktif güç ne işe yarıyor? Somut olarak açıklayabilir misiniz? Teşekkürler. (Hebat Günel)

256 - Uçaklarda cep telefonunun kullanımını engelleyen sistemin adı ve bu sistemi kurabilmem için izlemem gereken yol, araç ve gereçlerin temin edilmesi hakkında bilgi ve yardımlarınızı bekliyor, şimdiden teşekkür ediyorum. (Kısacası bu sistemi nasıl yapabilirim?) (Yasin Razlık)

255 - Ben 7. sınıf öğrencisiyim. Basit bir paratoner modeli yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim? (Şerife Akman)

254 - 220 V’luk enerji kullanılarak paratoner yapılabilir mi? Nasıl yapılır? Neler gereklidir ve bunun elektiriğini nasıl depolarız? Lütfen yardımcı olun. (Mehmet Akyıldız)

253 - Saf su düşük voltajlarda neden elektriği iletmez? Neden? İletmesi için ne yapılabilir? Lütfen cevap. Şimdiden teşekkür ederim. (Nuray Balcı)

252 - Bu uygulama için teşekkür ediyorum. Ben ışıktan elektrik üretmek istiyorum. Bunun için bir fotoreseptör yapmam gerekiyor. Fotoreseptörü basit şekilde nasıl yapabilirim? Bana sadeleştirilmiş şekilde açıklarsanız sevinirim. Teşekkürler. (Yasir Üyümez)

251 - Mıknatıslar elektrik akımını iletir mi? (Şenol Toprak)

250 - Bu konuyu arama motorundan bir türlü bulamadım. Kısaca sorum şu: Örneğin 20 V, 1.5 amperlik bir elektrik akımı ile 60 V, 1.5 amperlik bir elektrik akımı arasındaki fark nedir? Yani nasıl oluyor da 60 V insanı çarpıyor 20 V çarpmıyor? Oysa amperler eşit. İlginize teşekkürler. (Hüseyin Tokatlı)

249 - Merhaba. Elimde 2 adet şarj edilebilir pil var (AA). Ben şarjlı pillerin ne kadar sürede şarj edildiğini hesaplamak istiyorum. Bunun yöntemi, formülü var mı? Teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar. (Ertan Kalay)

248 - Suyun elektrolizi için kullanılan elektrotlara elektrik akımı verme yöntemi dışında suyun parçalanması için nasıl bir yöntem kullanılabilir? Bir yerden katalizör kullanılarak yüksek frekanslı ses dalgaları yardımı ile suyun hidrojen ve oksijene parçalanabildiğini duymuştum, bu doğru mudur? Suyun elektrik üretiminde kullanılması konusunda suyun potansiyel enerjisinden faydalanmak dışında ne tür yöntemler kullanılabilir ve başka elektroliz yöntemleri nelerdir? Yardımlarınız için teşekkürler. (Özgür Peltek)

247 - Merhaba. Benim sorum, örneğin 20mF kapasiteye sahip bir kondansatörün gerilimi sabit tutulup frekans yükseltilecek olursa kondansatörün sığasında da artış oluyormuş: Frekansın kondansatörün kendi kapasite özellikleri ile ilişkisi nedir? Yüksek frekansta kondansatörler nasıl davranış gösteriyor ve neden? Tüm Bilim ve Teknik dergisi çalışanlarına ve okuyucularına saygılarımla. (Özgür Peltek)

246 - Bir transformatörde primere çok düşük bir gerilim uygulayıp sekonderden bunu çok yükseğe çıkartabilir miyiz? Bu transformatöre zarar verir mi? Mesela 5V-1000V olursa ne olur ve bu şekilde evdeki prizlere düşük voltaj gelip 220 V olabilr mi? (Baran Gümüş)

245 - DC motorların taşıyacagı yükü kilo olaraktan nasıl hesaplarız? (Fatih Aktaş)

244 - İyi günler. Doğru akım ile altermatif akımın farkı nedir? Niye bazı aletler doğru akımla çalışamazlar? Teşekkürler. (Orhan Acar)

243 - Yalıtkan kürelerde elektriksel potansiyel yüzeye doğru uzaklıkla doğru orantılı artıyor. Neden parabolik artmıyor? (Ebru Emre)

242 - Ben bir el feneri devresi yaptım devre adaptörden 1,5V çekince çalışıyor fakat bir kalem pil takınca çalışmıyor. İkisinin arasında akım farkı olabileceğini düşünüyorum. Buradaki sorun nedir ve ne yapmalıyım? (Baran Gümüş)

241 - Ben daha önce Bilim ve Teknik dergisinin ağustos sayısında yer alan pcb yapımıyla ilgili bir soru sormuştum. Cevap olarak bakır kartın tamamının bakır olmadığını, yalnızca dışının kaplı olduğunu söylemiştiniz. Piyasada bulabileceğimiz bakır plaketlerin hepsi bu şekilde kaplama mı ve bu tür kartları nerelerden temin edebiliriz? (Murat Günay Gürer)

240 - Bu üçüncü sorum, kusura bakmayın. Umarım sizi fazlaca yormuş olmam. Sorum şu ki, elektriği kablosuz iletmek (yani iletken kullanmadan hatta madde kullanmadan) mümkün müdür? Sanırım Tesla bu konuda çalışmış ve bazı sonuçlar elde etmiş. Paylaşabileceğiniz bilgiler olursa sevinirim. (Tuncay Ölçer)

239 - Merhaba. Ben kendi müzik setimi yapmak istiyorum. Sesin çok iyi olmasını istiyorum. Bunun için iyi hoparlörler gerekiyor, ama ben sizden güç kaynağı hakkında bilgi almak istiyorum. Çok iyi ses alınabilmesi için, güç kaynağının amperajının yüksek olması gerek diye biliyorum. Ama amperi yüksek olursa transformatör hemen yanmaz mı? Teşekkürler. (Kadir Açıkalın)

238 - Bilim ve Teknik dergisinin ağustos sayısında devre kartı yapımıyla ilgili bilgiler yer alıyordu. Burada kartın bir kısmının toner sayesinde tepkime vermesi engelleniyordu. Diğer kısımlarıysa tepkimeye giriyordu. Ancak tonersiz kısımların tepkime vermesi sırasında tepkime yüzeysel mi oluyor yoksa içte de tepkime gerçekleşiyor mu? Elektrik içtende iletildiğine göre; tepkime yüzeysel ise; iç kısımlar saf bakır olarak kalır ve elektriği iletmeye devam eder ve kısa devre olarak devrenin çalışması engellenir. Eğer tepkime yüzeysel değilse yani karışımdaki kimyasal madde bakır plakanın içine de etki ediyorsa tonerin bir etkisi olmaz (örnek verirsek bir kağıt havlunun bir kısmını cam bantla yapıştırıp su almasını engelleyelim ve suya sokalım. su kağıt havlunun içinden de iletileceğinden cam bandın bir etkisi olamaz. Çünkü su içerden yol alarak, cam bandın su almasını engellediği kısımların ıslanmasına neden olur.) Bu durumları göz önüne alarak devre kartının işleyişini anlatır mısınız? (Murat Günay Gürer)

237 - İyi günler. Öncelikle çalışmalarınızı takdirle karşıladığımı ifade edeyim. Benim trafolarla ilgili bir sorum var. Şöyle ki: DELTA ile WYE bağlantı nedir? Neden bu metotlara ihtiyaç duyulmaktadır. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi Çalışmalar. (Erkan Demirel)

236 - Denizaltı araçlarında elektrik topraklaması nasıl olur ve nasıl yapılır? (Servet Cem Özcan)

235 - Önce bu güzel fırsatı verdiğiniz için teşekkürler. Benim sorum, aküden alınan 12 voltu yükselterek, elektrik motoru çalıştırabilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Çalışıyorsa kaç beygir olur? Teşekkürler. (Sait Durmaz)

234 - Derginizi ve sitenizi çok beğenerek takip ettiğimi söylemek istiyorum. Benim sorum şu: Ses hızından yararlanarak elektrik üretebilir miyiz? Mesela sokaktaki araçların gürültüsünü toplayacak bir alet geliştirsem ve bundan faydalanarak evimin elektrik ihtiyacını karşılasam diyorum. Böyle bir şey mümkün olabilir mi, ya da şimdiye kadar denenmiş mi? (Aslı Elidört)

233 - Elektrik neden 220 volt olarak kullanılmakta? 200 veya 250 olamaz mıydı? (Nurettin Karaduman)

232 - Merhaba... Diyelim ki 6 voltla beslenen bir devrem var ve kullanmam gereken kapasitör 100mf 25V değerinde. Ben 25 V yerine 10 V veya daha farklı değerde bir kapasitör kullansam, devre için değişen ne olur? Veya kullanabilir miyim? Teşekkürler. (Enver Köse)

231 - Merhaba, ben ODTܒde 1. sınıf elektronik öğrencisiyim. Benim sormak istediğim soru: Bildiğimiz mıknatıs elektriği iletir mi? Eğer iletirse, verdiğimiz akımın mıknatısta ne gibi manyetik etkileri olur? Laboratuvarda kendi çapımızda arkadaşlarla küçük (1*3 cm’lik) mıknatısa 5-6 voltluk gerilim uyguladık, ama hiç bir akım ölçemedik. Mıknatısın yapısı gereği iletmesi gerektiğini düşünüyorum, eğer iletirse bu akımın mıknatısın manyetik özelliklerini nasıl etkileyeceğini, iletmezse de neden iletmediğini açıklayabilir misiniz? Yardımlarınız için teşekkürler, lütfen cevap verin. (İbrahim Kaya)

