SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Tıp
Kategorilere Geri Dön...

429 - Benim merak ettiğim saçlar nasıl beyazlar yani vücutta ne oluyor da saçlar beyazlıyor?(Ezgi Görgülü)

428 - Kıl kurdu(Oksiyüriazis) denilen bağırsak parazitinin anüste nasıl kaşıntı yaptığını anlayabiliyorum ama nasıl oluyorda burunda da kaşıntı yapıyor ve gece ağızdan salyalar akmasını sağlıyor anlayamıyorum. Bunu çok Merak ediyorum? Ayrıca insanlar bundan pek bahsetmese de bu parazitlerin toplumda çok yaygın olduğunu duydum. Acaba yaygınlık oranı nedir? (Engin Yeğnidemir)

427 - Miyop kişiler gözlerini kısarak net görüyorlar. Gözlerin kısılması hangi mekanizmayla görmeyi netleştiriyor?(Gaye İkbal Yıldız)

426 - B16 vitamini hangi gıdalarda var ve epilepsinin azaltılması için ne yapmamız gerekiyor?(Yeliz Teko)

425 - Öncelikle, daha göndermiş(farklı zamanlarda) olduğum onlarca soruyu cevaplamanızı merakla bekliyorum ve internette karşılaştığım şu cümlenin doğruluğunu onaylayabilirmisiniz lütfen.

424 - Öncelikle merhabalar. Ben 79 yaşındayım, idrar tahlilinde protein çıktı. Bunun nedenini merak ediyorum. Bu nedir ne anlama geliyor? Şimdiden teşekkürler ve başarılar. (Ali Gümüş)

423 - Acaba yarı oynar eklemlerde sinovial sıvı bulunur mu? Araştırdığım kaynaklarda bulunup bulunmadığı konusunda bilgi verilmiyor.Halbuki oynamaz eklemde bulunmadığı,oynar eklemde de bulunduğu belirtiliyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim. (Cihan Saykı)

422 - Amilaz nedir?bünyeye zararlı mıdır? (Hacer Yılmaz)

421 - Hon-Hodgkin Lemfoması hakkında bilgi alabilir miyim? (Erdi Cambaztepe)

420 - Condylin virüsüne yakalanmış birisi bu hastalıktan nasıl kurtulur.(Aydin Songur)

419 - Kronik böbrek yetmezliği için haftada 3 kez diyaliz makinesine giriyorum yaşım 75, bundan başka gastritim var temel başka rahatsızlığım olmayıp benim asıl günlük ne yemem gerekir öğün olarak öyle diyetisyenlerden fazla bir şey anlamıyorum. Sabah-akşam-öğlen gibi ne kadar ne yiyip içmem gerekir? Ölçü olarak ta belirtirseniz sizlere minnettar kalırım. sağ olun var olun (Esma Tozkoparan)

418 - Çok soğuk suya atlayıp dalma şoku geçiren kişi, hipotermiden ve hayati fonksiyonların refleks olarak yavaşlamasından dolayı, suyun içinde ne kadar süre hayatta kalabilir? (Utkan Devrim Zeyrek)

417 - Göğüs kılları nasıl yok olur? Daha 14 yasındayım çıkması normal mi? (Ahmet Sucu)

416 - Bir arkadaşımın beyin sapında tümör olduğu tespit edildi MR sonucu. Yaklaşık 5 senedir sağ kulağı çok az işitiyordu zaten, fakat kulak-burun-boğaz doktorları kulağında bir sorun olmadığını söylemişlerdi, baş ağrıları artınca kemoterapi ve ardından MR çekildi, cevizden küçük fındıktan büyük bir tümörün beyin sapına yerleştiğini söyledi doktorlar. Marmara Üniv.Tıp Fak. Hastanesi'nde kontrol sonucu raporlar heyete teslim edildi, çünkü riskli bir bölgenin ameliyatına karar vermek kolay değil dediler. Eğer ameliyat kararı çıkmazsa ışın tedavisi yapılacakmış ama ışın tedavisi de sadece tümörü bir süreliğine dondurmaya yarıyormuş, bu nedenle ameliyat daha kesin bir çözüm olur diyorlar. Benim sormak istediğim ise bunlardan ayrı olarak, bitki tedavisi. Acaba böyle durumlarda ne gibi yan etkileri olur bitki tedavisinin ve kullanılması ne derece tavsiye edilir? Cevabınızı merakla bekliyorum, iyi çalışmalar.(Hülya Korkut)

415 - Elimizi su ve sabunla yıkamak mı? yoksa kolonya ile yıkamak mı? mikropları öldürmek açısından daha etkilidir(kolonyadaki 80 derecelik alkol mikropları öldürmekte ne kadar etkilidir) Teşekkürler (Alp Taşkın)

414 - Hamilelikte toplar damar sıkışması sonucu kan pıhtılaşmasında ne gibi riskler vardır? Bebek için bir risk söz konusu mudur? Teşekkürler. (????)

413 - Hocam benim sorunum sakalımın çıkmaması, yüzümü geç jiletlemeye başladım ve sakallarım çıkmıyor, sizce bunun doktora gitmeden tedavisi var mı? Bana verebileceğiniz ilaç var mı? 21 yaşındayım ve sakalım yok bu psikolojimi bozuyor. Badem yağı sakal çıkarır mı? yardımcı olursanız sevinirim (Hüseyin Yoğurtçu)

412 - Jöle saç dökülmesi yapar mı? Bazı jölelerde vitamin var diyorlar acaba saçı besler mi? (Alper Alnıak)

411 - Öncelikle sitenizde böyle bir bölüm hazırlayarak aklımıza takılan soruların yanıtını bulma şansını bize verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bitkisel hayat tam olarak nedir? Bitkisel hayata giren bir insan tekrar canlanabilir, eski hayatına geri dönebilir mi? Hasta bu durumda hangi yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilir veya getiremez? Şimdiden gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim (Bilal Çakır)

410 - 17 yaşındayken kasıklarımda ağrı başladı testislerimden sol taraftaki şişmeye başladı, doktora gittiğimizde o gece serum verildi ve testisimin buz konularak indirildi şişlik ve şu anda testisimin biri yok denecek kadar küçük sol testisim, ama sağ testisim var normal cinsel işlevimi görebiliyorum. Benim öğrenmek istediğim kısır olabilir miyim? Teşekkürler. (???)

409 - Benim elmacık kemiğimde ve kaşlarım cok kıl var bu sorunlar benim psikolojimi rahatsız ediyor. Bunların tedavileri kaç gün sürer ve ne kadar masraf cıkar benim için? (İdris Dalmış)

408 - AIDS hastalığı vücut salgılarıyla bulaşıyorsa, gözyaşı ya da ter gibi vücut salgılarıyla da bulaşır mı? (Sevda Kürkçü)

407 - Kanda bilirübin miktarının normalin üzerinde olması herhangi bir hastalık belirtisi olabilir mi? Hangileri? (Duygu Aydemir)

406 - Beyin ölümü gerçekleşen bir insanın omuriliği çalışır mı ve eline iğne batırdığımızda elini refleks olarak çekebilir mi? (Öztürk Sev)

405 - Eşimle birlikte hamile kalmak için son 1 yıl 5 aydır uğraşıyoruz. Ben 36 yaşındayım, eşim 34. Her ikimiz de gerekli tetkikleri yaptırdık, doktorlar çocuğunuz olmaması için hiç bir sebep yok diyorlar. Ben de düzenli yumurtlama var. Biz belki de beslenme bozukluğundandır diye düşünüyoruz. Bize önerebileceğiniz doğurganlığı artırıcı diyet olabilir mi? (Deniz Özel)

404 - Gösterdiğiniz ilgi nedeniyle teşekkür etmek istiyorum öncelikle. Arama motorunuzdan yararlandım ama merak ettiğim, boş sakal bölgelerini tıraş bıçağıyla jiletleyerek sakalın çıkmasını hızlandırabilir miyiz? (Can Ercak)

403 - Sabah kalktığımda vücudumda ve özellikle yüzümde gözlerimde şişkinlik oluyor, bunun sebebi sizce ne olabilir ve önlemek için neler yapabilirim? (Feyza Çelik)

402 - Sağlıklı bir insan isek, kaç ayda bir kan bağışlamamız doğru olur? (Mehmet Hüseyin Akçay)

401 - 5 yıl doğum kontrol hapı kullandıktan sonra çocuk sahibi olmaya karar verdik. Benden kaynaklanan sebeplerden dolayı çocuğumuz olmadı. Eşimin ciddi problemi yoktu. 32 yaşında mikro enjeksiyon metoduyla çocuk sahibi oldum. Bundan sonra normal yolla çocuk sahibi olma ihtimalim var mıdır? Tabii yumurtalarımda düzelme sağlamak mümkünse. (Emine Tokdemir)

400 - İnsan içindeki bir tenyanın uzunluğu 6 metreye kadar uzuyorsa insan neden bunu hissedemiyor? (Semih Koyuncu)

399 - Geceleri devamlı terliyorum aşrı olarak üstümü 3 kez değişiyorum, yaz kış fark etmiyor nedendir acaba? (Cenk Olgun)

398 - Apandis'in hiç bir yararı yok. Zararı bile var peki bu organ evrimleşmeden önce bir şeye yarıyor olabilir mi? (Erçin Öncel)

397 - MR çekilince vücutta radyasyonun etkileri {zararları} nelerdir? (Meryem Özgüler)

396 - Aşılar vücudun değişik bölgelerinden vuruluyor. Örneğin kol, karın, kalça. Bunun nedenini açıklar mısınız? (Bülent Demirel)

395 - 5-6 yıl önce ağır bir siroz krizi yaşamış 65 yaşın üstünde kişilere karaciğer nakli yapılması imkansız mıdır? (Emel Üresin)

394 - Benim bir bacağım ötekinden 2 cm kısa ve biraz içe dönük. Acaba bunun tedavisi mümkün mü? Beni bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum. (Işıl Bilben)

393 - Abimin bir motosiklet kazasında bacağı koptu. Almanya’da olduğu için kısıtlı bilgi alabiliyorum. Sizden ricam bana hangi durumlarda kopan uzvun yerine dikilemeyeceğini yazmanız ve yapılabilecek herhangi bir şeyin olup olmadığını söylemeniz. Yani yapılabilecek bir şey var mı yok mu? Mesela organ nakli gibi uzuv naklide yapılabiliyor mu? Ya da dünyada herhangi bir yerde böyle bir şey mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim. (Hulusi Ulusoy)

392 - Göz kapağı refleksinde omuriliğin rol almadığını duydum. O halde hangi mekanizma sayesinde bu iş yürütülmektedir? Bunun gibi daha bazı refleksler var mıdır? (Tolga Tarkan Ölmez)

391 - Oyuncak lazerleri direk tutmanın zararları nelerdir? (Öznur Sevil)

390 - Tekrarlayan gebelik kayıplarımdan sonra yapılan genetik araştırma sonucu hem heterozigot hem homozigot mutasyonunu aynı anda taşıdığımı öğrendim bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler. (Bade Keskin)

389 - Ben 10 senedir böbrek hastasıyım organ nakli için sıraya girdim bekliyorum. Amerika’daki en son gelişmeyi yani doku hücresi ile yapay böbrek yapımıyla ilgili gelişmeyi merak ediyorum acaba doğru mu? bizim ülkeye ne zaman gelebilir? bu mümkün mü? bizim ülkemizde bu mümkün mü?

388 - AIDS hastalığı vücut salgılarıyla bulaşıyorsa gözyaşı veya ter gibi vücut salgılarıyla da bulaşır mı?

387 - Kanda bilirübin miktarının normalin üzerinde olması herhangi bir hastalık belirtisi olabilir mi? Hangileri?

