SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Geri Dön...

Soğuk algınlığında niçin bademciklerimiz şişer? Bademciklerin alınması bir çözüm mü?

Bademcik olarak da bildiğimiz tonsillerimiz, dilin hemen arka kısmında, boğazımızın her iki yanında bulunan özelleşmiş birer lenf düğümüdür. Boğaz yolu ile vücuda girmeye çalışan bakteri ve virüsler, bademcikler tarafından tutulur. Soğuk algınlığında da, enfeksiyon ile mücadele edecek olan antikorları üretirler. Bademciklerimizin, enfeksiyon nedeniyle şişmesi “tonsillit” olarak adlandırılır.
Bademciklerin alınması, ciddi kronik (sürekli) enfeksiyon durumlarında ve antibiyotik kullanımının işe yaramadığı hallerde başvurulan bir operasyon. Sürekli iltihap, vücudun bağışıklık sistemi üzerinde zararlı etkilere neden olabileceği için, bu gibi durumlarda bademciklerin alınması ile hasta bu iltihaptan kurtarılır. Bademcikler alındıktan sonra, vücutta benzer görev yapan diğer dokular, yeterince antikor üretebilirler. Ancak bademciklerin alınması dahilinde, vücudun bir ölçüye kadar savunmadan yoksun kalacağı gerçeğini de unutmamak lazım.

Deniz Candaş

Geri Dön...
Yazıcı Dostu Sayfa

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.