230 - Önceki güneş piliyle NiCd bataryaları şarj etmek için sorduğum soruda kullanmış olduğunuz MAX639 entegre devresiyle kurulmuş olan düzeneği ben önceden http://www.uoguelph.ca/~antoon/gadgets/solar1g.htm sitesinde bulmuştum. Fakat bu devre elemanı bir Timer. Yani benim sorduğum soruda integrated ve discrete circuit elemanlarla kastettiğim piyasadaki chiplerdi. (Yani buck booster ve voltage regulatörden, and/or gate'in icinde zaten olduğu ve benim yalnızca external rezistörlerle ve kapasitörlerle uğraşacağım bir devre sadece) Aynı zamanda izninizle benden de bir sitem; projenin devamının, yani bataryaların neye bağlı olduğunu bilmiyorsunuz. Şöyle anlatayım: Bataryalar zaten o düzeneğin içinde. Ben dışarıdan o bağlı olan bataryaları etkileyecek bir düzenek çizdim ve kurduğum düzenekte ölçtüğüm voltaj ve akım değerlerini size vermiştim. Yani piller 2.4 yerine 2.7 volt enerji verdiler. Fakat sonuçlar pek istediğim gibi çıkmadı, memory effect yüzünden. Ben de NiCd'den NiMH'e geçtim. Araştırdığım kadarıyla NiMH’lerde benim devremi etkileyecek memory effect sonucuyla karşılaşılmıyor. Sizin öneriniz bu düzeneğim icin hangisini kullanmam olur ki, uzun süreli batarya ömrünü sağlayabileyim? Teşekkür ederim. (Merve Evran)

229 - Elektrik akımında elektronların gerçek akış yönü eksi (-) kutuptan artı (+) kutba doğrudur. Ama elektrik akım yönü artı (+) kutuptan eksi (-) kutba olarak öğretilir. Bunun nedeni nedir? (Bilge Sürmeli)

228 - Ankara'dan peltier temin edebileceğim bir adres rica ediyorum. (Özcan Pınar)

227 - İyi günler, şu anda üzerinde çalıştığım devreyle ilgili bir sorunu size iletmek istiyorum. 16 f876 ile yaptığım zamanlayıcı ile bir yüksek gerilim bobinini sürerek buji ateşletiyorum fakat bobinle pic birbirine yakın iken picin çalışması bozuluyor uzaklaştırdığımda sorunsuz çalışıyor pic ve bobin 12 voltluk akü ile beslenmekle beraber, bobin 8 amper civarı akım çekiyor bobini ve devreyi alüminyum muhafaza alınca yine sorun çözülüyor, fakat kullanışlı olmuyor. Acaba başka bir çözüm önerebilir misiniz? (Mert Bayer)

226 - Güvenlik kameralarında kullanılan gece görüş yani IR LED’lerle 100-200 metre ileriyi aydınlatabilecek bir devre olduğunu ve bu devrenin saniyede 200-300 bin kez LED’leri ateşlediğini (çaktığını)ve bundan dolayı 100-200 metre ileriyi aydınlattığını duymuştum. Doğru mudur, nasıl yapılır, beni aydınlatabilir misiniz, şimdiden çok teşekkürler. (Kutay İpekli)

225 - 1km karelik alanda bir dijital verici basit olarak nasıl tasarlanır?(FM) (Erhan Koçlar)

224 - Ben Bilim ve Teknik dergisinde Kendimiz Yapalım köşesinde veya teknotezgah köşesinde yazılan projeleri yapmak istiyorum ama orada yazılan devre elemanlarını piyasada bulamıyorum. Bunları satın alabileceğim bir adres verebilir misiniz? (Murat Günay Gürer)

223 - Benim sorum elektronik devrelerle ilgili olacak. Örneğin Bilim ve Teknik dergisinin son sayısının Kendimiz Yapalım bölümünde USB lambanın nasıl yapıldığını öğretiyor. Burada devre şemasında led'lerden önce dirençler kullanılmış. Eğer bu dirençler kullanılmasaydı akım artacağından led'lerin parlaklığı artmaz mıydı? Ayrıca bu ve benzeri araçları bilgisayara takarsak elektrik sayacının okuyacağı değer artar mı? (Murat Günay Gürer)

222 - Bilim ve Teknik dergisindeki teknotezgah yada Kendimiz Yapalım köşelerinde bulunan, en basitinden en karmaşığına kadar, devrelerle ilgili çeşitli deneylerin yer aldığı bir kitap arıyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? (Murat Günay Gürer)

221 - Merhaba, ben Rochester Institute of Technology Bilgisayar Mühendisliği ögrencisiyim ve şu anda bir proje üstünde çalışıyorum. Projede bir güneş gözesi (‘solar cell’) ve 2 tane 1.5 V’luk NiCd ile çalışan ve performansı aktif moddayken 19,7 A ve (2,7V-3,3V) aralığında çalışan bir düzeneğim var. Benim sorum bu pilleri güneş gözesi (‘solar cell’) ile (gözenin voltaji ve akımı benim düzeneğimin gereksinimlerine uymuyor) arada bir devre (‘circuit’) bağlantısı kurarak nasıl NiCd’larda bellek oluşturmadan zamanında şarj edebileceğim bir devre (‘circuit’) kurabileceğim. Bu arada ‘kesikli bileşenler’ (‘discrete components’) kullanma şartı var. Örnek bir şema çizebilir misiniz? Teşekkürler. (Merve Evran)

220 - Merhaba, iyi günler. Ben lise 2. sınıf fen bölümü öğrencisiyim. Benim, ‘solarcraft’ adını verdiğim, güneş enerjisiyle çalışan bir ‘hovercraft’ projem var. Fakat güneş panellerinden üretilen enerjiyi (alternatif akımı) nasıl kullanabilirim? Eğer transformatör kullansam, ‘hovercraft’ın kütlesi artacağından hareketi zorlanır. Bu durumda ne yapmalıyım? 2 servo motor için kaç santimetrekare güneş paneline ihtiyacım olur? Teşekkürler. (Okan Kurtpınar)

219 - 6 volt elektrik üreten jeneratörlerden (örneğin bisiklet dinamosu) 37 adetini bir düzenekte aynı anda döndürülerek elde edilen elektrik enerjisiyle 220 volt elektrikle çalışan elektrik motorunu çalıştırabilir miyiz? ( 6x37=222 volt) (Okan ???)

218 - Merhaba, iyi günler. Benim sorum elektronikle ilgili. Biz okulda dirençlerin bağlanmasını işlerken, seri devredeki tüm dirençlerin uçları arasındaki akım şiddetini eşit kabul ediyoruz. Fakat eğer biz devre yaparken, devreye ne kadar çok direnci seri bağlarsak, akım şiddeti de o kadar degişmez mi? Burada bir çelişki yok mu? Teşekkürler. (Okan Kurtpınar)

217 - Yapmayı tasarladığım rüzgar türbininde şöyle bir sorunum var. Rüzgar hızı değiştikçe pervanenin dönüş sayısı da değişiyor. Bu da jeneratörün ürettiği elektriğin istikrarsız olmasına sebep olacak. Buna mani olmak ve rüzgar hızı belli bir değeri geçince, rüzgar hızı ne kadar artarsa artsın, pervanenin hep aynı hızda dönmesini sağlamak için uygun bir dişli düzeneği var mı? Eğer varsa, satın mı alınmalı, yoksa kendim yapabilir miyim? Çok teşekkürler. (Mustafa Bucan Çolak)

216 - Benim sorum, otobüslerde bu kadar sorun olan cep telefonlarımız neden otomobillerde hiç bir sorun olmuyor? 2000 yılından sonraki bütün otomobillerde ABS var. Teşekkürler. (Emrah Turan)

215 - Merhaba. Öncelikle çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim. Benim sorum: Elimde bir adet sincap kafesli, 50hz, 0,25kw, verim=0,70, 3 faz sarılı bir asenkron motor var. Normal şebeke gerilimini (1 faz) kullanarak 3 fazlı asenkron motoru çalıştırabilmem için kullanmam gereken kondansatörün hesabı nasıl bulunur? Şebeke gerilimini kullanarak 220-380V’luk trafo üzerinden yalancı 380V elde ederek bu asenkron motoru çalıştırabilir miyim? Teşekkürler. (Murat Aydın)

214 - Merhaba. Sizden ricam motor güç hesaplarında kullanılan bir formülle ilgili (KW/KVA=cos) değerleri bulmak için böyle bir formül kullanılıyor. Örnek verecek olursam 2,2KW bir motorun cos 0,8 olduğunu kabul edersek KVA'sı 2,75 çıkıyor, buraya kadar bir problem yok. Benim esas merak ettiğim jeneratörlerle ilgili, daha doğrusu alternatörlerle ilgili. Üretici firma etiket değeri olarak örnek olarak 2,2KW ve cos 0,8 değerini vermiş (aynı değerleri karşılaştırma yapabilmek için verdim). Biz alternatörün KVA'sını bulmak istediğimizde yukarıdaki formülü kullanırsak, ki ben burada bir yanlışlık olduğunu sanıyorum, 2,2KW/KVA=0,8 sonuç olarak 2,75KVA çıkıyor. Benim düşüncem bu güç formülü alternatör için kullanılacağı zaman (KVA/KW=cos) şeklinde olmalı. Sebebi de motorun güç harcayan, alternatörün ise güç üreten olması, yani ters orantılı olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten yukarıdaki örneğe bakarsak, ben pratikte denediğim için söylüyorum; 2,2KW olan alternatörle 2,2KW olan bir rezistansı çalıştırabiliyorum. Çünkü sizin de daha önceki konularda bahsettiğiniz gibi, cos değeri 1, ama 2,2 KW'lık motoru taktığımda çalıştıramıyorum. Çünkü benim düşündüğüm formüle göre, alternatörün KVA'sı 1,76 çıkıyor. Bu konuya bu kadar takılmış olmamın sebebi büyük firmaların teknik verilerinde alternatör güç değerleri yazılırken KW/KVA=cos formülüne göre yazılmış olması. Firmalara sorduğumda tatmin edici cevaplar alamadığım için size yazmaya karar verdim. Bu işin doğrusunun ne olduğu hakkında bana yardım ederseniz çok sevineceğim. (Ömer Tekin)