386 - Kulak kıllılığının y kromozomuyla ilişkisi nedir? (Zeliha Kula)

385 - Antibiyotikler neden virüslere etki edemiyor? (Evin Karakoç)

384 - Talesemi hastalığı (akdeniz anemisi) bulaşıcı bir hastalık mıdır? Eğer bulaşıcıysa hangi yollarla bulaşır. İlginiz için çok teşekkürler. (Volkan Eroğlu)

383 - Normalde aşılar insanlar hasta olmadan önce yapıldığı halde, neden kuduz aşısı insanlar hasta olduktan sonra yapılabilir? Yoksa kuduz aşısı serum özelliği mi göstermektedir ya da bunun nedeni kuduz virüsünün kuluçka süresiyle alakalı olabilir mi? (Ayhan Çene)

382 - Antibiyotiklerle beraber niçin vitamin alınması tavsiye edilir? Antibiyotikler bağışıklık sağlar mı? (Öztürk Sev)

381 - Göz altındaki karartıların yorgunluk ve uykusuzluktan başka sebebi ne olabilir? Böbreklerde oluşan bir rahatsızlık sonucu göz altlarında karartı oluşur mu? (Caner Erman Kart)

380 - Benim gözümde küçük derecede miyop var. Gözlük kullanmam gerektiğini söyledi doktor. Fakat ben lens kullanmak istiyorum. Bunun bir zararı olur mu? (Okan Seyrek)

379 - Neden tıp bayramı 14 martta kutlanır sebebi nedir? (Uğur İnce)

378 - Anoxia nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? Ölüm riski var mı? (Gülşah Şaşmaz)

377 - Beyin ile herhangi bir elektronik aygıt iletişim kurabilir mi? (Mesut Çelik)

376 - Embriyonu öldürmeden nasıl oluyorda kök hücre üretiliyor? (Sedat Gündoğdu)

375 - Denizlerde vurgun olayının tedavisi nasıldır? Şimdiden teşekkürler. (Nilay Bulut)

374 - Çocuklar doğduktan sonra ne kadar fazla bir süre anne sütüyle beslenirse bu çocuklar daha zeki olduğu söyleniyor ? Sizce bu sürenin fazlalığı böyle bir şeyi etkiliyor mu neden? (Mehmet Parlak)

373 - Körlüğe neden olan retina hastalıklarına kök hücreyle ya da yapay retina nakli ile yakın gelecekte çözüm bulunabileceği söyleniyor. Bu süreç ne kadar sürer? Ve bunları şuan sadece ümit mi edebiliriz yoksa kesin şeyler söyleyebilir miyiz? Teşekkürler. (Demet Turan)

372 - Hamilelikte gerçekten yenen bazı gıdaların çocukta leke oluşturduğu söyleniyor doğru mudur?(???)

371 - 3 aylık hamileyim işyerinde fotokopi çekiyorum bir sakıncası olur mu? (Özgül Yılmaz)

370 - Oğlum bir hafta önce şofbenden zehirlendi ve bir gece yoğun bakımda kaldı. Endişeliyim. Daha sonra bir sorun çıkmasından korkuyorum. Sorum şu ileride bir tehlikeyle karşılaşır mıyız? Şimdiden sonra yapmamız gerekenler neler? Psikolojim oldukça bozuk, normale dönebilmem için beni biraz aydınlatır mısınız? Teşekkürler. (Ayfer Yıldız)

369 - Merhaba annem 3-4 yıldır siroz teşhisi konmuş ve siroz olarak biliyorduk. En son şikayetlerinden dolayı gittiğimizde sorunun siroz ile birlikte karaciğer kanseri olduğunu öğrendik. Size sorum, bu durumlarda karaciğer naklinin başarısı ve anneme canlı nakil denilen benim vermem konusunda bilgilendirmeniz. Teşekkür ederim. (Adnan Lafcı)

368 - Tırnağım düştü. acaba bir daha uzar mı, yani hep canlı mıdır tırnak? ne olursa olsun hep uzar mı? (Adnan İmir)

367 - 9 yaşında ve henüz ergenlik belirtileri başlamamış kızım için lazer epilasyon düşünüyorum. Erken diyebilirsiniz fakat doğduğundan beri bacak bölgesi, ön kol bölgesi, bel ve sırt bölgesinde kıllanma problemi var, yüzdüğü için sürekli mayo giydiğinde bu konudan aşırı rahatsız. Böyle bir uygulamanın bu yaş grubu için olası komplikasyonları nelerdir? (Günnur Ağır)

366 - Gaitanin kokusunun ağır olması, herhangi bir pankreas problemini gösterir mi? (Mutlu Bilgi)

365 - Bu ayki bilim teknik dergisinde aşırı terleme konusunu işlemişsiniz. Bendeki sorun da bunun tam tersi. Ben kolay kolay terlemiyorum. Uzun süreli spor yapmama rağmen çok az terleme oluyor. Gerçi ben bundan şikayetçi değilim ancak bu bir hastalık belirtisi olabilir mi? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler. Kolay gelsin. (Yusuf Tibet)

364 - 7 yaşında bir kızım var. Sağ yumurtalığındaki kistin büyümesi ve torsiyonu nedeniyle yumurtalıkla beraber 1 günlükken alındı. Aynı nedenle 1 ay önce sol yumurtalığı da alındı. Şimdi nasıl bir tedavi yapılacak? Tedavi sonucunda olumsuzluklar olabilir mi? Onu neler bekliyor? Bu durumda olan başka hasta var mı? Tedavisi için (özellikle bu konu üzerinde uzmanlaşmış) Türkiye'de ve dünyadaki sağlık kuruluşlarının ve doktorların isimlerini öğrenmek istiyorum. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

363 - Merhaba, bir soruya verdiğiniz yanıtta akrep sokması durumunda sokulan yerin emilmemesi, alkolle silinmemesi gibi uyarılarda bulunmuşsunuz. Benim hatırladığım kadarıyla, okulda olsun ya da ilk yardim bilgileri verilen başka yerlerde, bu söylediğinizin tam tersine bilgiler veriliyor. Sokulan yerin emilip tükürülmesi zehrin kana karışmasını yavaşlatır vs gibi. Lütfen konuyu biraz daha açar mısınız? (Taner Engin)

362 - Sinir hücreleri arasında bulunan sinaps boşluğunun bulunmasının sebebi nedir? Yani o boşluğa kimyasallar bırakılıyor ama boşluk olmasının asıl sebebi nedir? Boşluk nasıl oluşuyor? Şimdiden yapacağınız yardım için teşekkür ediyorum. (Deniz Şen)

361 - Klonlanma olayında yumurta hücresiyle beden hücresinin birleşip oluşturduğu zigot neden yumurta hücresinin alındığı canlıya değil de başka bir dişinin rahmine yerleştiriliyor. (Arda Küçükgüven)

360 - Bitkisel hayat veya koma durumu ile beyin ölümü arasında ne gibi farklar vardır.Teşekkürler. (Mehmet Ali Çıkıkçı)

359 - 15 yaşında 1,55 boyumdayım. Boyumun uzaması için neler yapabilirim? Doktorlar 11 yaşında regl olduğum için boyumun uzamayacağını söylüyorlar ilginize teşekkür ederim. (Özden Özçelik)

358 - Öncelikle bize bu imkanı sağladığınız için teşekkür ediyorum.benim sorum organ nakilleriyle ilgili. Organ nakli için bir süre var mı? Yani öldükten sonra en geç ne zaman nakil yapılabilir? (Murat Ergün)

357 - Benim gözümde miyop kusuru var ve lens kullanmak istiyorum çünkü sporcuyum. Ancak lens kullanırsam gözümdeki retina tabakasının inceleceğini ve bunun sonucunda da 18 yaşımı geçince ameliyat olamayacağımı söylediler. Sizce lens kullanımının böyle bir zararı var mıdır? (Ayşenur Büyükdeniz)

356 - Karaciğer nakli olan arkadaşımı bundan sonra neler bekliyor, vücuda uyum sağladığı ne kadar zaman sonra anlaşılıyor, nakil yapılalı 4 gün oldu, hepatit C idi, yeni organla bu hastalıktan da kurtuldu mu? (Turan Tekin)

355 - Metanefroz böbrek ile mezonefroz böbrek arasındaki yapısal ve işlevsel farklar tam olarak nedir? (Ümit Yırtıcı)

354 - Merhaba ben polio sekeli konusunda bilgi almak istiyorum. Şu an sağ bacağımda 4 cm kısalık ve gözle görülür bir incelik var. Ben 5 yaşlarımdayken bu rahatsızlığı geçirdim daha önce çok belirgin bir yürüme bozukluğum vardı ama geçirdiğim 5 ameliyattan sonra şuan yürüme konusunda bir problem yaşamıyorum. Sizce bunun tamamen düzelmesi mümkün müdür. Yada ilerde daha çok problem yaşayabilir miyim lütfen bana bu konuda yapmam gerekenleri söyler misiniz? (Yasemin Yazıcı)

353 - Bende kan pıhtılaşması var, sol bacağımda damar tıkanması oldu. Kan inceltici hap kullanıyorum. Bacağımdaki şişlik ve ağrı 1 sene oldu daha geçmedi. Özel çorap kullanıyorum. Acaba bacağım ilerde düzelir mi? Kan pıhtılaşması geçici mi kalıcı mi?

352 - İnsan ayaklarını üşütünce niçin böbrekleri ağrır? (Öztürk Sev)

351 - 21 yaşındayım, yaptığım araştırmalar doğrultusunda ergenlikte sonra çeşitli antrenmanlarla boyunu 4-5 cm daha uzatan kişiler var peki neden doktorlar ısrarla epifiz bölgeleri kapandıktan sonra boy uzamaz diyorlar? (Ozan Akar)

350 - Melanin pigmentini yıkmak için ne yapmalıdır Antalya’da yaşadığım için hiperpigmentasyon şekillendi ama bu pigmentleri bir türlü gideremiyorum acaba peeling yaparak çözüm getirebilir miyim? Ayrıca sütün beyazlattığı doğru mu? (Talha şerbetçioğlu)

349 - Sorum x-ray in zaraları ile ilgili; alış-veriş merkezlerinin girişinde buluna içinden çanta gibi eşyaların geçirildiği cihazlar çevresinde herhangi bir duvar olmaksızın kullanılıyor bu hatalı değil mi? Ayrıca insanların geçtiği manyetik alan içeren kapıların ne gibi zararlı etkiler, olabilir, zira bu kapılardan çocuklar, hamile bayanlar da geçiriliyor, özellikle bunlara zarar vermez mi? (Esra Şen)

348 - Sağlıklı bir insanda böbrek atardamarı ile böbrek toplar damarındaki glikoz miktarı tamamen eşit midir? (Öztürk Sev)

347 - A rh- kan gruplu insan A rh+ kan gruplu bir insana kan verebilir mi? Bunun tersi durumunda yani Arh+ den Arh-kan nakli yapılabilir mi? (Öztürk Sev)

346 - Safra sıvısı bağırsağımızdaki zararlı bakterileri öldürüyor da, yararlı bakterileri de öldürüyor mu? (Öztürk Sev)

345 - Tatlı veya dondurma yapımında şeker yerine (tamamen veya kısmen) aspartame tatlandırıcı kullanmanın sağlık acısından olumsuz yönleri var mıdır. (Ali Kadem)

344 - Neden bazı insanlarda diğer insanlara nazaran daha çok ben (ten lekesi) var.benli bir insanın kansere yakalanma riski daha mı fazladır? (İbrahim Korkmaz)

343 - Bütün sinirlerde bütün nörotransmiter maddeler bulunur mu yoksa her sinire özgü bir tane mi nörotransmiter çeşidi bulunur? Eğer hepsinde bütün nörotransmiter çeşidi varsa sinir hangisini salacağını nerden anlıyor. (Öztürk Sev)

342 - Hormonlar sadece kana mı verilir? Cevap evet ise sinirlerden sinaps boşluğuna salınan hormonlarda mı kana veriliyor? (Öztürk Sev)

341 - Antibiyotiklerle beraber niçin vitamin alınması tavsiye edilir? Antibiyotikler bağışıklık sağlar mı? (Öztürk Sev)

340 - Kıkırdak dokunun beslenmesi nasıl olur? (Funda Gizer)

339 - Göz altındaki karartıların yorgunluk ve uykusuzluktan başka sebebi ne olabilir? Böbreklerde oluşan bir rahatsızlık sonucu göz altlarında karartı oluşur mu? (Caner Erman Kart)

338 - 12 yaşında kızım var. Boyu 142 cm yaşıtlarından kısa duruyor ve üzülüyor. Beslenmesinde nelere dikkat etmeliyim? Ortalama ne kadar daha uzar? (Ebru Ölçer)