213 - Merhaba. Biz 100 °C ile sıcak kesim yapmak için krom-nikel kullanıyoruz. 8cm eninde 0.1-0.3mm kalınlığında 34cm uzunluğunda. Bunu kuru akü ile yaptığımızda sonuç elde ettik. Ama şebeke ceryanı ile denediğimizde, kullandığımız trafolar yetersiz kaldı. Elektrik konusunda teknik bir deneyimimiz olmadığı için, deneme yanılma yöntemi biraz pahalı oluyor bizim için. Sizden öğrenmek istediğimiz; 100 °C elde etmek için hangi trafoyu kullanacağımız ve Krom-Nikel teli haricinde başka ne kullanabiliriz? Bu anlık bir ısı olması ve piston 1s icinde hareket edecek biçimde keseceğimiz şey 4mm kalınlığında. Teknik eleman olmadığımız için Elektrik ve Elektronik anlayabileceğimiz şekilde cevaplarsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler. (Sinan Erdoğan)

212 - Alternatif akım sürekli yön değiştirdiği halde, saç kurutma makinelerinin fanı nasıl tam tur atabiliyor? (Onur Akkuş)

211 - Kondansatörün iletkenliği aradaki ortamın dielektriğine neden bağlıdır? (Onur Çapkan)

210 - Ampul argon gazı dışında başka ne ile çalışır? (Deniz Özer)

209 - Merhaba. AC veya DC motorlarda ve jeneratörlerde kutup sayısı arttıkça devir düşüyor; mesela iki kutuplu 3000 devir iken, sekiz kutuplu 500 devir gibi. Benim sualim, kutup devir arasındaki bağlantı ve çalışma prensibi nedir? Teşekkür ederim. (Kadir Tezden)

208 - Merhabalar, burada vermiş olduğunuz hizmet için sizlere yürekten teşekkür ediyorum. Benim sorum ‘Faraday kafesi’ ile ilgili. Bir Faraday kafesi yapma ihtiyacım doğdu, fakat kafesin aralıklarının ne olması gerektiği hakkında bir tahmin yürütemiyorum. Sizce piyasada kömür mıknatıs diye tabir edilen siyah mıknatısların dalga boyları ne kadar olabilir? Bir de şunu sormak istiyorum; mıknatısın etki şiddeti yarattığı dalga boyuna mı, yoksa alan çizgilerinin yoğunluğuna mı bağlıdır? Kullanacağım mıknatısın ölçütlerinin 1cm x 1cm x 1cm olduğunu farz ederek yanıtlarsanız sevinirim. Bu bilgiye ihtiyacım var, yanıtlarsanız çok mutlu olurdum. Teşekkürler. (Mehmet Şahin Demir)

207 - Burada yıldırım enerjisinin kullanılabilirliği ile ilgili bir yazı okudum. Ben de daha önceleri bu konuya ilgi duymuştum, okuldayken. Hatta bitirme tezi olarak düşünmüştüm ve hocama sorunca, yıldırımda bulunan enerjinin statik olduğunu, yani kullanılabilirliğinin olmadığını söylemişti. Acaba doğru mu? (Kalender Serdengeçti)

206 - Elimde iki tane aynı tipte akü var; 1. aküyü sürekli şarjda 6 saat bekletilse, 2. akü bir saat şarj bir saat boşta bekletilse, her iki durumda da aküler aynı derecede şarj olur mu? Yoksa sürekli şarj ile aralıklı şarj arasında azımsanmayacak kadar farklılık var mı? Şimdiden teşekkür ediyorum, çalışmalarınızda başarılar dilerim. (Murat Özmen)

205 - İletken yüklü bir kürenin dışındaki yüksüz elektroskopun topuzu bir iletken vasıtasıyla kürenin içine bağlanırsa elektroskop yüklenir mi? Teşekkür ederim. (Ömer Faruk Güvenilir)

204 - Aküye 2 saat sürekli verilen şarjı aynı aküye belli aralıklarla yapsam, her iki durumda da akü eşit şarj olur mu? (Murat Asilkan)

203 - Elektrik kablosunu vücuduna bağlayıp ağzında ampul yakan insanlar neden çarpılmıyor? (Hamdi Tekin)

202 - Sadece tek bir sorum olacak; durgun elektrik, statik elektrik midir? (Onur Ulu)

201 - Merhaba. Soracağım sorunun benzerini bir lamba örneğinde görmeme rağmen, diğer elektronik cihazlar için geçerli olmadığı için ayrı bir formatta sormak istiyorum. Evlerimizde kullandığımız 220V AC elektrik sinüzoidal grafik çizdiği için 0 değerini görebiliyor. Peki evde kullandığımız televizyon gibi cihazlar nasıl çalışmaya devam ediyor? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. (Kaan Apaydın)

200 - Herhangi bir elektrik devresindeki pilin uçlarındaki gerilim, devre çalışırken zamanla değişir mi? (Yavuz Şen)

199 - Elektrik yükleri neden sivri uçlarda toplanıyor? (Deniz Üstünçelik)

198 - Elektrokimyasal bir pil yaptığımızda kolay bulabileceğimiz (evde kullanılan) metallerden ve çözeltilerden hangilerini kullanırsak en yüksek gerilimi elde ederiz? Teşekkürler. (Semih Koyuncu)

197 - Malzemeler, enerji aralıklarına göre (elektronların dizilişi ve orbitaller arası enerji aralıkları) incelendiğinde, iletken, yarı iletken ve yalıtkan olarak hangi özelliklerine göre sınıflandırılır? (Tayfun Taşkın)

196 - Ben 8. sınıf öğrencisiyim. Doğru akım jeneratörleri ile alternatif akım jeneratörlerinin ne olduğunu ve hangi tür işler için kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. (Duygu Ünaldı)

195 - Merhaba. Öncelikle size yaptığınız işlerde kolaylıklar dilerim. Güzel işler yapıyorsunuz. Benim sorunum uzaktan kumandalı arabamın yavaş olması. Bunu hızlandırmak için ne yapabilirim? 9v gücünde bir şarj edilebilir pillerle çalıştırdığım arabam benim için çok yavaş. Pillerin voltunu yükselttiğimde motorun yanmasından korkuyorum. Ne yapmam gerekir? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler. (Tamer Özmen)

194 - Okulumuzun üzerinden yüksek gerilim hattı geçmektedir. Bu durumun öğrencilerimizin ve bizlerin üzerindeki olumsuz etkilerini merak ediyoruz. Eğer bilgilendirilirsek çok seviniriz. (Lütfiye Gültekin)

193 - Gemide çalışan bir insanın denizde olduğu sürece, kendisine doğal yollarla yüklenen pozitif elektriği, gemiden hiç inmemesi halinde; daha doğrusu bu üzerindeki elektriği atmak istememesi halinde ne olur ve bu nereye kadar devam eder? (Fatih Çakmak)

192 - 1983 Haydarpaşa Meslek Lisesi elektrik bölümü mezunuyum. Evimin önünden akan küçük bir dere var. Saniyede bir litre kapasitesinde. (debi olarak nasıl ifade edileceğini bilemiyorum) iki veya üç metre set yaparak göl oluşturmak sureti ile elektrik enerjisi elde etmek istiyorum. Hangi parçalar ile nasıl bir yol izlemek gerekmektedir? Teşekkürler. (Abdullah Özgür)

191 - Selam, bir ara çok satan ‘scooter’ akülü bisikletlerde kullanılan motor hangi tip motordur? Onlarda da kondansatörlü devre mi kullanılıyor? (Murat Özmen)

190 - Merhaba, bir elektrik motoruna verilen volt mu hızı etkiler yoksa amper mi? Voltu yükseltip amperi düşürürsek ne olur? Amperi yükseltip voltu düşürürsek ne olur? (Murat Özmen)

189 - Empedans tam olarak nedir? Reaktans kelimesi neyi ifade eder? Empedans, reaktans ile rezistif değerin bileşkesi midir? İyi günler iyi çalışmalar. (Hüseyin Altın)

188 - Reaktif güç kontrol ünitesi nasıl ayarlanır? Röle üzerindeki C ve K değerleri nedir? Kompanzasyon sistemi tamamen yenilendiği halde, neden cos değeri 1 rakamını gösteriyor? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler. (Selami Saltabaş)

187 - İyi günler. Basit bir flaşör devresini nasıl yapabilirim? (timer) Nelere ihtiyacım var? (Özal Güceyü)

186 - Ben güneş pilleri hakkında araştırma yapacağım. Güneş pillerini dopetmek (katkılama) konusu hakkında bilgi istiyorum. (Haşim Esen)

185 - Merhaba; Metal işlemek için kullanılan lazer enerjisi (en az 2500 watt) üreten cihaz imal etmek istiyorum. Gerekli teknolojik bilgiye nasıl ulaşabilirim? İyi çalışmalar. (Oguz Solak)

184 - Statik elektrikleri ölçen aletin ismi nedir? Eskiden okullarda bunu test ettiğimiz bir alet vardı, bir de bu aleti kendimiz evde yapabilir miyiz? Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca akan elektrik ne demektir? Bir örnek verirseniz sevinirim. (Fatih Akyıldız)

183 - Evlerde kullandığımız gerilim, 220 V AC gerilim. Bunun zamanla değişen grafiğine baktığımızda gerilim alçalıp yükseliyor ve (sin) ve sıfır değerini alabiliyor. Örneğin evde lambalar doğrudan şebekeye bağlı. Bu sıfır değerlerine karşın lamba nasıl yanık kalıyor? (Önder Aydemir)

182 - Merhaba, hayvanların işitebildiği frekansta ses çıkarıp köpeklerin kaçmasını sağlayan bir cihaz var, acaba bu cihaz ufak bir hoparlör ile yapılabilir mi? Hangi elektronik devreleri gerektirir? Şema ile gösterebilir misiniz? (Murat Özmen)

181 - Yüksek gerilim hatlarının yaydığı manyetik alan veya her neyse insan üzerindeki etkileri nelerdir? Almak istediğim evin yanından yüksek gerilim hattı geçiyor. Herhangi bir bilgiye ulaşamadım... Teşekkürler. (Cevdet Üresin)

180 - Bir elektrik kablosunun + ucunun çarpıp - ucunun çarpmamasının nedeni nedir? (Atilla Yegin)

179 - İnsan vücuduna neden elektrik akımı verilmesi zararlıdır? Neden insan ölümleri bu yüzden gerçekleşir? (İlkay Gülsün)

178 - Merhaba benim sorum şu: Fırtınalı havalarda şiddetli bir şimşek çaktığı zaman neden elektrikler kesintiye uğruyor? (İlyas Güneş)

177 - Merhabalar ben lambalar ile ilgili şeyi merak ediyorum. Geçenlerde iki tip halojen duy geçti elime; nominal değerlerine baktığımda birisinde 12V/35W diğerinde 230V/35W yazıyordu. Neden aynı güçte ışık elde edeceksek farklı voltajlarda kullanıyoruz?... Ve bu kullanım voltajını neye göre belirliyoruz?...

176 - Ben termik santraller hakkında tez hazırlıyorum. Aklıma şu soru geldi... İki kutuplu 3000d/saatte dönen türbün genaratörü döndürüyor. İlk anda yavaş yavaş yükselerek belli bir güç üretiyoruz. (18MW, 28MW, 90MW.......) İşte benim anlamadığım nokta; türbin 3000 devirde dönmesine rağmen, nasıl elektrik artışı oluyor? Fazladan buhar vermenin mantığı ne? Sonuçta yine devir sabit. Somut bilgiler verirseniz sevinirim. Teşekkür. (Hebat Günel)

175 - Ben bir ağaç ev yaptım. Bu ağaç evin elektriğini rüzgar gülü ile üretiyorum. Rüzgar gülünde kullandığım motor dc (doğru akım) 9 voltuk bir motor. Bu enerjiyi motor değiştirmeden nasıl yükseltebilirim? Eğer yükseltebilirsem kurulan devrenin şemasını gönderebilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim... (Meriç Şeker)

174 - Elektrikte İ=V/R. Devrede direnç olmadığında (R=0) İ=V/0 olduğundan, akım sonsuz (ya da tanımsız) mu oluyor? (Kemal Yurtgezen)

173 - Merhaba; Dinamo yapmaya çalışıyorum. İki tane motorun dönen demirlerinin uçlarını birbirine bağladım. Birine enerji verince diğeri de dönüyor. Ama diğer dönen motordan da enerji çıkması lazım değil mi? Dinamo yapmış olmuyor muyum? Ama bisiklet dinamosuna baktım +, - uçları yok. Dinamodan tek tel çıkıyor. Nasıl olduğunu anlamadım. Bir şema varsa mailime atar mısınız? Nasıl yapacağımı anlatırsanız sevinirim. Saygılarımla. (Hakan Aslan)

172 - Kolay gelsin, geçen geceki fırtınada her şimşek çaktığında sokakta park halindeki bir arabanın alarmının çalıştığını farkettim. Bu olay 10-15 defa tekrar etti. Şiddetli gök gürültüsünden olamazdı. Zira şimşek ile alarmın çalışması eş zamanlı olurken, gök gürültüsü çok sonra duyuluyordu. Acaba manyetik alanlarla ilgisi olabilir mi? Teşekkürler. (Uğur Kaynakçı)

171 - Öncelikle editörlük yaptığınız derginin Türkiye için ne kadar önemli bir dergi olduğunun bilincinde olduğunuz için sizi tebrik eder ve teşekkür ederim. Bilim ve Teknik dergisi Türkiye için son derece önemli çünkü; kulvarında tek ve üslendiği görev çok hayati. Aklıma geliveren bir soru için yazıyorum size ve bunun uzmanının hangi bilim dalından olabileceğine karar veremediğim için size yazmayı tercih ettim. Ben elektriği nasıl tanımlamamız gerektiğini öğrenmek istiyorum. Elektriğin yapısının ne olduğunu elbette bilen yok. Ama elektriği soyut diye mi tanımlamamız gerekiyor, yoksa somut diye mi tanımlamamız gerekiyor? Bize öğretilen soyut ve somut tanımlamalarının ikisine de tam olarak uymuyor, ama ikisinden de bir şeyler içeriyor. Ben biraz maddeci biri olduğumdan, birşeyin somut olması için elle tutulup gözle görülmesi, en az 3 boyutunun olması ve etkilerinin hissedilir olması gerektiğini düşünüyorum. Elektriğin etkilerini hissedebildiğimize ve onu ölçebildiğimize göre, bu anlamda somut sıfatları taşıyor. Oysa ki ona dokunamıyoruz, göremiyoruz ve uzayda bir yer kaplamıyor. Bu anlamda da soyut sıfatları taşıyor. Sizce elektrik soyut mudur, yoksa somut mudur? Soyut ya da somut olmasının ispatı nedir? İlginize şimdiden teşekkürler. (Melih)

170 - Rüzgar gücü ile elektrik üreten bir santral kurmak için hangi araçlar gereklidir ve bu araçları Türkiye'de nereden temin edebiliriz? Bu makineleri üreten firmalar Türkiye'de mevcut mu? Varsa telefon numaralarını öğrenebilir miyiz? (Kerim Aktosun)

169 - Merhaba ben elektriğin hızını merak ediyorum. Mesela Türkiye’den Amerika’ya bir kablo çeksek fişi prize taktığımızda karşıdaki lamba ne kadar süre sonra yanar? Saygılarımla. (Kenan Aksu)

168 - Fabrikalarda dönerek veya hızla ilerleyerek çalışan makinelerden yararlanılarak elde edilen kinetik enerjinin alternatör yardımıyla elektriğe çevrilmesi çok mu zor? Bu mekanizma (yöntem) neden kullanılmıyor? Çok mu maliyetli? Teşekkürler. (Levent Parıldar)

167 - Selam, kolay gelsin. Gerçekten bu kadar soruya cevap vermek kolay değildir. Merak ediyorum asansör sistemlerinde yukarıya çıkarken harcamanız gereken bir elektrik enerjisi var, ama aşağı inerken kazandığınız bir kinetik enerjiye sahipsiniz; bu niçin elektrik veya başka bir enerjisine dönüştürülmüyor? Tamam, yukarı çıkmak için harcadığınızın belki %10'unu ancak elde edersiniz, ama bu azımsanacak bir şey midir bu enerji sıkıntısında? Bir de bu asansörlerin 50-60 katlı binalarda kullanıldığını düşünürsek, bir sebebi olsa gerek. (Kadir Korkmaz)

166 - Limondan pil yapılır mı? (Abdurrahman Şen)

165 - Duman dedektörleri dumanı algıladıktan sonra nasıl bir sistemle ışıklı veya sesli uyarı verebilirler? Şimdiden çok teşekkür ederim. (İpek Unay)

164 - Bellekte adresleme nasıl yapılıyor? Yani, veriler belleklere nasıl yerleştiriliyor ve akümülatörler, registerlar nasıl çalışıyor? (Aslı Aksoy)

163 - Su ile elektrik nasıl üretilir? Bir projesi varsa, email adresime veya merak ettiklerimize gönderir misiniz? Çünkü ben de sudan elektrik yapmakla uğraşıyorum. (Ahmet Karadağ)

162 - Basit olarak elektriğin voltajını nasıl değiştirebiliriz? Basit bir jeneratörle üretilen elektriği nasıl 220V’a çıkarabiliriz? (Erkan Uysal)

161 - Büyük miktardaki elektrik enerjisi nasıl depolanır? (Erkan Uysal)

160 - İyi günler. Gemileri yıldırımlara karşı koruyan paratoner sistemi nasıldır? Bu sistemin binaları koruyan paratoner sistemlerinden farkları nelerdir? Bildiğim kadarıyla binalardaki paratonerlerde yıldırımdaki elektrik toprağa aktarılır, ancak bu sistem gemilerde uygulanırsa elektrik nereye aktarılır? Şayet suya verilirse sudaki yüksek voltaj gemiyi etkilemez mi? (Emre Değerli)

159 - Rüzgar gülünden elektrik elde etme düzeneğini öğrenmek istiyoruz. (Hakan Das)

158 - Basit bir asansör modeli nasıl yapılır? (Berk Çokol)

157 - Bizim oturduğumuz yerde günün 24 saati nerdeyse hiç durmayan bir rüzgar var. Son zamanlarda da elektrik kesintisi çok yaşar olduk. Anlayacağınız üzere ben en azından bir evin elektrik yükünü karşılayabilecek bir rüzgar enerjisi yapmak istiyorum. Ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Ne kadarlık bi güç üreten dinamoya ihticam vardır? Bu dinamoyu nereden temin edebilirim? Başka kullanmam gereken araçlar nelerdir? Bu konuda bana grafikle yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar. (Aydın Yurtseven)

156 - Küçük şiddette elektrik akımlarını çekebilecek bir paratoner yapılabilir mi? Nasıl? (Uluç Hatip)

155 - Durgun elektriğin teknolojide kullanımı nasıldır? (Nagihan Mete)

154 - Mikrodalga teknolojisinin sterilizasyonda neden kullanılmadığını merak ediyorum. Özellikle otoklav yerine mikrodalga fırınlar sterilizasyonda kullanılamaz mı? (Kerem Canlı)

153 - Merhaba, su ısıtıcıları yada kahve makinelerinde süt ısıttığımız zaman süt ısınmıyor ve sigortalar atıyor bunun sebebi nedir? (Yüksel Tan)