337 - Oğlum 14 yaşında 160 boyunda ve 61 kiloda, üzüldüğü için doktora götürdüm bize 165 yada 167 olacağını söyledi muayene yaptı kemik yaşına baktı el kemiklerinin arası açıktı. Çok üzülüyorum ne yapabilirim. Ergenliğinin çok normal olduğunu söyledi ama boy sınırlaması bizim moralimizi bozdu. Özellikle oğlum çok üzüldü. Yazarsanız çok sevineceğim çok teşekkür ederim. (Gülhan Arslan)

336 - Karnımın guruldamasından şikayetçiyim. Bu sesin sebebini sitenizden öğrendim.ama guruldamanın önüne geçebilecek yollar var mı veya hangi besinler ve içecekler buna sebep oluyor? Öğrenebilirsem minnettar kalacağım. (Deniz Çelik)

335 - Merhabalar, Oğlum 11,5 yaşında ve düztaban. Bu yaştan sonra tedavisi var mı, ortopedik ayakkabılar veya tabanlıklar ile hala şansı olabilir mi? İlginize şimdiden teşekkür ederim. (Bahar Oğuzhan)

334 - Uyurken yastığa ağzımızdan akan salyamız tükürük bezlerinin yanlış çalışmasından mı kaynaklanıyor? Sağlık açısından bir sorun olduğu anlamına mı geliyor? (Aysun Dikmen)

333 - 1. Kılcal damarların incelmesinin nedenleri nelerdir? 2. Saç köklerinin zayıflaması ve dökülmesi kılcal damarlardan mı kaynaklanıyor? 3. Sigara vücuttaki bütün kılcal damarları etkiliyor mu? Etkiliyorsa sigara içenlerin beyinlerine giden kanda azalma oluyor mu? Etkileri nelerdir? (Murat Asilkan)

332 - Hayvandan insana kan nakli yapılır mı? (Öztürk Sev)

331 - Rahimde oluşan miyomların tedavisi nedir? (Merve Özmen)

330 - Yerçekimi neden kalbin altındaki damarlara olumsuz üstündekilere ise olumlu etki yapıyor? (Fatih Mutlu)

329 - Bir yerde gözün hiç büyümediğini ama burnun da hayat boyunca hep büyüdüğünü okumuştum. Bunun doğru olup olmadığını öğrenmek istemiştim. (İhsan Koca)

328 - Miyopum. Gözlük ya da lens kullanmayı sevmiyorum ve bu yüzden de kullanmıyorum. Lazer ameliyatla sonradan olan bu göz kusurumu düzelttirmek istiyorum fakat lazerin zararlarını bilmek istiyorum. İleride sorun yaratıp yaratmayacağını bilmek istiyorum. Mesela, ileride bir trafik kazası geçirildiğinde, eğer göze cam girerse, göz lazerle kaplı olduğu için asla tedavisi mümkün olmayacak ve sonsuza kadar kör kalınacak diye son derece rahatsız edici bir bilgi duydum. Bu doğru mu ve başta yazdığım gibi tüm zararları ve garantisi nelerdir bunları bilmek istiyorum. Çok endişeliyim çünkü gözlük ve lensi sevmediğim için lazer ameliyat olmayı düşünüyordum. Bu yüzden çok rica ediyorum biran önce yanıt yazmanız için. (Özlem Esra Seven)

327 - İnsan ne kadar süre boyunca uyanık kalabilir? (Cemre Akgün)

326 - Biyomanyetizma hakkında bilgi verebilir misiniz? (Can Özal)

325 - Ben 16yaşındayım ve göz kusurlarından miyop için gözlük yerine kontakt lens kullanmanın retina tabakasını incelttigini ve lazerle ameliyat olmayı zorlaştırdığını duydum.Bu doğru olabilir mi lens kullanmanın olumsuz etkileri varsa bunları da açıklayabilir misiniz. Teşekkür ederim. (Halime Serinçay)

324 - Hamilelik testlerine neden “Kurbağa Testi” denmektedir? (Çağatay Erguvan)

323 - İnsanlar hastalanıp ateşleri yükseldiğinde enzimlerin yapısı bozulur mu? Bozulursa tepkimeler nasıl gerçekleşir? (İlke Alim)

322 - Norwalk virüsü ve arvovirüslerle ilgili bilgi almak istiyorum. (Handan Demirel)

321 - Turner dişisi (44+X0) hangi tür hastalıklar geçirir ve bunların tedavileri var mıdır? Teşekkürler. (Onur Ergin)

320 - Kırık kemikte ağrı neden olur? (Esra Yağmur)

319 - Benim bir kız kuzenim var. 19 yaşında ama saçında bir sürü beyaz var. Tamamı değil ama bir ikide değil. 9-10 tane. Bunun nedeni nedir ve çözümü nedir? (Efe Elmas)

318 - Merhabalar. Benim sorunum kilo kaybı. 185. Boyundayım. Kilom ise 58. Çok zayıfım. Güçsüzüm. Nasıl kilo alabilirim? Bir zahmet ilgilerinizi bize yansıtırsanız çok sevinirim. Saygılarımla. (Halil Karaca)

317 - Boy uzatma ameliyatları nasıl yapılıyor? Boy nasıl ve hangi yollarla uzatılıyor? Teşekkürler. (Aslı Tokmak)

316 - Sol böbreğim en ufak bir soğuğu rüzgarı görse ağrımaya başlıyor, hangi sebeplerden olabilir? (Köknar Demirci)

315 - 21 yaşındayım fakat çenemin altına başka bir yerde sakalım çıkmadı. Sadece çenemde var. Yani yanaklarımda yok. Ünv.de arkadaşlara 21 yaşında olduğum inandırıcı gelmiyor. Benim ne yapmam gerekiyor? (Ümit Tetik)

314 - Kardeşim şu an 10 yaşında ve kan grubu B Rh- 2 yıldır disleksi tedavisi görüyor ve 8 ay önce sara nöbeti geçirdi ve tegratör adlı ilacı verdiler acaba bu öğrenme güçlüğüne (disleksi) ve epilepsi nöbetine kan grubunun negatif olması sebep olabilir mi? Eğer doğumdan sonra kanı değiştirilerek pozitif yapılsaydı bu hastalıkları yine de yaşar mıydık? Eğer yardım edebilirseniz sevinirim. (Selen ???)

313 - Sinirlenince insan acıkır mı? Niçin? (Ferdi Gizemli)

312 - Kan şekerinin düşmesi açlık hissi yaratıyorsa şişmanlamamak için bunu nasıl dengeleyebiliriz? Teşekkür ederim. (Ayşe Koca)

311 - Panik atak belirtilerinin çoğunu taşıyorum. Benim sorunum nefesimi kontrol etmem. Kendim nefes alıp vermek zorundaymışım gibi hissediyorum, çünkü müthiş darlık hissediyorum. Bu tamamiyle psikolojik. Bunun saçma olduğunu biliyorum ama kendime anlatamıyorum. Ne yapabilirim? (Ayşe Yüce)

310 - Günlük hayatta bir topluluktayken birisi esnerse neden bizde esneme ihtiyacı duyuyoruz? (Mehmet Muştalı)

309 - Yaşım 18, boyum 1.78. Boy uzaması genetik olsada bunun için ek olarak ilaç ve iğne gibi olanaklar var mı? Varsa nasıl temin edebiliriz? (Alper Kara)

308 - Şizofren hastalığı nedir? Tedavi sonucu normale döner mi? (Ece Dartar)

307 - Soğuk havada insanlarda idrar neden artar? Böbrekleri üşütmek nedir? Bu olayla ilgisi var mıdır?

306 - Ağız kokusu tedavisi olan bir hastalık mı? Sebepleri nelerdir? Hangi doktorlar bu konunun uzmanıdır? Diş hekimlerinin hepsi bu hastalıkla ilgili testler yapıyorlar mı? Teşekkür ederim.

305 - Günümüzde yaşlanmayı önleyici ilaçlar bulunmakta mıdır? İnsan genç kalabilmek için neler yapabilir? Özellikle cildin kırışmaması için (kozmetikler hariç) neler yapılabilir?(Yade Erenus )

304 - Ben renk körüyüm. Modern tıpta çaresi var mı? (Kaan Aksun )

303 - Yaptığım deneylerle sık sık klor gazına maruz kalıyorum ve şiddetli baş ağrısı çekiyorum. Bazen ciddi zehirlenmelerle karşılaşıyorum. Gaz maskesinden başka öneriniz var mı? Teşekkür ederim. (İsmail Çelik )

302 - 11.08.1999 yılında Amasya'dan güneş tutulmasını izledim. Gözlerimde şimdi problemler var. Bunun daha net bilgisini nereden alabilirim. .

301 - Kafatasında kırık veya çatlak olan bir insan ne kadar uzun yaşayabilir ve bu durumu anlamayabilir mi?

300 - Kansızlığın tedavisinde kullanılacak meyve,sebze ve besinler nelerdir?(Göktürk Kutluhan )

299 - Bitkisel hayat nedir? (Göktürk Kutluhan )

298 - Ben 18 yaşındayım, erkeklerde kemik uçlarının 20-21 yaşına kadar kapanmadığını biliyorum ve boyum 177. Boyumun 10 cm kadar uzamasını beslenme, fiziksel aktivite (basketbol, yüzme, germe hareketleri) ile sağlayabilir miyim? (Ercan Umut)

297 - Benim genç yaşta saçlarım beyazlıyor bunun nedeni nedir? Bunu yavaşlatmanın bir yolu veya ilacı var mı ? Cevabınızı bekliyorum. Saygılar. (Erhan Doğan)

296 - Hipogonodizm hastalarının çocuğu olur mu?

295 - Uçuk neden olur? Açıklarsanız sevinirim. Teşekkürler. (Gizem Çizmeci )

294 - Her sabah, uykudan yeni kalkınca, gözlerimin altı şişmiş oluyor. Yaşlılıkla ilgili olduğunu sanmıyorum; çünkü yaşım henüz 35. Başka ne gibi sebepler olabilir. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Tesekkür ederim. (Ferahi Engin )

293 - Türkiye'nin, işlevini kaybetmiş sinir hücreleri tedavisinde hangi düzeyde olduğunu merak ediyorum.. teşekkür ederim...

292 - Yüzümde tıraş olmamı zorlaştıran bir ben var. Benler de siğiller ya da diğer deri hastalıkları gibi yakılarak ya da ilaç kullanılarak yok edilebilir mi? Bu beni psikolojik olarak da rahatsız ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. (Emre Mavi)

291 - Arkadaşımın bir yaşını doldurmamış bir bebeği var. Ancak hala bebeğin kan grubunu bilmiyorlar. Doktor bebeğin kan grubunun değişebileceğini söylemiş. Böyle bir olasılık var mı? Teşekkürler (Murat Mucur)

290 - Dayımın torunu ile evlilik yapmam akraba evliliği risk grubuna girer mi? Ne gibi sonuçlar doğurur? (Mert Dönmez)

289 - Vitiligo rahatsızlığının pigment maddelerini yapan yapıların görevlerini yapmamasından ortaya çıktığını öğrendim. Bu yapıların görevini yapabilmesi için nasıl uyarmalıyız. Görevini yapmamasının sebebi ne olabilir? (Gökçen Kolaş)

288 - Ben 1 yaşındayken rahatsızlanmışım,çok yüksek ateşim olmuş.bunun üzerine ateş düşürücü bir iğne yapmışlar,ardından ateş düşmüş ama her iki bacak tutmamaya başlamış.bundan sonra yapılan tedaviler sonucu kısmi anlamda bir düzelme olsa da şimdilik sol ayakta bir polio sekelilik durumu söz konusu,tedavim için yapmam gerekenler var mı varsa nelerdir.yaklaşık 15 yıldır tedaviye ara vermek zorunda kaldım o nedenle yeni gelişmeler hakkında bihaberim.bu konuda bir gelişme varsa ve beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Selamlar. (Zafer Acar)

287 - Hayırlı günler. İlk önce tüm bilim-teknik ekibine bu güzel hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum. Benim tüm yeni doğan bebeklerde şahit olduğum fakat çözemediğim bir durum var şöyle ki: hepimiz biliyoruz ki yeni doğan bebekler annelerinden süt emerken aynı anda hem içme işini hem de nefes alma işini rahatlıkla gerçekleştiriyorlar, fakat aynı şeyi biz yetişkinler denediğimizde boğuluyoruz. Acaba bebekler bunu nasıl beceriyorlar? (Özgür Nizam)

286 - Fazla geğirmenin sebebi nedir? (Ali Mehrali)

285 - Ben Kıbrıs'tan mesaj gönderiyorum. Derginizde kök hücre ile ilgili yayınladığınız haberleri takip diyorum çünkü şizofreni hastasıyım ve derdime deva bekliyorum. Kök hücre çalışmaları şizofreni konusunda ne aşamada ve çalışmaların bitirilerek tedaviye ne zaman başlanabilir?