152 - Aslında niyetim elektrik akımının gazlardan geçişini simüle eden bir flash animasyonu yapmaktı. Hazır bununla uğraşacakken flüoresan lambanın çalışmasını gösteren bir çalışma yapmaya karar verdim. Ancak starter kontakları açıldığı anda tüp içinden akımın nasıl geçtiğini detaylı olarak bilmiyorum. Evet tüp içinde argon ve cıva (buharı) bulunmakta. Kaynağın bir ucundan gelen elektronlarla bu iki gaz arasındaki etkileşimin nasıl olduğunu merak ediyorum kısacası. Bu konuda bilgi verirseniz ya da herhangi bir kaynak önerirseniz çok sevinirim. Çalışmalarınızı ve çabalarınızı takdirle karşıladığımı belirtmek isterim. Hoşça kalın. (İbrahim Abadanoğlu)

151 - Basit bir verici yapıp ufak bir çevreye radyo yayını yapmak istiyorum. Bunu nasıl yaparım??? (Mithat İhsan)

150 - Bir antene zamanla değişmeyen bir gerilim uygularsak çevresinde magnetik alan meydana gelir. Zamanla değişen bir gerilim uygularsak o zaman elektromagnetik dalgalar meydana gelir ve bu dalgalar yayılırlar, çok uzak mesafelere kadar ilerleyebilirler ve biz de bu şekilde iletişim sağlayabiliyoruz. Elektromagnetik dalgaları bu derece uzak mesafelere yayan, atmosferik ortamda ilerlemesini sağlayan etkinin, onları iten gücün ne olduğunu öğrenebilir miyim? (İlhami Ünal)

149 - Merhabalar. Benim sorum elektromanyetik dalgalarla ilgili olacak. Cep telefonları 900-1800 MHz frekansında çalışmaktalar. Ve bildiğim kadarıyla elektromanyetik dalganın frekansı yükseldikçe canlı dokulara olan zararı da artacak. Fakat görünür ışık bölgesindeki en yüksek dalga boylu(700 nm) dolayısıyla frekansı en düşük olan kırmızı ışığın frekansı f=c/lambda formülünden yaklaşık olarak f = 400 GHz çıkar. Bu durumda görünür ışığın cep telefonlarından daha zararlı olduğunu söyleyebilir miyiz? Eğer bu hesaplamalarda ve yaklaşımda bir yanlışım varsa beni aydınlatmanızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler. (Yusuf Nazım Sayın)

148 - Bilgisayar ile uzaktan kumandalı arabayı nasıl kontrol ederim? Bu programı bulmamda bana yardımcı olur musunuz? (Fatih Ağırsoy)

147 - İyi günler.. ben bir led diyot yapmak istiyorum. Fakat nasıl yapılacağını tam olarak bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız memnun olacağım. (Bilal Korkmaz)

146 - Basit bir elektrik motoru nasıl yapılır? (Feyzullah Özgenç)

145 - İyi günler... Ben su türbinleri (kaplan, pelton) hakkında geniş bilgi edinmek istiyorum. Şu an 380v 7,5kw’lık Asenkron motorla 20mt düşeyde elektrik üretiyorum. 30-45 m düşeyli bir yerde elektrik üretmek istiyorum. Bu türde bir proje edinebilir miyim? Türbinlerdeki hız regülatör uygulaması nasıl? Bunların projelerini bulabilir miyim? Veyahut türbinler hakkında geniş çaplı (modelleri, projeleri, çizimleri) araştırma yapabileceğim yerler hakkında da yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim. (Gökhan Berk)

144 - Selamlar. Merak ettiğim uydudan çekilen küçük resimlerin nasıl birleştirildiği soruna vermiş olduğunuz cevabın doğruluğu. Bildiğim kadarıyla photoshop da koordinat sistemi yok ve bu işlemler jeodezi ve fotogrametri müh. fotogrametri alanında yapılması. resim ve gerçek koordinatları arasında gerekli dönüşümlerin yapılması ve bu işlemler için daha çok koordinat sistemin olduğu çizim programlarının kullanılması..yanılıyor muyum? (Rojin Sezer)

143 - Mekatronik mühendisliğinin geleceğini Türkiye şartlarında nasıl görüyorsunuz? (Nihat Doğan)

142 - Merhabalar. Benim sorum elektromanyetik dalgalarla ilgili olacak. Cep telefonları 900-1800 MHz frekansında çalışmaktalar. Ve bildiğim kadarıyla elektromanyetik dalganın frekansı yükseldikçe canlı dokulara olan zararı da artacak. Fakat görünür ışık bölgesindeki en yüksek dalga boylu(700 nm) dolayısıyla frekansı en düşük olan kırmızı ışığın frekansı f=c/lambda formülünden yaklaşık olarak f = 400 GHz çıkar. Bu durumda görünür ışığın cep telefonlarından daha zararlı olduğunu söyleyebilir miyiz. Eğer bu hesaplamalarda ve yaklaşımda bir yanlışım varsa beni aydınlatmanızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler. (Yusuf Nazım Sayın)

141 - İnsan vücudunun üzerinden geçen AC akım hangi değere ulaştığında insan hayatı için tehlikeli oluyor? İnsan vücudunun dayanabileceği AC akım değerini açıklarsanız sevinirim. Size şimdiden teşekkür ederim. (Ayhan Baştürk)

140 - Elektrikte plastik çubuğu yüne sürttüğümüzde eksi, cam çubuğu ipeğe sürttüğümüzde cam artı yükle yüklenir. Peki plastik artı camda eksi yüklenemez miydi? Bunun artı yada eksi olmasını sağlayan nedir? (İsmail Metecan)

139 - Merhabalar. Benim elektronikle ilgili bir sorum var. Bir LED (Light Emitting Diode) nasıl çalışır? Işık bir elektrik arkından mı oluşur? (Fırat Tankut)

138 - Seramik kapasitörler ile film kapasitörler arasındaki fark nedir? Kapasitörler hakkında genel bilgiler alabileceğim bir site veya kaynak önerirseniz sevinirim. (Gülay Kuşçu)

137 - Quartz saatlerin çalışma sistemi nasıldır? (Emin Baral)

136 - Merhaba ben fiber optik kabloların içinde nasıl bir mekanizma olduğunu merak ediyorum. Aynalardan kurulmuş bir sistemden mi ibaret acaba? Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. (Mehmet Türkoğlu)

135 - Manual araması olan bir radyoya otomatik arama yapması için dokunmatik bir tuş takmak istiyorum. Bunun için radyo katını tamamen değiştirmem mi gerekir ya da nasıl yapabilirim? İlginiz için sağolun!!! (Memed Ayar)

134 - Süperiletkenler nasıl çalışır ve ne tür ortamlarda çalışabilirler? Bir metal yada herhangi bir malzeme nasıl süper iletkenlik kazanabilir? Teşekkürler. (Yaşar Akça)

133 - Hoparlör, mikrofon, diyot ve transistörden oluşan bir ses kaydedici yapmak istiyorum bu konuda bir örnek olacak devreyi inceledim. Benim kurduğumdan farklı değil ancak devrem sesi kaydetmiyor. Ayrıca ses kaydetme süresini 4-5 saniyeden daha uzun süreye çıkarmam için daha büyük sığalı kondansatör mü gerekiyor? Büyük sığalı olması transistöre zarar verir mi? (Selim Aydın)

132 - Neden motorlar aktif (w) güçleri ile anılırken trafolar görünür (VA) güçleri ile anılır? (Kenan Doğan)

131 - Teknik lisede okuyorum ve cevabını kimsenin veremediği bir sorum var. Herkesin bildiği gibi, dinamolarla elektrik üretilir. Ev için gerekli olan elektriği üretebilecek bir dinamonun milini bir motora bağlasak, dinamoya ilk hareketi, örneğin dizel motor ya da rüzgar gibi bir başka kaynaktan versek, dinamo devrini alıp elektrik üretmeye başladıktan sonra bu elektriği motora versek, motor sürekli olarak dinamodan aldığı elektrikle dinamoyu döndürecektir. Motor dinamoyu döndürmeye başlayınca dizel motoru ya da rüzgarı bir tur dişli sistemi ile devreden çıkarırsak, bu dinamonun bu motoru sürekli beslemesi, motorun da dinamoyu döndürerek elektrik üretimini sürekli devam ettirmesi gerekmez mi? Bu şekilde kendi kendini besleyen bir sistemle evimizin elektrik ihtiyacını karşılayamaz mıyız? Eğer bu mümkünse niçin sanayide uygulanmıyor. (Taylan ???)

130 - Elektrik verildiğinde çekim gücü yükselen mıknatıs var mıdır? Bunun adı nedir ve çekim gücü ne kadar artar? Çekim gücü verdiğimiz elektriğe göre devamlı artar mı yoksa sınırlı mıdır? Yoksa ne kadar elektrik verirsem o kadar artar mı? Sınırsız olabilir mi? Nasıl elektrik kullanmam gerek? Sınırsız bir elektrik verdiğimde sınırsız bir çekim elde edebilir miyim? Bunu yapmam için bana neler gerekli? (göndereceğiniz cevaplar beklediğim yanıtlar ise, bir ilke imza atmamak işten bile değil) sizlere çok teşekkür ederim, sabırsızlıkla bekliyorum... (Bengü Öz)

129 - Benim, Bolu'nun Mengen ilçesinde tavuk çiftliğim var. Çiftliğin yanından cay geçiyor. Biz bu çaydan elektrik enerjisi üretmek istiyoruz. Bu çayda yazın saniyede 20 litre su, kışın ise oldukça fazla su akıyor. Burada elektrik enerjisi üretebilir miyiz? Ne kadar yardımcı olursanız sevinirim. Faydalanabileceğim bir kaynak varsa, bildirirseniz sevinirim. Başarılarınızın devamını dilerim. (Naci Arslan)

128 - Kendi dinamomu nasıl yapabilirim? (Ersagun Elaçmaz)

127 - Merhaba, ben Tesla Bobini'nin nasıl çalıştığını soracaktım. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. (Özden Savaş)

126 - Herkese verdiğiniz cevapları okuyor ve beğeniyorum. Umarım benim soruma da cevap verirsiniz. Doğru akım olarak elde edilen rüzgar enerjisi nasıl oluyor da üç fazlı ulusal hatlarla entegre edilebiliyor? (Orhan Tülümen)

125 - Merhaba. Benim size danışmak istediğim bir konu var. Telefon veya telsiz bataryaları güneş enerjisi kullanılarak imal edilebilir mi? Kışın güneş yok ama bu işlem insanları yazın saatlerce şarj beklemesinden mahrum kılar. Sizin bu konuda düşüncelerinizi merak etmekteyim. Nasıl hesap makinelerinde bu işlem kullanılıyor telefonlarda da uygulanabileceğini düşünmekteyim. Ve bu Türkiye'de milyonlarca kişiye hitap eder. Saygılarımla...