284 - Klinefelter sendromunun tedavisi var mıdır? Tamamen geçer mi. Çocuk sahibi olabilirler mi? (Emine Üçel)

283 - Ben 16 yaşındayım ve boyum 1.70. Boyumun 10 cm veya daha fazla uzamasını istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü? Mümkünse neler yapmalıyım? (Ahmet Abbasoğlu)

282 - Oğlum 4yaşında ve absans epilepsi teşhisi konuldu. 2 aydır depakin 200 kullanıyoruz. İlaçla nöbetleri durdurunca ilaç kesilir ise nöbetler tekrarlar mı? Büyük epilepsi nöbetlerine çevirir mi? (Hatice Erenoğlu)

281 - Annemde yaklaşık sekiz yıldır bel fıtığı oluşmuş durumda ssk hastahanesi doktorları bu teşhisi koydular şimdi bu hastalığın tedavisi mümkün mü ne şekilde tedavi edilecek? (Eşref Beyazköy)

280 - Ölü insanların karınları bir müddet sonra neden şişer? Şimdiden sağ olun. (Yasin Tarım)

279 - Çocukluğumda absens epilepsi nöbeti dolayısıyla sekiz yıl ilaç (tegratol) tedavisi gördüm. On küsur yıldır nöbet geçirmedim.tedavim de çok uzun yıllar önce bitti. Ancak epilepsinin hayatın ileri yıllarında yeniden ortaya çıkma riski var mıdır? Varsa oranı nedir ve neye bağlıdır. Teşekkürler. (Emrah Bakkaloğlu)

278 - Kafa şekillendirme ameliyatı yaptıracağım. Sizce Türkiye’de bu ameliyatı gönül rahatlığıyla yaptırabilir miyim, yoksa yurt dışı mı daha iyi? Yardımcı olursanız çok sevinirim. (Murat Atmaca)

277 - Bir arkadaşım sıcak havada insan kaslarının daha iyi gelişeceğini söylüyor, bu konuda bizi aydınlatır mısınız? (Fatih Balı)

276 - Sürekli kullanılan üşütme(üşütmüşüm,soğuktan oldu vb.) terimi ile hastalıklar arasında bilimsel olarak açıklanabilecek bir bağlantı var mıdır, soğuk direkt olarak savunma sistemlerimize etki edebilir mi? Bir de annelerimiz, cereyanda kalmamızdan neden bu kadar çok korkar? Teşekkürler. (Durmuş Burgucu)

275 - Merhaba! Erken yaşta saçın ağarmasının yanıtını biliyorum ama bunu yok edecek bir formül var mı? (Enes Tatar)

274 - Kanser hücresinin oluşma sebebi nedir ve beyindeki bir tümör için radyoterapi yararlı olur mu? (Selin ???)

273 - Fotokopi makinaları radyasyon yayar mı? Hamile bayanların fotokopi makinası kullanması doğru mudur? Fotokopi makinası kullanırken arada belli bir uzaklık bulunması gerekir mi? (Erkan Doğan)

272 - Merhaba, benim merak ettiğim şey kulaklarımız neden çınlar ve bir kulağımız çınlarken ötekine neden çınlama sesi gelmez? Yanıtlarsanız sevinirim. (Tayfun Kara)

271 - Canlı sınıflarından olan hayvanlardan insanlara herhangi bir organ nakledilebilir mi? (İbrahim Halil Kerkez)

270 - Hipogonodizm rahatsızlığım var. Sustanon iğne kullanmaktayım yaşım 30 ve testesteron değerlerim normal sınırlar arasında olmasına karşın vücudumda özellikte kolumda kıllanma eksik görünüyor sebebi ne olabilir? Bu durum psikolojimi etkiliyor kendimi gelişimi normal insanlara göre eksik hissediyorum. Lütfen sorumu cevaplayın. Teşekkür ederim. (Ayhan Ak)

269 - Selamlar... Benim uyurken ağzımdan renksiz salya şeklinde bir sıvı akıyor uyandığımda yastığımın ıslak olduğunu görüyorum. Bu durum küçüklüğümden beri oluyor acaba sebebi nedir? teşekkür ederim. (Buket Er)

268 - İnsanın herhangi bir hücresinden (kök hücresi hariç) istenilen bir doku veya organ oluşturulabilinir mi? Şu anda böyle bir şey yoksa ne zaman yapılabilir? Teşekkürler. (Melih Kesten)

267 - Genetik bilimi manik depresif hastalığı ortadan kaldırabilir mi ? Tahmini süre nedir ? (Murat Soyal)

266 - Merhaba. Benim sorum dişte oluşan ağrının (çürümeden dolayı) beynin hangi kısmında hissedildiği ve bu ağrının nasıl iletildiği (hangi sinirler yardımıyla...vs)? (Songül İnan)

265 - Kardeşim 10 yaşında ve işiyor bunu nasıl önleriz? (Remzi Özmen)

264 - Ağızdan alınan bir ilaç nasıl oluyor da derinin üzerindeki bir yarayı tedavi ediyor? (Sena Ünal)

263 - Merhaba, u.urealyticum bakterisi hakkında bilgi alabilir miyim? Hangi yolla bulaşır? Kişiye ne gibi zararı vardır? Düşüğe sebebiyet verebilir mi? Özellikle bulaşma yolları hakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim. (İlknur ???)

262 - Benim çocukluğumdan beri ağzımın içinde ve dilimde aft denilen yaralardan çıkıyor ama defalarca doktora gitmeme rağmen çıkmasını önleyecek bir tedavi öneremiyorlar. Sadece çıktıktan sonra acısını hafifletebilecek ilaçlar öneriyorlar. Kimisi vitaminsizlik, kimisi aşırı stres kimisi de ciğerlerinde bir sorun var diyor ama kimse net bir şey söylemiyor. Bazen özellikle yazın o kadar çok çıkıyor ki dayanılmaz bir acı veriyor, hiçbir şey yiyip içemiyorum, hatta konuşurken bile acı veriyor. Bu aft denilen şeyle ilgili kapsamlı bir bilginiz ve tavsiyeleriniz varsa lütfen yardımcı olun cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. (Yılmaz Acar)

261 - Bu seferki sorum renk körlüğü ile alakalı. Ben yeşil kırmızı renk körü olduğumu biliyordum. ancak yaptığım araştırmalar ve uyguladığım FM100 testi sonuçlarına göre diğer koni hücrelerimin de renk algılamalarında sorun var. özellikle mavi-yeşil-sarı-kırmızı renk dörtlüsünde sorunlar yaşıyorum. Ve birçok renk körlüğü testinde renk körlerinin okuması gereken rakamları da okuyamıyorum. Bu konu iş hayatımı etkiler mi? Bu konuda tam tespit için nereye başvurmam uygundur. (Kerem Canlı)

260 - Kafası yamuk olan bir insanın zeka seviyesi diğer insanlara nazaran düşük müdür? (Murat Atmaca)

259 - Selülit neden erkeklerde gözlenmiyor da sadece bayanlarda gözleniyor? (Esma Demirtaş)

258 - Merhaba ben 23 yaşındayım, ancak çene ve bıyık bölgesinde çok az bir miktar dışında sakalım çıkmadı ve bu durum bende ciddi bir psikolojik çöküntü yaratıyor,doktora gittiğimde ırsi vs denerek hiç bir tedavi önermeden geçiştiriliyor. Köseliğin bir tedavisi var mıdır? İlaç vs tavsiye eder misiniz? (Fuat Ezergün)

257 - UHT sistemine benzer bir sistemi kanı vücut dışında bir dolaşım sistemine alarak kana uygulamak mümkün müdür? (Nejdet Dokur)

256 - Ben 18 yaşına girdim. Boyum 174 cm. Ben 180 cm ve üstü olmasını istiyorum. Bundan sonra ne kadar uzar? Uzaması için ne yapmalıyım? (Ahmet Gürbüz)

255 - Uzayda ölen insanlara ne oluyor, zamanla nasıl bir değişikliğe uğruyorlar? (Meltem Tunçkol)

254 - Ülser ve gastrite arasındaki farklar ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Teşekkürler. (Fatih Kuru)

253 - İnsan vücudunda özellikle kollarımızda, bacaklarımızda kaslarımızda göz seyirmelerine benzer kasılmalar oluyor. Bunun nedeni nedir? Teşekkür ederim. (Murat Arıkan)

252 - Gözlerimiz niye yorulur? (Cem Burak KILIÇ)

251 - Son günlerde demir birşeylere dokunduğumda elektrik çarpması hissediyorum. Bu birine dokunduğum zamanda oluyor ve karşımdaki kişi de bunu hissediyor. Bunun nedenini ve nasıl bundan kurtulacağımı merak ediyorum. Yanıtlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler. (Neşe Ezer)

250 - Merhaba. Benim sorum boy uzatmak için kullanılan aşılarla ilgili. Bu aşılar belli bir yaştan önce kullanılırsa gerçekten işe yarıyor mu? Evetse nasıl ve herhangi bir yan etkisi var mı? (Enver Dablan)

249 - Merhaba, uyurken bilinçsizce ayaklarımı belli aralıklarda yatağa vurduğumu öğrendim. Gün içerisinde de bacağım istem dışı olarak sıçrama hareketi yapıyor. Bunun nedenini öğrenebilir miyim? (Sevda Dinler)

248 - Gözümüzün altı neden şişer? (Mehmet Kara)

247 - Benim kendimi bildim bileli hafızam zayıftır son bir senedir de baya bir artış oldu öğrendiğim şeyleri çok çabuk unutuyorum isimler, saat, tarih vs. nedeni nedir acaba teşekkürler. (Özgür Dizdaroğlu)

246 - Bebeğimin yüzünde ve kollarında içi sulu minik kabarcıklar çıkıyor. Bazen kayboluyor, sonra tekrar oluşuyor. Bu konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz? (Filiz Ertu)

245 - İç kanamadan ölen bir insan (dış kanamada bildiğimiz) kan kaybından dolayı mı ölür? (Mehmet Hüseyin Akçay)

244 - Dişlerin beyazlığı ve çürümeye karşı dirençli olmasının Gen'le bir ilişkisi var mı? Bir de antibiyotik alındığında diş üzerinde olumsuz bir etkisi söz konusu mu? (Özgür Şimşek)

243 - Merhaba. Oceral (oksikonazol nitrat) sprey solüsyon hamilelikte göğüs ve çevresindeki kaşıntı yapan bir deri rahatsızlığında kullanılmasında sakıncası var mıdır.?Teşekkür ederim. (Recep Coşkun)

242 - İyi çalışmalar. Bebek cinsiyetini kesin belirleyen özel sektörlerle ilgili bilgiler var. Bu gerçekten doğru mudur? Teşekkürler. (Ati Doğru)

241 - Selam 19 Yaşındayım ve 46 kiloyum bir türlü kilo alamıyorum sağlıklı bir şekilde nasıl kilo alabilirim? Ayrıca ben heyecanlandığım, korktuğum ve sevindiğim zamanlarda ellerim ve ayaklarımda titremeler oluyor bunun nedeni nedir acaba beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. İyi günler. (Ali Osman)

240 - Kandaki hemoglobin değeri,neden kadın ve erkeklerde farklı değerde bulunuyor? (Burcu Demirel)

239 - Bebeklerde kan grubu doğar doğmaz belli olur mu? (Murat Mucur)

238 - İnsanın nezle yada grip olduğunda burnunun akması, vücudumuza ne yarar sağlar? (Serdar Köse)

237 - Boy ve kilo ilişkisi nasıldır? İdeal kilo nasıl hesaplanmıştır? (Emre Çello)