124 - Neden bilgisayara televizyondan baktığımız zaman sanki ekran yanıp sönüyor gibi oluyor? (Uğur Karaman)

123 - Merak ediyorum acaba elektrik akımının belli bir hızı var mı? Yani lambanın anahatarına basar basmaz yanıyormu yoksa belli bir zaman farkı var mı? (Alper İşmen)

122 - Merhaba! Bu ay derginizi ilk defa aldım ve gerçekten çok memnun kaldım. Sanırım bundan sonra sürekli alacağım. Böyle bir dergi çıkardığınız için hepinize çok teşekkürler. Kendi çapımda bir makine yapmak istiyorum. Buharla çalışıp elektrik üreten bir motora ihtiyacım var. Aradım bulamadım. Acaba nasıl bulabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden ilginize teşekkürler... (Mercan ???)

121 - Bitirme projesi olarak taşınabilir otomatik araba plakası okuma projesi yapacağım. Proje polisler için olup uzaktan plakayı okuyacak, sonra arabanın çalıntı olup olmadığını bildirecek veya otoparkta tarayıcının bildiği bir plakaysa otoparka girmesine izin verecek... Bana bu proje hakkında kaynaklar veya daha önce bir proje olup olmadığı hakkında bilgi gönderebilir misiniz? (Önder Yurtal)

120 - Kompanzasyon nedir? 1 adet 18kw ve2 3 adet 4kw motor için kompanzasyon sistemi kurmama gerek var mı? (Erkan Okut)

119 - Biyoloji dersi için Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara gönderdiği kuluçka makinelerinde yumurtayı 12 saatte bir çevirecek mekanizma eksik. Bu nedenle de yumurtadan canlı civciv çıkaramadık. (Mustafa Kemal Kılıç)

118 - Merhabalar öncelikle yazıma cevap yazdığınız için teşekkürler. Ben 7 yıldır FM vericiler üzerine çalışma yapıyorum, şu ana kadar 25 adet pll FM verici devresi yaptım 500 w rf çıkışlı FM verici devreleri yaptım halen boş vaktimde yapmaya çalışıyorum. Yalnız tek sorun şimdiye kadar bulduğum kristalli vericilerden sonuç alamadım, sizden istediğim basit 100mw çıkışlı bir kristalli verici şeması yayınlamanız. Yayın hayatınızda başarılar (Emrah Elyiğit)

117 - Eletrostatik ölçülebilir mi? veya elektrik ve elektronik ölçmeleri nasıl etkiler? teşekkürler (Cengiz Akbaş)

116 - Diot nedir? Diot eksi voltajda neden akım iletmez? (Cem Çamur)

115 - Sıcaklığın direçler üzerinde nasıl bir etkisi vardır? acaba direncin değeri ohm açısından yükelirmi yoksa düşer mi? eğer hafta sonu yanıtlayabilirseniz çok işime yarayacak teşekkürler (Mehmet İlem)

114 - Oda ampulüne gelen elektrik kablolarının birinde elektrik varken diğerinde olmamasının sebebi nedir? Teşekkürler.. (Emre Güneş)

113 - Çocuğum kalem pilin dış kabuğunu soymuş zararı var mıdır, ne gibi zararı vardır ne yapmalıyım? (İnayet Oktay)

112 - İyi günler.Uçaklarda topraklama nasıl yapılır? (Turgay Sözen)

111 - Uçaktaki prize parmağımı sokarsam ne olur ? Elektrik çarpması için toprakla bağlantım olması gerekli diye biliyorum sadece faza yada ikisine beraber dokunduğumu varsayarak açıklama yaparsanız sevinirim teşekkürler.. (Mehmet Aksakal)

110 - Merhaba, yaygın bir görüş olarak elektriğin 1 kw ının 860 kcal/h enerji verdiği söylenir. bu neye göre hesaplanır ayrıca bütün cihazlarda aynı mıdır? (Bekir Kırıcı)

109 - Elektronik devre üzerindeki elemanların mesela dirençlerin değerleri nasıl bulunuyor yani 10Klık bir direnç yerine 56Klık direnç nasıl oluyorda konulamıyor? Örnek vermek açısından transistörlerin önüne konulan bir dirençle kondansatör veya herhangi bir direnç önüne konulan direnç farklı oluyor. Sizden transistör, kondansatör, diyot, direnç, zener diyot vb elemanların önüne konulan dirençlerin nasıl hesaplandığını öğrenmek istiyorum. Ve diğer devre elemanlarının da nasıl hesaplanıp hangi elemanın önüne veya arkasına konulduğunu öğrenmek istiyorum. Kusura bakmayın çok uzun bir soru oldu ama bu hesaplamaları gerçekten öğrenmek istiyorum. Lütfen açıklayıcı olarak anlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim. (Hasan Kurşun)

108 - Dünyada bazı ülkelerde 110 volt elektrik kullanılıyor. Ülkemizde de bu sisteme geçilirse enerji tasarrufu sağlanabilir mi ayrıca bu durum elektrikli araçlarda güç kaybına sebep oluyor mu? (Fatih Kuru)

107 - Elektrik elektron iletimi ile oluşur. Elektrik prizlerini açtığımızda laba ışık hızı ile yanar. Peki prizin ucunda bulunan bir işaretli elektronda lambaya ışık hızındamı gider? (Kadir Kaya)

106 - Bilgi, trasistörlerin (entegre devrelerin) neresinde ve nasıl depolanıyor? Teşekkürler. (Mustafa Özbek)

105 - Merhabalar, bir kaynaktan çekilen akım miktarı, gerilim sabit tutulmak şartı ile arttırılabilirmi? Yani güç arttırılabilir mi? Teşekkür ederim. (Hüseyin Menteş)

104 - Ses/Işık Modülatörü yapmak istiyorum ama devre şeması bulamıyorum bana yardımcı olusanız sevinirim. Müzik setinin çıkışlarını kullanacağım.. (Halil Gündoğdu)

103 - Sensörün yapımı ve dizaynı konusunda bilgi edinmek istiyorum. Sensör yapmam için neler gereklidir?Düzeneği nasıl kurulur? (Özlem Ülker)

102 - Televizyondaki bir bilgisayar ekranı neden aşağıdan yukarıya dalgalanıyormuş gibi görünür? (Hakan Gül)

101 - Televizyonda bilgisayar ekranları neden titreşimli görünür? (Meltem Tunçkol)

100 - İyi günler acaba solar hücre nerden bulabilirim(gebze istanbul civarı)? (Ahmet Salman)

99 - Ben bir sitede lazerle ses iletiminde kullanılan fotodiyot adlı parçayı nerde bulabilirim. (Burak Albayrak)

98 - Merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum. Kompanzasyon sistemlerinde akım ile gerilim arasındaki faz farkı nasıl bir yöntemle ölçülüyor? (Bolat Dinç)

97 - Merhaba. Sitenizin aktif okuyucularından biriyim ve çok güzel buluyorum. Benim sorum aslında radar yapabileceğim devreleri ve gerekli her türlü ekipmanları bulabileceğim bir site ismi. ve baskı devre için kullanabileceğim bir yazılım. Yardımlarınız için teşekkür ederim. saygılarımla. (Abdullah Okur)

96 - Kuru pillerde gerilim miktarı grafit çubuktaki karbon miktarına mı yoksa başka bir etmene mi bağlıdır? (Ersagun Elaçmaz)

95 - Fotoelektrik olayda devreye uygulanan 1,1 volt gibi küçük bir gerilim fotoelektrik akım şiddetinin maksimum dereceye çıkmasına yetmektedir. Daha yüksek gerilim değerleri uygulanırsa dahi fotoelektrik akım şiddeti artmamaktadır. bunun sebebini açıklarsanız çok sevinirim. Teşekkürler. (Ümit Erlim)

94 - Barajlarda elektrik üretimi nasıl olur? (Nilay Şener)

93 - Bilgisayar ve TV lerde tüp ekranlarda renkli görüntünün oluşumunu biliyorum. Likit kristal ekranlarda siyah-beyaz görüntünün oluşumunu da biliyorum fakat likit kristal ekranlarda renkli görüntünün nasıl oluştuğuna doğrusu hayret ediyorum, bunu nasıl başardıklarını merak ediyorum. Bilgi istediğim konu bu, teşekkürler. (Ayhan Okutan)

92 - Süper iletkenler nasıl çalışır ve ne tür ortamlarda çalışabilirler? Bir metal yada herhangi bir malzeme nasıl süper iletkenlik kazanabilir? Teşekkürler. (Yaşar Akça)

91 - Doldurulamayan piller 1.5 volt olduğu halde doldurulabilen nikel-cadmium piller neden 1.2 volt'tur?