236 - İnsanın beyin ve kemik gelişiminde etkisi olan elementler ve bu elementlerin etkileri nedir? Açıklarsanız çok sevinirim teşekkürler. (Gökçe Gül)

235 - Vücuda alınan darbe sonucunda kanser hücresi oluşabilir mi? Bir kişi testislerinden aldığı darbeye bağlı olarak o bölgede mesane kanseri adı verilen kanser türüne yakalanabilir mi? Tıbben bu mümkün mü? (Osman Gül)

234 - Geçen hafta çok izlenen özel bir kanalın haberlerinde, Hindistan’da bulunan birinin yıllardır yemek yemeden yaşadığını anlatan haberi izledim. Hastaneden görüntüler vardı ve bu şahsın hastanede kaldığı 10 günlük süre içerisinde de su dahi içmediği söylendi. Haberde doktorlar inceliyor ve hastanın değişik bir yaşam mekanizması olduğunu söylüyorlardı. Şahıs ise yoga yaparak böyle yaşayabildiğini söylüyordu. Bu haberi izlediniz mi bilmiyorum ama fikrinizi merak ediyorum. Bu haber yalan mıydı yoksa böyle garip bir şeyin olması mümkün mü? (Özkan Han)

233 - Motor nöron hastalıklarının tedavisinde kök hücre çalışmaları ne safhadadır? (Hasan Bektaş)

232 - Kalp pili nedir ve nasıl çalışır? Teşekkür ederim. (Murat Tatlı)

231 - Çocuğun kız veya erkek olması konusunda kadının bir rolü var mı? Erkek veya kız çocuğu sahibi olmak için neler yapılabilir?Teşekkürler... (Ahmet İhsan Asma)

230 - Beyin kanaması geçiren kişinin gözleri neden faltaşı gibi açılır? (Uğur Uçak)

229 - Merhabalar,acaba neden soğuk su içtiğimizde boğazlarımız şişer? (Abdulhalim Kılıç)

228 - Uzun süre ayakta durduğumda ayak tabanlarımda yanma oluyor. Yürürken ayak tabanımın orta kısımlarında çekilme hissediyorum (yırtılma gibi). Neden kaynaklandığını ve ne yapmam gerektiğini açıklayabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

227 - Benim çok fazla ellerim terliyor. O kadar fazla terliyor ki nerdeyse hayatımın 3 de 1 ini ellerim terli geçiriyorum. Bunun tıpta bir çözümü var mı? Ameliyat... filan. (Taner Canıtez)

226 - Beta talasemi minör (Akdeniz anemisi taşıyıcısıyım) 39 yaşındayım. Direncim düşük olduğu için halsizlik yapıyor. Direncimi nasıl yükseltebilirim ve hastalığım konusunda tedavide gelişme var mı? (Abdullah Akkaş)

225 - Kulak çınlamasının tıbbi nedeni nedir? Halk arasındaki birileri tarafından anılma nereden çıkmıştır? (Hasan Karataş)

224 - Merhabalar öncelikle vermiş olduğunuz hizmetten dolayı teşekkür ederim. Benim iki tane sorum var: 1.Böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlar hangi damar yada damarlarla dolaşım sistemine katılır? 2.Böbreğin karaciğer gibi zararlı maddeleri zararsız hale getirmek gibi bir görevi var mıdır? (Şenol Cevher)

223 - Antidepresan ilaçları insan ruh sağlığını düzeltiyor. Bunu nasıl ayarlayabiliyor. Mesela insan derealizasyon geçiriyor. Bu ilaçlar bunu nasıl eski haline getirebiliyor?(Fevzi Esen)

222 - Annem meniere hastası ve bu hastalık az da olsa yaşamını olumsuz olarak etkiliyor. Tedavisinin olmadığı sadece ilaçlarla etkisinin azaltıldığı söyleniyor. Bu hastalık ve tedavisi hakkında bilgi verir misiniz? lütfen... (Çağrı Baral)

221 - Verem hastaları için neden orman havası tavsiye edilir? (Osman Öztürk)

220 - Bayanların 30 yaşından sonra yaptıkları çocukların, zekasal bir problemi oluyor mu? Teşekkürler. (İsmail ???)

219 - Ağrının tıbbi açıklaması nedir? Ağrıyan organa ne oluyor? (Esat Akşehirlioğlu)

218 - Propecia adlı ilacın yan etkilerini bildirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler. (Ali Sağlam)

217 - Hızla ilerleyen tıp dünyasında çocuk felci hastalığı için iyileştirme aşamasında yeni çalışmalar var mı? Protez kullanmadan, felçli olan zayıf bölge diğer sağlam bölgeyle eşit görünümde yapılabilir mi? Aksama dondurulabilir mi? Ya da en aza indirilebilir mi?Bu konuda bana yardımcı olacak bilgiye nasıl ulaşırım ve direk bir site adresi var mı? Teşekkür ederim. (Mine Avcılar)

216 - Kanser bulaşıcı mıdır? Bulaşıcıysa hangi türleri? Ve hangi yol ile bulaşır? (Sevgi Uslu)

215 - Fizyolojik tetanos nedir? (Mehmet Oğuz Çiftci)

214 - Merhabalar acaba neden kaşınıyoruz kaşınmamıza neden olan madde ne? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. (Abdülhalim Kılıç)

213 - Benim problemim bilindiği gibi sırt ağrısı. Bundan beş yıl önce marangozda çalışırken ağır kaldırdım ve sağ kürek kemiğinin uç noktasından kıtlama sesleri geldi. O günden beri sırt üstü uyuyamıyorum. Ayrıca ders çalışırken fazla masa başında durduğumdan yine sırtım ağrıyor. İstanbul Anadolu hastanesine gittim. Ortopedi uzmanı devamlı egzersiz yapmamı ve bazı kas kuvvetlendirici iğneler verdi. Hiçbiri işe yaramadı. Ben bunun egzersizle düzeleceğine inanmıyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum.

212 - Merhaba. benim bir sorum vardı.. Her ne kadar Türk filmi de olsa bazı filmlerde çok üzücü bir olay karşısında bir insanın saçının bir kısmının veya tamamının aniden beyazladığını görmüştüm. Bunun olması sizce mümkün mü? Biyolojik açıklamasını yazarsanız sevinirim..şimdiden teşekürler. (Kemal Özden)

211 - Ben 19 yasımdayım. Boyumun bu yaştan sonra uzaması mümkün mü? Mümkünse bunu sağlamak için ne yapmalıyım? (Funda Balcı)

210 - Merhabalar! Ben merak ettiğim soruyu bir örnekle soracağım. Sabahları taban seviyesindeki yatakta uzanıp yaklaşık 1saat müzik, tv gibi şeylere uğraşıyorum. Daha sonra herhangi bir sebeple ayağa kalkıp balkona gitmem gerekiyor ve ayaga kalkıp bi kaç adım attıktan sonra başım dönüyor dengemi kaybediyorum, bir kaç saniye sonra düzeliyorum tekrar. Bunun sebebi nedir? Bir anda ayaga kalkınca ve kapalı ortamdan-salondan-açık havaya çıkınca-balkona-bazı değişikliklere alışmakta zorluk mu çekiyor vücudum? Umarım derdimi anlatabildim...iyi çalışmalar. (Melih Özkardeş)

209 - 23 yaşındayım. Kullandığım bütün ayakkabılar ayağımı çarpıyor, küçükken ise daha çok içe doğru basıyordum. Doktorum bana düztaban olduğumu söyledi ve daha çok silikon tabanlık kullanmama rağmen ayak parmaklarımın altında ve iç kısımlarındaki deriler sürekli dökülüyor. Bir doktor da tamamen psikolojik dedi ve ben tabanlık kullanmayı bıraktım ama hala ayak parmaklarımın alt kısmında dökülmeler oluyor canım yanmıyor ama yaralar ve döküntüler hiç iyileşmiyor nasıl bir şey önerirsiniz. Teşekkürler. Saygılar (Aslı Kara)

208 - Boyu 1.62 olan bir bayanın kilosu 57 ise boyuna göre kilosu normal midir? Normal değil ise 1.62 boya göre kilo kaç olmalıdır? (Ece Balcı)

207 - Bacakta oluşan selülitleri gidermenin en sağlıklı yolu nedir? (Ece Balcı)

206 - Testosroten miktarı kanda normalden düşük çıktı, 10.11 arası normali ise 15,35 arası olması lazımmış esas sorunum ise aşırı derecede saç dökülmesi var saç renginde değişiklik ve incelme oldu, ayrıca erkek tipi saç dökülmesine de benzemiyor. Çünkü kafanın tüm bölgesinde aynı miktarda dökülüyor. Bunun nedeni testoroten miktarının dengesizliğinden mi yoksa başka bir neden mi? Hormon düzeyini arttıran ilaç tedavisi görsem işe yarar mı. (Erdal Öztürk)

205 - Sayın yetkili, soruma cevap verirseniz sevineceğim. Kemikler kırtlatılırsa zararı olarak ileriki yaşlarımız kemik erimesine yol açar diyebilir miyiz? (Elif Cantürk)

204 - Hafif bir araba çarpmasında acının hemen değil de yaklaşık 5-6 saat sonra hissedilmesinin nedeni nedir? (Hakan Altunç)

203 - Erken yaşta saçların neden beyazladığı hakkındaki görüşlerinizi gönderirseniz teşekkürler. (Murat Yüce)

202 - Bebeğime ilk 3 ay içinde katı gıda verirsem ne olur? Neden? (Sevim C)

201 - İnsan üreme sisteminde spermlerin yumurtayla karşılaştığı ortam asidiktir. Buna karşı spermde de özel bir zırh bulunur. Sormak istediğim şu; spermin karşılaştığı bu asidik ortam tamamen gereksiz midir? Eğer değilse bu asit ne işe yarar? Açıklarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler! (Banu Uğurluel)

200 - Küçüklük resimlerimde kafamın arka kısmı bana normal geldi fakat büyüdükçe sanki yamuldu sizce bu normal mi herkeste büyüdükçe değişme söz konusu mu? Diğer sorumu da önceden sormuştum fakat cevabını tam alamamıştım, acaba kafa şekillendirme ameliyatında benim isteğim bir şekilde mi düzelme olur yoksa doktorlar nasıl uygun görürse öylemi yaparlar? Yardımcı olursanız sevinirim (Murat Atmaca)

199 - Çok sık olmamakla birlikte bazı günler veya geceler burnumdan sarı renkli bulanık olmayan şeffaf fakat ağır kokulu bir sıvı gelmektedir. Bu durumun belli bir periyodu yoktur. Nedeni ne olabilir acaba? (Yılmaz Yiğit)

198 - Merhabalar, size iki soru yönelteceğim. Bunlardan birincisi, siyah zeytin kurtlanır mı?İkinci sorum da yine kurtlanma ile ilgili. Baklavada kurtlanma olabilir mi?Bir süre dışarıda, oda ortamında unutulan kapalı bir kutu baklavada böyle bir kurtlanmaya rastladım. Bu durum nasıl izah edilebilir? selam ve saygılarla (Ahmet Coşkunaydın)

197 - Küçüklük resimlerime baktığımda kafamın güzel olduğunu fakat büyüdükçe çirkinleştiğini gördüm bir insan kafası kaç yaşına kadar gelişir? Ve neden böyle şekil bozukluğu oluşuyor ? Bunun çaresi var mı? (Mustafa Bingöl)

196 - Kitap okumaya başladığımızda niye uykumuz gelir ağırlık çöker? (Sibel Uysal)

195 - Merhaba ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum, olmayan spermlerin olması için herhangi bir gelişme var mı? Glikozlu yiyeceklerin faydalı olduğunu söylüyorlar bu konu hakkında da bilgi istiyorum başarılarınızın devamını diler teşekkürler (Elifgul Şentop)

194 - Merhaba. Herhangi bir organın mesela gözümüzün bir yaşı var mı? Yani eğer insan ölmese o göz kaç yıl daha iş görür ... teşekkürler. (Ersin Gözde)

193 - Zihinsel engelli insanların neden yüzleri birbirinin aynıymış gibi olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu belirli bir hastalıktan mı yoksa başka bir nedenle mi? Beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. teşekkürler... (Sinem Sidar)

192 - CD-Rom un içinde ki laser'i çalıştırarak laser'e baktım ve her iki gözümde de siyah noktalar oluştu. dışarıdan görünmüyor ama öyle görüyorum. Sanırım bazı hücreler ölmüş sizce bu hep böyle mi (bu şekilde) kalır yoksa daha da ilerler mi?.(daha kötüsü) (Mehmet Demir)

191 - Günde en az kaç saat uyumalıyız? Bazı bilimadamlarının günde 2 saat uyuduğunu okudum. Bu sağlıklı mı? Teşekkür ederim.

190 - Niçin bazı insanlar seyahat ederken kitap okuyamaz ve mideleri bulanır? (Sevim Karahan)

189 - Uykudan uyanamamak ile şeker hastalığı arasında bir ilişki olabilir mi? (Ali Sağlam)

188 - Merhabalar, çok tuzlu yemenin vücuda bir zararı var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. (Abdulhalim Kılıç)

187 - Vücut kıllarımızı kısalttığımızda kısaltıldıklarını nasıl fark ederler, neden aynı boya gelmek için çabalayıp uzarlar ve belli boya geldikten sonra dururlar? (Meltem Tunçkol)

186 - 18 yaşındayım kafamın arka kısmı biraz içeriye doğru basık bunu düzeltmek mümkün mü? Arşivinizde gözüme kafa şekillendirme ameliyatı takıldı fakat açamadım bana bu konularda yardımcı olur musunuz? (Murat Atmaca)

185 - Kafatası erimesi mümkün mü? Böyle bir hastalık var mı? (Murat Atmaca)

184 - Bilimsel olarak, insan beyninin dışarıya doğru, elektromanyetik bir dalga yaydığı ispatlanmış mıdır? (Rafet Eski)

183 - Burnumuzdan akan madde (sümük) ile midemizi kaplayan mukus aynı şeyler mi? (Mehmet Hüseyin Akçay)

182 - Burun akıntısı (sümük) neden yeşil renkte? (Mehmet Hüseyin Akçay)

181 - Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark nedir? (Mehmet Hüseyin Akçay)

180 - Hamile olan birinde mide bulantısı,baş dönmesi ve yorgunluk gibi belirtiler nasıl oluşuyor? (Gözde ??)

179 - MS hastalığı olan biri nelere dikkat etmelidir??? sağolun... (Olcay Akdemir)

178 - Sağlık açısından sıvı yağ olarak fındık yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı ve soya yağı kullanmak arasında fark var mıdır?hangisi daha faydalı ve kolesterol olarak daha düşüktür? (Ahmet Dalkıran)

177 - Biyoloji derslerinde (0) kan gurubunun genel verici, (AB) kan gurubunun genel alıcı olduğunu öğrendik. Yanlız hastenelerde bunun hiç uygulandığını görmedim. Örneğin acil (A) kan gurubuna ihtiyacı olan bir hastaya neden (O) kan gurubu kan verilmez. (Yüksel Seyhan)

176 - Deja vu olayı ile ilgili daha önceden sorulmuş olan sorulara verdiğiniz yanıtları okudum, fakat bende bu çok sık tekrarlanmaya başladı, günde 10 defa olduğunu biliyorum, bu kadar sık olmasının nedeni var mıdır, zararlı olabilir mi? Teşekkür ederim. (Enis Tombul)

175 - 1,5 yaşımdayken,kaza ile sağ göz akım aktı şu anda 19 yaşındayım. sağ gözüm görmüyor ve küçüldü. Cam göz takılması dışında dünyada ve ülkemizde başka bir seçenek yok mu? Bu konuda bizlere yardımcı olacak araştırma merkezleri var mı? İnternette veya yazışarak bilgi alabileceğimiz (Türkçe) yerleri belirtebilir misiniz?..teşekkürler (Fadime Akdemir)

174 - Kanser hücresi ve normal hücre arasındaki sitolojik farklar nelerdir? (Filiz Özdemir)

173 - Elimiz soğuk suda uzun süre kalınca neden ağrıyor? (Gözde ??)

172 - Epilepsi rahatsızlığı olan kişilerin bilgisayar ekranından yansıyan ışınlara maruz kalmaları hastalıklarını tetikler mi? Bu nedenle bu kişilerin bilgisayar kullanmaları sakıncalı mıdır.? Ayrıca beyinde meydana gelen elektrik akımının düzensizleşmesi neticesinde nöbetlerin meydana geldiğini biliyoruz. "Bu kişilerin bazen çıplak ayakla toprakta yürüyerek vücutlarında oluşan elektriği boşaltmaları gereklidir.Bu yöntem nöbetleri engeller ya da seyrekleştirir" gibi bir düşünce kabul edilebilir mi? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim. (Zafer Şahin)

171 - AIDS mikrobunun testlerle belirlenmesi için vücuda girdikten sonra kaç gün geçmesi gerekir? (Hüseyin Yiğit)

170 - Herkese saygılar, ben 1.80 boyunda ve 60 kiloyum, acaba nasıl kilo alabilirim, piyasadaki ilaçların bir faydası yada zararı var mı? İyi çalışmalar, teşekkürler (Kerem Fırat)

169 - Piyasada aloe vera adında bir bitkinin ürünleri satılıyor bu ne kadar faydalı ve yan etkileri var mı ya da bazı kişilere mi etkili oluyor? Bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirim. (Birgül Demirpolat)

168 - Köseliğin tedavisi veya ilacı bulundu mu? (Sefa Ur)

167 - Parkinson hastalığı bulunan hastaya ameliyat uygulanabiliyor mu? (uygulanıyorsa hangi hastanelerde) ...ve de Parkinson hastalığının tedavi merkezleri hakkında bilgi verebilir misiniz?... teşekkürler... (Nevin Öztürk)

166 - Maden suları içerdikleri maddeler nedeniyle böbreklerde taş oluşumuna sebep olur mu ve günlük bir iki bardak içilmesinin sakıncası var mıdır? Teşekkür ederim. (Mustafa Koçak)

165 - Sıcak havalarda çay içince harareti keser derler ama ben daha çok terliyorum doğru mu? (yeliz Karakaya)

164 - Hiç et yemeyen hamile bir kadının eti ikame edebilmesi ne yemesi gerekmektedir? Ayrıca et yememenin hafızaya bir etkisi var mı? (Lale Can)

163 - Benim size yönelteceğim 2 sorum var, 1- Hypoglisemi ile kriminalite arasında bir ilişki söz konusu olabilir mi? Hypoglisemiden muzdarip olan bir kişinin davranışlarında ne tür bozukluklar görülebilir? Bu tür insanların, yaşamlarının ileri yıllarında nasıl bir tablo oluşur? 2- İnsanların vücutlarına yaptırdıkları dövmeler ile, dövme yaptıran kişinin bir ruhsal eksikliği söz konusu olabilir mi? Örneğin Rus ordusunda Kremlin’i bekleyeceler yani muhafız alayına seçilecekler arasında vücutta iğne ucu kadar bile bir dövme olmaması niçin istenmez? Kriminal insanlarda neden çoğunlukla dövmeye rastlanır? (Ahmet Coşkunaydın)

162 - Hangi besinler (ya da maddeler) büyüme hormonunun salınımını arttırırlar? (Fatih Kara)

161 - Piyasada satılan allbress (göğüs büyütme hapı) ne kadar etkili? Zararları var mı? (Ebru Tugay)

160 - Öncelikle bizlere bu imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim. Biri 17 diğeri 12 yaşında iki kız çocuğum var. Evde civa ile oynamaları sonucu ikisinde de civa zehirlenmesi oldu. Doktorlar tetkiklerden sonra Penisilamin önerdiler. Türkiye'de bulamadık ama yurt dışından getirttik. 3x300 mg kullanıyorlar. Benim sorum şu; Evimizdeki halıları, kanepeleri ve yerleri sanayi tipi temizlik makinalarıyla temizlettim. Devamlı odaları havalandırıyoruz. Acaba dezenfekte oldu mu? Size göre ne yapmalıyım. Bir de tedaviye başlayalı 1 ay oldu ama eklem ağrıları hala bitmedi. Ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler. (Mehmet Küçükköroğlu)

159 - Elektrik çarpan bir insan neden ölür? (Mehmet Hüseyin Akçay)

158 - İçtiğimiz su da yiyecekler gibi kasılma hareketleriyle mi ilerler yemek borusunda? (Umut Aksel)

157 - Su bulamadığımız zaman mesela çölde kendi idrarımızı içerek su ihtiyacımızın bir miktarını karşılayabileceğimizi duymuştum. Bu doğru mu? (Umut Aksel)

156 - Belfıtığı başlangıcı hakkında bilgi verir misiniz?? (Umut Aksel)

155 - Hücrelerin anormal biçimde çoğalarak dokulara zarar verip kansere neden olduğunu biliyoruz;fakat bu sırada bu hücrelerin bölünme fonksiyonu dışında hangi fonksiyonları neden ve ne kadar sürede bozuluyor? (Diyar Taşçı)

154 - Narkozun acımızı nasıl dindirdiğini merak ediyorum.cevaplarsanız memnun olurum. (Yusuf Güven)

153 - 4. aydan itibaren anne sütüne destek amacıyla mama yerine sulandırılmış inek sütü verilmesi uygun olur mu? Öksürük için ilaç kullanmak doğru mu? Biberon zararlı mı? Steril olmak bağışıklık sisteminin gelişmesini engeller mi? Beslenme ile annenin sütünün artması arasında ilişki var mı? Son olarak; Çocuk sağlığıyla ilgili bir bölüm oluşturarak büyük bir boşluğu doldurmanız mümkün mü? (Muharrem Yalçın)

152 - İnsan üşüyünce neden hasta olur yada diğer bir değişle terliyken birden soğuk bir hava çıkınca neden hasta olur. (Polat Polat)

151 - Merhaba... Cildimizde oluşan kaşıntılar metabolizmamızdaki hangi değişmelerden kaynaklanıyor? Şimdiden teşekkür ederim. (Elvan Gültekin)

150 - Ben 38 yasindayim vede fazla stresli bir hayatimda yok suana kadarda düznli olarak Regli oluyordum ama alti aydir düzensiz oluyorum üc ay hic regli olmadim Doktordan Cyclacur adli tableti aliyorum bu tabletleri aldigimdan beri her ay düzenli regli oluyorum ama cok az denilecek sekilde.Ne yapmam lazim Regli olmazsam kilo alip karniminda sistiginin vede ayaklarimdada ateslenme oldugunun farkindayim ne yapmam lazim acaba ilactan haric ozel vitamin iceren yeyeceklermi yemeligim yada baska cözüm yollari varmi bu Regli düzensizligi icin? (Acelya Ergün)

149 - Koltukta otururken başımızı arkamızı görecek kadar arkamıza doğru (kafamız sırtımıza gelecek şekilde) eğdiğimiz zaman çevremizdekiler 'Yapma gözün akar.' diyorlar. Peki böyle bir şey var mı? (Tuğçe Kırbaş)

148 - Hamilelikte amoklavin(veya bütün antibiyotikler adında hap çoçuğa zarar verir mi? Verirse nasıl zarar verir. (Nermin Yıldız)

147 - Östrojen hormonu ve ses üzerindeki etkisi nedir?Ayrıca testosteron hormonun sese etkisi var mıdır? Şimdiden sağolun. (Suat Gönül)

146 - Vitamin ilaçlarının prespektüsündeki vitamin değerleri gerçekten doğru mu? Küçük bir vitamin ilacında o kadar vitamin mineral vb. olması mümkünmü? Bu ilaçları kullanmamız ne kadar doğru? Gençleştirdiği ileri sürülen, büyüme hormonlarını tekrar harekete geçiren ithal ilaçlar, gerçekten bu işi yapabiliyor mu? Yoksa kandırılıyormuyuz? Saygılarımla.. (Olcay Karbeyaz)