90 - Sizden ricam bana proximity card ve onun alıcısının çalışması hakkında bilgi ve varsa alıcısının devre şemasını gönderebilir misiniz? (Ulunay Polat)

89 - Birkaç yıl önce bir aletten söktüğün müzik entegresi vardı onu çalıştırdım ve hoparlöre giden kablolarını birleştirdim. Bir radyoyla kanallarda dolaşırken entegrede çalacak olan müzik sesini duydum biraz uzaklaştığımda ses gelmiyordu. Bunu daha uzağa yaya bilecek bir alet var mı? Teşekkürler. (Mehmet Demir)

88 - Elektronikte faz denilince aklımıza ne gelmeli yani fazı tarif ederken nasıl tarif etmeliyiz? Fazın herhangi bir şekli var mı? (Selma İlbey)

87 - Televizyonumun uzaktan kumandası oda içerisinde her açıdan çekerken başka bir cihazın kumandası az çekiyor. Bunların gücünü artırmak mümkün mü? (Tekin Kırklar)

86 - Yüksek gerilim hatlarına takılan yuvarlağımsı topa benzeyen cismin tam olarak görevini öğrenebilir miyim? Saygılarımla (Abdullah Okur)

85 - Arasında 50 m. uzaklık olan iki bina arasına haberleşebilmek için hoparlör ve mikrofon nasıl yapabilirim? (Duygu Özdemir)

84 - Meraba, lazerli dinleme aleti olduğunu duydum şöyle calısıyormuş dinlemek istediğimiz kişinin bulunduğu yerdeki cam a tutulduğunda içerdeki sesin camlarda yaptığı titreşimi algıyarak sese cewiriyormuş .. uzaktan lazer yardımıyla ufak titreşimleri tesbit edebilmek mümkün mü ? (Aylin Serin)

83 - Yağmurlu ve şimşekli bir havada (antene bağlı) televizyon izlemek sakıncalı mıdır? Yani antenin yıldırımı çekme olasılığı var mıdır? (Mehmet Hüseyin Akçay)

82 - Ampullerin çalışması için artı veya eksi uç fark etmiyor. Güç kaynağını istediğiniz şekilde bağlayın yine de yanıyor. Ama ledleri ters bağlasak yanmıyor. Neden? (Deniz Mekik)

81 - Topraklama yöntemi ile nötr hale geçen negatif yüklü cisimlerin elektronları nereye gidiyor? Eğer toprak tüm bu parçacıkları pozitif yüklü cisimleri nötr yapmaya harcıyorsa kendisinin de nötr olduğunu varsayabilir miyiz? (Tuğberk İşyapar)

80 - Elektriğin hızı ne kadardır? Bu arttırılabilir mi? Kainatın bir ucundan bir ucuna kablo olsa elektrik bir uçtan öteki uca ne kadar sürede gider? (Selim Yürür)

79 - İyi çalışmalar dilerim size bir sorum var. Elektrik depolama cihazlarına ne isim veriliyor. Acaba fiyatları ne kadardır. Elektrik ampulü yanarken oluşan ısı ve aydınlıktan acaba yeniden enerjinin geri kazanılıp depolanması henüz keşfedilemedi mi teşekkür. (İsa Dalkiran)

78 - Bir elektrikli cihazı kablosuz çalıştırmak için ne yapmalıyım? Hangi parçalara ihtiyacım var...

77 - Eğer sıfır direnci olan bir telimiz olsa bundan hiç akım geçmezdi değil mi? Bunu düşünmemim sebebi sıfır dirençli bir telde hiç enerji kaybı ve dolayısıyla hiçbir potansiyel fark oluşmamasıdır. Potansiyel fark yoksa elektrik alanı da oluşmaz ve elektronlar hareket etmez. Yanlış mıyım? (E. Mehmet Kıral)

76 - Dijital walkmanler analog walkmanlere oranla niye daha iyi çekmiyor ve ikisi arasındaki farkları söyler misiniz? (Hakan Bozgeyik)

75 - Fotokopi makinelerinde, bacalarda, boya spreylerinde ve parmak izi belirlenmesinde durgun elektrik nasıl kullanılır? (Burçin Can)

74 - Elektrostatik yüklenmeden doğan elektrik çarpmalarının dokunduğumuz elektronik cihaza veya bize bir zararı var mı? (Lale Can)

73 - Cep telefonlari çalmadan önce, televizyon veya bilgisayar ekranlar1nda dalgalanmalar meydana geliyor? Hoparlörlerden gelen sesin nedeni nedir? Tesekkür ederim. (Hakan Bağcı)

72 - Bant Geçiren Filtre'nin devre şeması hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Selam ve Saygılar (Hakkı Demirtaş)

71 - 1980’li yıllarda bir sayınızda şarjlı pillerin ömrü dolduğunda tekrar canlandırılmaları hakkında bir devre görmüştüm ancak şu anda bu devreye erişemiyorum bu devre konusunda yardımcı olursanız sevinirim calışmalarınız için cok teşekkür ederim. (Melih Alömeroğlu)

70 - Ben pilsiz çalışan bir radyo yapmak istiyorum yalnız bu radyo yapımında kullanılan galenli dedöktörü bir türlü bulamıyorum acaba onun yerine bir başka alıcı takabilirmiyim. bide anten izalötörünün ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını da yazar mısınız? (Mehmet Elmacıoğlu)

69 - Mikrofon kullanarak nasıl ışık modülatörü yapabilirim?

68 - Bobin telini açtıgımızda kısadevre olurken, neden sarılı haldeyken kısa devre olmaz? (Yüksel Seyhan)

67 - Ben basit bir lazer yapmak istiyorum bunun için en kolay yol nedir ve hangi malzemeleri kullanmam gerekir? Ayrıca bu lazeri dahada güçlendirip herhangi bir parçayı kesebilir miyim? (İsmail Kavak)

66 - Herhangi bir lazere bitmeyen bir kaynaktan enerji sağladıgımızda lazer ampülünün patlayıp patlamayacağını merak ediyorum. (Umut Kutlu)

65 - Şarj edilebilen bir akü nasıl yaparım?(yada yapabilir miyim?)

64 - Lazer ve Fotoselli deneyi yapmak için yola koyuldum. Hersey tamam da çalışmıyor. Fotoseli bağladım gece lambasına siyah kartonla konide yaptım ve açtım ışık yanıyor lazeri tutuyorum kapanmıyor neden ışık açılıp kapanmıyor? Mailinizi bekliyorum (Mehmet Yaylalı)

63 - Çizimini gördüğümüz bir direnç devresinde paralelliği ve seriliği nasıl ayırt edebiliriz? (Rohat Kılıç)

62 - Ben güneş pili yapmak istiyorum. Güneş pilinin nasıl yapıldığını bana yollayabilir misiniz?

61 - Mikrofonun çalışma prensibi nedir?Basit bir mikrofon nasıl yapabilirim? (Yusuf büyükdağ)

60 - Şimşekten elektrik üretilirmi? Üretilirse nasıl ürtilir? Üretilemez ise neden üretilemediği konusunda bilgi vermenizi rica ederiz. (Fahrettin Akça)

59 - Alternatif akım neden bobinden geçerken yüksek bir direnç görür doğru akım geçerken niye düşmez? (Eren Akyol)

58 - Acaba yıldırımdan açığa çıkan enerjiden faydalanılıyor mu faydalanılmıyorlarsa neden acaba bu enerjiyi pil şeklinde toplanılıyor mu (Şenol Cevahir)

57 - Elektrik akımını iletken tel kullanmadan (boşlukta veya havada) iletmenin her hangi bir yolu var mı? (Alparslan Alemdar)

56 - İstanbulun Huseyin Avni Sözen Anadolu Lisesinde okuyorum fizik kitaplarının içinde ugrasırken fuko akımı dıye bır akım cesıtı gordum bu akım cesıdının ayrıntılı bılgılerını cok ogrenmek ısterım eger benı bu konuda aydınlatırsana cok da memnun olurum. (Tufan Çakır)

55 - Günlük hayatta kullandığımız elektriğin hızı nedir? Atatürk Barajından yollanan elektrik İstanbula ne kadar sürede gelir? Elektiğin hızı nelere bağlıdır ve en hızlı hangi koşullarda olur? (Mehmet Hüseyin Akçay)

54 - Kristalli FM verici ve ayrıca dar bantlı FM verici nasıl yapılır (Diyarbakır polis okulundan yazıyorum) sevgi ve saygılarımla (Emrah Elyiğit)

53 - Siemens s45 kullanıyorum. borsa verilerini online olarak cep telefonumun ekranına (yerel yayın) televizyondaki bilgi bandı ya da teletekstteki gibi aktarmam mümkün mü? bunu nasıl yaabileceğimi açıklarsanız sevinirim. (Hakan Altay)

52 - Merhaba ve kolay gelsin...Ampüle benziyor ve içinde bir çeşit çark var. Bir ışık kaynağına yaklaştırıldığında içindeki çark benzeri kısım dönmeye başlıyor..Bu aletin adı nedir?(Tayfun Yalçın)

51 - Alüminyum folyo kullanarak elektroskop yapılabilir mi?Yapılırsa nasıl?(Murat Bektaş)

50 - Elektirik prizini nasıl uzaktan kumandalı yapabilirim kumanda sadece açma-kapa işlemlerini yapsın yeter?(İbrahim Halil Kerkez)

49 - Video gösteren ve resim çeken telefonların diğer telefonlardan farklılıkları nelerdir?(Fatih Tasoz)

48 - Ben size otomatik kapıları sormak istiyorum.Yanlarına gittiğimizde nasıl açılıyorlar?teşekkürler.(Esra Ekşioğlu)

47 - Şarj edilebilen bir akü nasıl yaparım?(yada yapabilir miyim?)(İskender Yalçınkaya)