145 - Merhaba. Ben 29 yaşında bir bayım. 1 yıldan beri hemen hemen her gece yattıktan sonra tam uykuya dalarken göğüs bölgemde birşeyler oluyor ve korkuyla uyanıyorum. Önceleri kalbim çok hızlı bir şekilde atıyordu. Bu bir çarpıntı. Ancak son zamanlarda göğsümde hızlı bir titreme şeklinde oluyor. Uyanır uyanmaz nabzımı tutuyorum ama hızlı atmıyor. Bu sadece uykuya daldığım anda oluyor. Günün hiçbir vaktinde değil. Bunu nasıl izah edersiniz. 1 yıl kadar önce EKG çektirmiştim.Göğüs ağrım olmuştu. Doktor Y.İht.Hast.aciline sevketmişti. Eko çektirdim.Hİçbirşey çıkmamıştı. Tiroit ya da nefesle ilgili bir yönü olabilirmi bunun. Cevabınız için çok çok teşekkürler. (Mehmet Çamaşırcı)

144 - Damar travması nedir? Tehlikeli midir? (Selcan Ergun)

143 - İnsan veya hayvanlara elektirik çarptıgı zaman neden titrerler? (Utku Bayram)

142 - İnsanlar hafızalarını kaybettiklerinde neden konuşmayı yada yürümeyi de unutmuyorlar? (İkbal Eren)

141 - Sarmısak tansiyona nasıl bir etkisi vardır (Yılmaz Cıvak)

140 - İnsan,ateşte ısınmak için niye ellerini uzatır?(başka bir organını ya da vücudunun farklı bir bölümünü ateşe yaklaştırırken önceliği ellere verir?)(Eller en çok kullanılan organ olması sebebiyle nasırlaşmanın hissetmeye engel olmasına rağmen niye eller?) (Emin Onur Demircan)

139 - Neden bazı insanlarda tik vardır? (Yaşar Yapıcı)

138 - Ağızdan aldığınız ilaç nasıl oluyor da bir yarayı tedavi edebiliyor? (Aslı Ak)

137 - Vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşan bir kesik için tetenos aşısının yapılması gerekir bunun nedeni nedir?? (Aslı Ak)

136 - Erkeklerin sakalları nasıl çıkar? Sakalı vede bıyığı azolan bir gencin sakal ve bıyığı nasıl çoğalabilir? Doğal veya tıbbi ilaç önerebilir misiniz? (Hakkı Sömez)

135 - Eşim 13 haftalık hamile. Şu anda laboratuarda çalışıyor ve en çok kullandığı kimyasal malzeme de ksilol. Bunun bebeğe bir zararı olur mu? (Ramazan İlgün)

134 - Gebelikte cinsiyet tam olarak kaçıncı ayda belirleniyor ,çin takvimi ile cinsiyet belirlenirmi? (Ramazan İlgün)

133 - Kafatasında bulunan foramen magnumun büyüklüğü zamanla değişir mi? (Umut Aksel)

132 - İnsan fazla şeker yediğinde bu onun metabolizmasını bozabilir mi (Fevzi Esen)

131 - merhaba ben süt ve süt ürünleri allerjisinin sebebini öğrenmek istiyodum. ayrıca bu hastalığın tedavisi var mıdır? varsa nedir? teşekkürler... (Ceren Ervural)

130 - Bebeklerde ilk 6 ayda "yeni doğan refleksleri” adı verilen bir durum olduğunu duydum. Bu konuda ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? (Sinem Şanlı)

129 - Romatizma hastalığı nedir?Ve neden yağmurla ilişkilidir?(hastaların yağmuru bilmesi) (Mehmet Hüseyin Akçay)

128 - Crigler Nager Tip-2 sendromu nedir, tedavisi mümkünmüdür. Teşekkürler. (Mehmet Küçükköroğlu)

127 - grip,nezle veya hehangi bir mikrobu ciğerlerinde taşıyan ve sigara kullanan birisi dumanini disariya üflediginde ortama bu m.o.ların geçişi sağlanır mı? (Sinem Sidar)

126 - kızım yatagında tek basına yatamıyor korkuyor benım yanımda yatıyor sızce bu konuda ne yapmalıyız kızımın yası 12 (Nurten Kalsın)

125 - Nasir nedir? neden ve nasil olusur? tevadisi nedir? (Cemil Çiçek)

124 - elektrikli su ısıtıcılarının sağlığa zararlı olduğu yolunda bir makale okumuştum.acaba bu doğru mu ?cevaplarsanız sevinirim? (mt gümüş)

123 - 4. aydan itibaren anne sütüne destek amacıyla mama yerine sulandırılmış inek sütü verilmesi uygun olur mu? (Muharrem Yalçın)

122 - Ön dişlerimin ayrıklığı beni rahatsız ediyor. Düzeltilebilir mi? Tel taktırmak istiyorum.Yaş sınırı var mıdır? Ne kadar sürer düzelmesi? Eğer düzelirse ileride geri eski haline dönme riski varmıdır?Şimdiden teşekkür ederim.(Hatice Yıldırım)

121 - Sigara ve alkolün mide kaslarına olan etkisi nelerdir?(ömür Aydın

120 - Merhaba ben 18 yaşındayım ve cok saçım dökülüyor bunu nedenini bir türlü anlayamıyorum yardımcı olur musunuz lütfen?(Bahadır Sakallıoğlu)

119 - Şok geçiren birine şok geçirdiği an ve sonrasına ilk yardım nasıl yapılmalıdır?(Yaşar Yapıcı)

118 - Hepatit-b hakkında bilgi alabilirmiyim,teşekkürler(Zekeriya Köker)

117 - Akraba evliliği ve sonuçlarını açıklar mısınız?(Çağatay Alp)

116 - Teşekür ederek soruma geçiyorum.Benim sorumun 5 yaşındaki kızımla ilgili kızım doğumdan sonra rahatsızlandı ve doktora gittik.Doğum esnasında beyin kanaması geçerdiğini ve kanamanın kısa olduğunu ve orada su toplandığını söylediler. Kızım kısa aralıklarla tam olmasada kasılma haraketleri oluyordu. Ayrıca sağ tarafını özellikle elini kullanamıyor.Ben Konya Selçuk tıpta tedaviye başladım ama olmadı sonra hacettepeden bir bayan prof. tedaviye başladı.Depakin şurup kullanıyoruz kasılmalar 8 aydır yok. Benim sizden isteğim bu hastalığın başka merkezlerde tedavisini nasıl yapıldığı ve fiziksel zararlarının gidip gitmeyeceği. Saygılarımla(Mehmet Baran)

115 - İyi günler. Ağabeyim glokom hastası ve %5 görebiliyor.Doktorlar tekrar görmesinin şu anda mümkün olmadığını söylüyorlar.Geçen bir dergide kök sinirlerle ilgili çalişmalarda çok ciddi gelişmeler olduğunu okudum.Sizden öğrenmek istediğim bu çalışmalar doğrultusunda ileride ağabeyimin tekrar görebilmesi mümkün olbilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.(Muhammet Koç)

114 - Şizofreni hastalığının belirtileri nelerdir ve bu hastalığa yakalanan kişinin iyileşme ihtimali varmıdır?(Adnan Bozdoğan )

113 - Dopamin ve şizofreni arasındaki bağıntıyı sormak istiyorum . Artması mı şizofreni yapar yoksa azalması mı?(Necdet Dalkıran)

112 - İnsanda baş ağrısı olduğunda kafayı soğuk su altına koyduğumuzda baş ağrısı geçiyor.bunun sebebi nedir?(Gazi Ketenci)

111 - Hayvanlar da insanlar gibi neden konuşamıyor? (Senem Koçbacak)

110 - Ailemde bir çok FMF hastası var(yani akdeniz ateşi).Tedavisi de dünyada yokmuş.Sizin bu hastalıkla ilgili bilginiz var mı? Türkiye'deki araştırmalar neler?(Kamuran Bıtrak)

109 - Duchen miscular distrofi (kas erimesi) hastası olan 11 yaşında bir oğlum var. Konuyla ilgili dünyada yapılan araştırmalar ve irtibat kurabileceyim genetik araştırma merkezleri ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Bu konudaki araştırmaların hangi aşamada olduğunu -araştırma olup olmadığını- merak ediyorum.(Murat Cihnioğlu)

108 - Torunum ichtyosis hastalığından muzdarip.Doktorlar ve çeşitli tıp dergileri bu hastalığın genetik olduğunu ve tedavisinin mümkün olmadığını söylüyorlar.Amerikada bu hastalığın bir vakfı var onlarla iletişim de kurduk.Ama henüz çok net bir yanıt alamadım.Gerçekten bir tedavisi yok mu? Bunu aklım almıyor ve mutlak bir tedavisi olduğunu düþünüyorum. Genoterapi ile bir şeyler yapılamaz mı?Yanıtlarsanız memnun olurum. Bu fırsatla bayramınızı kutlar tüm sevdiklerinizle mutlu yıllar dilerim. (İlhami Uzunöz)

107 - NLP (Neuro Linguistik Programming) son on yılda gelişen ve gittikçe yaygınlaşan bir teknik. Bu teknik ile insanın beyin haritasının değiştirilebileceği, başka insanların davranışlarının modellenerek davranışlarımızın değiştirilebileceği, kısacası beynimizin yeniden programlanabileceği gibi varsayımlar var. Ben bunların ne derece bilimsel olduğunu merak ediyorum. Gerçekten bu bilimsel bir yöntem olarak insanın psikolojik gelişimi için kullanılabilir mi?Beyin üzerinde yapılan çalışmalar, NLP ye temel oluşturan varsayımları doğruluyor mu? Örneğin gerçekleşmesini istediğimiz bir durumu, hayal edip kafamızda canlandırabilirsek gerçek yaşamda da bu duruma ulaşabileceğimiz söyleniyor. Bunların bilimsel açıklaması var mı, yoksa safsatadan mı ibaret?(Yasemin ?)

106 - Kafeinin tıpta kullanımı? (Esra Kunt)

105 - Efendim benim gece uyurken dişlerimi birbirine sürtüyorum diş gıcırdatıyorum acaba çaresi var mıdır ve neden yapıyorum bunu açıklayabilirseniz sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar.(Ahmet Ala)

104 - Merhaba, eşim hemofili hastası. Bebek düşünüyoruz, bu hastalık gen x üzerinde taşındığına göre bizim erkek çocuk yapmamız gerekiyor. Bu ihtimali yükseltebilmemiz mümkün mü? Bunun için ne yapabiliriz? Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum teşekkür ederim.(Ünzile Aksu)

103 - Hiperdehisratasiyon tam olarak nedir?Tedavisi var mı?Nasıl?(Tayfun GÖKGÖZ)

102 - Annenin beslenmesiyle bebekte gaz oluşması (sütten geçmesi) arasında bir ilişki var mıdır?(Muharrem Yalçın)

101 - Kalp hastalarının neden banyoda sıcak su ile banyo yapması önerilmiyor?(Yusuf ?)

100 - Akciğer kanseri ya da diğer kanser türleri bulaşıcı mıdır?Irsi olarak geçtiğini duydum,doğru mu?

99 - Klinefelter sendromu olan bir şahısta sperm ya da ersuyu oluşumu mümkün müdür?

98 - Waters grafisi ayakta çekilir mi?Çekilirse ne amaçla?(Bayram Demir)

97 - Dişilerde prolaktin hormonunun annelik iç güdüsüne neden olduğunu biliyoruz.Erkek bireylere prolaktin verirsek bunun ne gibi bir sonucu olur ,onlar da süt salgılayabilirler mi?(Özlem Yıldırancan)

96 - Otizm'le ilgili bilgilere nasıl ulaşırım?(Nusret Açıkgöz)

95 - Bir insan günde ne kadar kalori almalı ve ne kadar su içmeli?(Yaşar Yapıcı)

94 - Radyoaktifliğin tıpta kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?(Hilal Aydın)

93 - İkinci çocuğuma hamile iken sürekli çikolata ve tatlı ile portakal suyu tükettim. Bebeğim doğduğunda cildi çok kuruydu. Şu an bebeğimde egzama var. Hamililelik esnasında bunların çok fazla tüketildiği zaman çocuklarda egzama görüldüğünü bir dergide okumuştum. Bunun doğru olup olmadığını merak ediyorum.Teşekkür ederim...(Serap Serol)

92 - Kaslara kıramp girmesi nasıl oluyor,nedenleri ve girdiğinde ne yapılmalıdır? Ayrıca bazı arkadaşlarım ve ben de dahil (16 yaşındayız) güçsüzlük hissediyoruz kavrama yeteneğiniz düşüyor çantamızı bile zor taşıyoruz ceveplayabilirseniz çok seviniriz teşekkürler..(Volkan Özsoy)

91 - İnsan üremesinde tek yumurtalı erkeklerin çocukları olur mu?(Ahmet Solak)

90 - Ms hastalığında myelin kılıfın nasıl yok edildiğinin ayrıntılarını merak ediyorum. Saygılarımla(Yalçın Demir)

89 - Yılda yakalşık 6/8 defa bademciklerim şişiyor ve aşırı ateş yapıyor.Ancak bademciklerimi aldırmak istemiyorum başka çözüm önerilerilerinizi bekliyorum.(Burhanettin Sihir)

88 - 1985'ten bu yana sürekli kulak çınlaması sorunum var.Tıbben halen çözüm bulnamadı mı? Merak ediyorum(Burhanettin Sihir)

87 - Kronik kabızlık hakkında bilgi verirmisiniz? günde neler yemeli ve ne kadar su içmeli?(Mehmet Yılmaz)

86 - Kalp belirli bir elektirikle çalışır peki vucut bu elektiriği nasıl üretir?(Murat Tanış)

85 - Androjen tedavisi nedir nasıl olur?