46 - Benim sorum manyetik, lazer vs. okuyucularla ilgili. Tanınmış örnekler vereceğim anlaşılır olması için. Örneğin Migros'taki kapılar eğer Migrostan alınmış bir malın parası ödenmemişse, dışarıya çıkarken öter. Ama ben Tansaş'tan bir mal alıp Migros'a girsem, Migros çıkışında bu kapı ötmez. Kapı; elimdeki malın Migros'a ait olup olmadığını nasıl tesbit ediyor?(Oğuz KAYALI)

45 - Herhangi bir lazere bitmeyen bir kaynaktan enerji sağladığımızda lazer ampülünün patlayıp patlamayacağını merak ediyorum.(Umut Kutlu)

44 - SAB0600 entegre ile yaptığım ding dong kapı zilini röle ile apartman zil devresine monte ettiğimde zamanlı zamansız kendiliğinden çalmağa başlıyor.Sebebi ne olabilir? Saygılar.(Tuncer Ataç)

43 - Osiloskop nedir ne işe yarar?Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.(Burçak Cüneray)

42 - Kapıların otomatik açılıp kapanma sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum.(Gürkan Çakır)

41 - Uzaktan kumanda cihazlarının çalışma prensipleri hakkında bilgi istiyorum.(Gürkan Çakır)

40 - Ben basit bir lazer yapmak istiyorum bunun için en kolay yol nedir ve hangi malzemeleri kullanmam gerekir? Ayrıca bu lazeri dahada güçlendirip herhangi bir parçayı kesebilirmiyim?Teşekkürler(İsmail Kavak)

39 - Merhabalar dinamik mikrofon ve transistör yardımıyla 6v luk bir lambayı 1/2 sn yakıp söndürecek devre varmı? Varsa şemasını gönderir misiniz yoksa böyle bir devre tasarlanabilir mi nasıl ?(Hakan Çeküç)

38 - Akımın ağırlığı var mı? Varsa ne kadar?

37 - Merhaba sorum uydu antenleriyle ilgili. Bildiğimiz gibi hemen hemen her balkonda ikişer tane anten var. Bunların çalışma sistemi nasıl? Ve bunları bu şekilşde cazip kılan nedir onların yerine alternatif ucuz ve çevre dostu sistemler kurulamaz mı? Teşekkürler.

36 - Hırsız alarmı nasıl yapılır?(Mustafa Günaydın)

35 - İnsandaki elektriğin ne tür bir elektrik, yani AC mi DC mi olduğunu öğrenmek istiyorum. Eğer insandaki enerji elektrik enerjisi değilse, hangi tür bir enerjidir? Elektrik ise frekansı nedir, kaç volttur ve akımı ne kadardır. (Yasin Can)

34 - Selam. Dijital analog ve analog dijital çeviriciler arka arkaya bağlandığında neden girişte verdiğimiz sinyali alamıyoruz ?(Evren Karayol)

33 - Selam, piyasada binlerce transistör görüyoruz hangisinin ne işe yaradığını nerden anlayabiliriz kullanacağımız transistörü nasıl bulacağız? teşekkür ederim(Evren Karayol)

32 - Max32 entegresi hakkında genel bilgi verebilir misiniz?ve bu entegreyi kullanarak, bilgisayarın seri portuna bağlayarak diğer girişleri de herhangi bir data bağlayarak veri iletişimi nasıl yapabilirim?Kolay gelsin(Abdullah Demir)

31 - Lazerle çalışan alarmı nasıl kurabilirim? Hangi parça veya aletler gerekli.. Hangi lazeri kullanmam gerekir?(ERMAN Külah)

30 - Oyuncaklarda bulunan motorlar nasıl yapılır?(Egemen Eskici)

29 - Monoray sistemler ve elektrikli (şarjlı ) motorlar hakkında bilgi veya nereden araştırabileceğim hakkında sizden yardım rica ediyorum. Şarjla çalışan otobüsler varmış motorları hakkında bilgiyi nerden bulabilirim?(Banu Barkan)

28 - Cep telefonları ile görüşme yapılırken neden televizyonlar etkilenir ve ses çıkarır?(Mert Baylan)

27 - Evde projeksiyon aleti veye slayt gösterme aleti basit olarak nasıl yapabilirim?Teşekkürler(Tuğrul Eraslan)

26 - Selamlar ben radyo dalgasıyla çalısan kumanda yapmak istiyorum hani uzaktan kumandalı arabalarda olur ya ondan. hiçbiryerde bulamadım yardım ederseniz sevinirim.(Cemil Ova)

25 - Merhaba! Benim Sony marka hem kaydeden, hem de oynatabilen LCD ekranlı ve TV'ye kablolu ya da kablosuz görüntü aktarıp oynatabilen bir Video kameram var. Hi8MM küçük kaset kullanıyor. Bu kamerayı PC'me ara kablo ile bağlayarak sabit diske görüntü kopyalamak istiyorum. AVI uzantılı olsun, Web siteme aktarıp oynatabileyim istiyorum. Ama nasıl? Teşekkür ederim.( Ahmet Kutlubay)

24 - Alıcı ve Verici yapmak istiyorum ama acaba nasıl yapabilirim?En açık biçimde açıklayabilir misiniz?(Umut Rallas)

23 - Ben dalga boyları ve frekanslarla ilgilenen bir kimya müh. öğrencisiyim.Kendim bir telsiz alıcı ve vericiye sahip elektronik devre yapmak istiyorum bu manyatik dalgaları ne şiddette oluşturabileceğime ilişkin bilgi almak istiyorum.acaba bana nereden başlamam gerektiği konusunda bilgi verebilir misiniz?(Erbil Abacı)

22 - Küçük oyuncak trenlerdeki motorun gerçek bir arabayı saatte 60 kilometre hızla götürebilmesi için kaç volt ve kaç amper gereklidir?(Hulusi Göz)

21 - Otomatik kapıların çalışma sistemleri, kumandalı garaj kapıları, fotosel sisteminin nasıl çalıştığını merak ediyorum bunu açıklarsanız sevinirim.(Sinem Denizli)

20 - Merhaba...Sizden ricam , bir transistörün bacak bağlantıları nasıl bulunur ve sağlamlık kontrolü nasıl yapılır? Ayrıca bir sorum daha olucak.(Araba Aküsündeki)12 voltu 5 volt 1A değerine düşürmek için bir devre şeması veya bulabileceğim bir adres verebilirmisiniz?Teşekkür ederim...(Levet Karabulut)

19 - Titreşimden elektrik enerjisi üretilebilirmi?(Mustafa Demircan)

18 - Artık pek çok yerde karşımıza çıkmaya başlayan dokunmatik ekranlar nereye dokunulduğunu nasıl anlıyor?

17 - EPIRB denilen acil durum radyo vericileri nasıl çalışır? EPIRB neyin açılımı?

16 - Bir mikroçipin hazırlanış aşamaları nelerdir? Bu mikroçipler nasıl programlanmaktadırlar?(Veli Acar)

15 - Telefonlar AC gerilim mi yoksa DC gerlim mi ve kaç volt .izolesiz telefon kablosu arkadaşlarıma bir etki yapmaz iken beni neden etkiledi?teşekkür ederim.(Utku Kıyar)

14 - Radar nasıl çalışır?(Ersagun Elaçmaz)

13 - Bende direnç renk kodlarının bir tablosu var, ancak anlayamadım. Lütfen bana bu renk kodlarının tablosunu ve anlamlarını anlaşılır bir biçimde gönderir misiniz?(Ersagun Elaçmaz)

12 - Dokunmatik ekranlar nasıl çalışıyorlar? (Suat Gençer)

11 - Transistörün yükseltici olarak nasıl çalıştığını merak ediyorum?(Samet Cesur)

10 - Çok teorik bir sorum olacak. Yaşadığım yerde sık sık elektrik kesilmeleri oluyor. Bisiklet dinamosuyla bilgisayarımı ve televizyonu çalıştıracak kadar elektrik üretebilir miyim? Yani demek istediğim, bisikletin üstüne otursam ve çevirebildiğim kadar hızlı bir biçimde pedalları çevirsem, bilgisayarımı çalıştıracak kadar elektrik üretebilir miyim?

9 - Entegre ve Diyot Çeşitleri Nelerdir? ( Korhan Çilingiroğlu )

8 - Evlerde kullandığımız herhangi bir aletin ,(televizyon ,müzik seti vb gibi) bir bilgisayar ve bu iş için yazılmış bir bilgisayar programıyla basit bir düzeyde de olsa (açıp- kapama) kontrolü mümkün müdür ? Bu konuda yapılan bir çalışma varsa nasıl ulaşabiliriz ?( Hüseyin Köse )

7 - Görünür ışığın enerjisi (yada frekansı) radyo dalgalarından daha büyüktür dolayısıyla görünür ışığın radyo dalgalarından daha iyi yayılması gerekmez mi? Ama bunun tam tersinin doğru olduğunu görüyoruz. Görünür ışığı plastik veya ağaç parçasıyla durdurabiliyoruz ama daha az enerjili olan radyo dalgaları bu maddelerden sorunsuz geçiyor, bunun sebebi nedir?

6 - Nasıl oluyor da bazı ampuller 1.5 voltluk pille çalışırken bazıları 220 voltla çalışıyor? 5 voltluk bir ampule 220 volt uygularsam filaman erir mi? Verdiğimiz elektriğin alternatif akım ve doğru akım olması ampulleri etkiler mi?

5 - Otomatik kapılardaki fotoelektrik alıcılar nasıl çalışır? Yani bir insanın gölgesi nasıl oluyor da bir kapıyı açabiliyor?

4 - Bilimadamları yabancı ülkelere birkaç saniye içinde ulaşabilen bilgisayarları nasıl geliştirdi?

3 - Voxel (voksel) nedir?

2 - Mikroçipler nedir?

1 - CD'ler nasıl çalışmaktadır?

     

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.