84 - Neden bir yerimiz biraz derin kesilince feci bir şekilde kan akıyor da,ta organlara kadar giden ameliyatlarda neredeyse hiç kan görünmüyor ve doktoru engellemiyor?(Yasin Mercan)

83 - Disleksi tam olarak nedir?

82 - İnsan yada diger canlılarda geriye donuk bilgiler nasıl ve ne kadarı elde edilebilir acaba? Yani bir canlının geçmişte geçirdiği bir hastalık, sadece hastalığın canlının vucudunda yarattıgı tahribatla mı belirleniyor yoksa bu bilgiler bir sekilde bir yerlede saklanıyormu? Bu bilgiler içerisinde şu sonuçları almak mümkün olmaz mı acaba?1 yıl önceki kan sekeri durumu, 10 gün önceki tansiyonu gibi.Teşekkür ederim.(Şenol Aldıbaş)

81 - Omurilik zedelenmelerinin tedavisinde bilim hangi noktaya gelmiştir? Kaç yıl içinde bu problem çözüme kavuşabilir?( Belgin BULUZ)

80 - Hava soğuk olduğu zaman neden burnumuz kızarır?(Canan Bağrıyanık)

79 - Normal bir insanın spermleri hep hareketli midir?Mikrosakopla baktığımızda hareket göremiyorsak o insanda üreme sorunu vardır diyebilir miyiz ve son olarak testisler çok ağır bir darbe aldığında insan kısır olur mu?(Engin Kırbaç)

78 - Kan yolu ile bulaşan hastalıklar,belirtileri ve tedavisi nedir?(Tufan Kula)

77 - Allerjiden kaynaklanan göz kızarıklığını tamamen gidermenin bir yolu ya da tedavisi yok mu? Özellikle toza ve ışığa allerjik olanlarda bu durum sürekli olarak gözlerin kızarık kalması ve çok pahalı ve kortizon gerektiren ilaçların sürekli ancak kontrollü olarak kullanılmasını zorunlu kılıyor.(Deniz Ergun)

76 - Civanın insanlar üzerinde yaratacağı etkiler neler? Civa zehirlenmesi olduğunda gerçekleşen belirtileri ve ne zamana kadar sürecegini merak ediyorum(Esra Çınar Altınkaya)

75 - Yürüyüşün,kalp hastalarına moleküler düzeyde faydası nedir?(Cem Pehlevan)

74 - İnsan gözü neden seğirir? Bu, bizden başka canlılarda da olmakta mı?(Seçil Tezer)

73 - Hafızamızı güçlendirmemize yarayan vitaminler nelerdir ayrıca beynimizin daha iyi çalışması için hangi vitaminleri yada yolları öneriyorsunuz?(Hakan Yalçınkaya)

72 - Bilgisayar, tv vs.aygıtların içinden çıkan zararlı ışınların etkisi nedir?(İbrahim Cantimur)

71 - Sülfür zehirlenmesinde belirti ve ilkyardım esasları nelerdir?(Suna Aydın)

70 - Kalp basıncı nedir?(Safa Yerliyurt)

69 - Yapmam gereken bir iş olduğunda ya da arkadaşlarla bir sohbet ortamında uykum geliyor ve uyuklamaya başlıyorum bu durum hayatımı etkilemeye başladı. Sinavlarıma çalışamıyorum, arkadaşlardan uzaklaşıyorum bunun nedenlerini cok merak ediyorum.(Cevat Aydın)

68 - Klinefelter sendromundaki belirtiler oluşunca kesinlikle bir klinefelter vakası var diyebilir miyiz?(Ahmet Güçeli)

67 - Hormon tedavisi hangi durumlarda olur, bu konuda bilgi alabilir miyim?Örneklerle ve nasıl olduğu konusunda bilgi istiyorum.(Emel Kandar)

66 - Toplumda sara nöbeti diye bilinen hastalığı biraz açıklarmısınız? Bu nöbete yakalanan insan neden kaslarına hakim olmayıp keskin tepkiler veriyor.Bu kişilerin ağzına soğan değdirilmesi ne işe yarıyor?(Hüseyin Akçay)

65 - Sigara bağımlılığının ilaçla tedavisi varmı?

64 - Eller neden ve nasıl çatlar?

63 - Soğuk bir yerden sıcak bir yere girdiğimizde yüzümüzün yanma sebebi nedir?

62 - Apandist'i alınan bir insan vücudunda nasıl değişiklikler olur?Ve bu durum insan vücudunu nasıl etkiler?(Hasan Hüseyin Keklik)

61 - Düşme sonucu(2 Yıl önce) kuyruk kemiğim kırılmıştı. Şimdi boyumun 4cm. kadar kısaldığını farkettim.Sırtımda ağrılar var.Yaşım 39. Bu olay sonucunda boyumun kısalması normal mi?Boy yaşlandıkça kısalır mı?Kısalırsa,neden?(Emine Batır)

60 - Korkunca “ödüm patladı”ya da “ödümü patlattın”diye bazı deyişler vardır. Buradaki “öd” ün safra kesesi olduğu kabul edilirse ger?ekten korkmak insan vücudunda böyle bir fizyolojik sonucu doğurabilir mi ? (Fikriye Yardım)

59 - Kolestrolü düşürmek için ne yapılmalı?(Nur Sakızlıoğlu)

58 - İyi günler, adım Ahmet Yıbar.Babam 1993 yılında kullandığı zocor adlı kollestrol düşürücü ilaç sebebi ile kas erimesine yakalandı, şu an oturup kalkmakta ve yutkunmakta zorluk çekiyor.Şu an 55 yaşında.Çapa ve ingilterede tedavi oldu ama bir iyileşme olmadı TÜBİTAK sitesinde kas hastaları için yeni umut başlığını gördüm ama giriş yapamadım. Bu konuda geniş bilgi verirmisiniz?Her hangi yeni bir tedavi şekli var mı? Teşekkürler

57 - İnsanların akciğerlerinin hava alma kapasitesi nasıl artırılabilir, akciğerlerin hava alma kapasitesini (diğer insanlarla kıyaslayacak biçimde) basit bir şekilde nasıl ölçebiliriz? İnsanların akciğer kapasiteleri ortalama ne kadardır? (Mehmet Kale )

56 - Multiple skleroz adlı hastalık hakkında bilgi Verirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler. (Deniz Özüer)

55 - Kök hücrelerinin kan kanserinin tedavisinde nasıl kullanıldığını merak ediyorum. Kök hücreleri kan iliği hücrelerine nasıl uyum sağlıyor? (Tayfun Öztürk)

54 - Merhaba, ben hemofili ile wanvilibrand hastalığı arasındaki farkı merak ediyorum. Bu konu ile ilgili bir çok hemotolog ile görüşmeme rağmen net bir bilgi alamadım. Benim eşim wanvilibrant hastası ayrıca benim kuzenim. wanvilibrand taşıyıcısı olup olmadığımı bilmiyorum bunun yolu var mı? Çocuk sahibi olmak istememize rağmen bu yöndeki endişelerimiz ve bilgisizliyimizden ötürü bunu 3 yıldır erteliyoruz. Acaba gebelik döneminde çocuğun hasta olup olmadığı testlerle anlaşılır mı? sağlıklı bir bebeğimizin olması için daha farklı gebelik yöntemleri var mı? Bu konuda bizi aydınlatırsanız minnettar oluruz ve eğer mümkünse bu konuda bize uzman isin önerir misiniz?(Ünzile Aksu)

53 - Parkinson hastalığı neden oluşmaktadır? Bunun kullanılan ilaçlar ya da dış etkenlerden oluşma yüzdeleri nelerdir?(Nevin Öztürk)

52 - Bazı insanların dişleri sarı,bazılarının ki beyaz,bazılarının ise açık sarı renkte olur.Bunun nedeni nedir?Ayrıca bir insanın dişinin çürük olması vücudun hangi bölgelerine etki eder?(Ezgi Yağcı)

51 - Ben birşey merak ettim ve bunu sizinle paylaşmak istedim insan uzun süre koştuğunda kulağı kapanıyor ve sesleri garip bir effektle alıyor tabiki siz k.b.b doktoru değilsiniz ama ben bunun açık hava basıncıyla ilgili olduğunu zannediyorum çünkü eğildiğim zaman tekrar kulağımdaki o garip perde açılıyor, bu sorunun derginizin merak ettikleriniz kısmında yayınlayıp açıklığa kavuşturursanız çok sevinirim.(Adem Dokuyucu)

50 - Taşikardi ne demektir biraz açıklar mısınız?Teşekkürler..(Seçil Sönmez)

49 - Böbrek taşı ses dalgalarıyla kırıldıktan sonra atılması ne kadar zaman alır?Babama doktoru bol hareket ve bol su içmesini söyledi.Direkt olarak böbrekten kırılmış taşları atan bir sistem yok mu?Olursa nasıl olabilir?(Can Kabadayı)

48 - Kemik kırılmalarında hastaya balık yedirilmesinin sebebi nedir? (Ebubekir Keskin)

47 - Klinefelter sendromu nedir ve belirtileri nelerdir? (Emel Kandar)

46 - Sinir hücrelerinde uyartının tek yönlü olmasının sebebi nedir? (Sami Aktem)

45 - Bir insanın şeker seviyesinin normalin çok üstünde olmasına rağmen şeker hastalığının hiçbir belirtisinin görünmemesi mümkün mü? Bu ayki sayınızda bu konuya yer vermişsiniz, ancak soruma cevap bulamadım. Lütfen bu konu hakkında bilgi verir misiniz? (Gülçin Kültür)

44 - Şekeri çok yüksek olan bir insanda,şeker hastalığının hiç bir belirtisi yoksa ona diyabet teşhisi konulabilir mi?şeker hastalığıyla ilgili kısa da olsa bilgi verir misiniz?(Gülçin Kültür)

43 - Sürekli olarak kulak çınlamasının nedeni nedir? Tedavisi var mıdır? (Gökhan Özcan)

42 - derginizde tıp böl.de gen tedavisiyle güçlü kaslar yazısında IGF-1 aşısından bahsedilmekte.çocuk felci geçirmiş olanların zayıf kaslarına uygularak tedavisi olamaz mı bu konuda nerelere başvurabiliriz.ayrıca kök hücre ve genler üzerindeki çalışmalar insan üzerinde yapılıyormu.yine zayıf kasların tedavisinde kullanılabilirmi .bu tedavi imkanları bir çok insanın umudu olacağı için önemle rica ederim.(süheyla çakır)

41 - Talasemi, diğer ismiyle Akdeniz anemisi nasıl bir hastalıktır?

40 - Sürekli olarak kulak çınlamasının nedeni nedir? Tedavisi var mıdır? (Gökhan Özcan)

39 - "Haşimoto tiroidi" hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

38 - Kelliğe ne sebep olur? (Sinem Şen ), Saçlarımız nasıl uzar, uzama hızı hep aynı mıdır? (Hakkı Özkeskin)

37 - Benim sorum renklerin oluşumuyla ilgili. Benim beyaz gördüğüm bir rengi başka birisi belki kırmızı olarak algılıyordur, veya yeşil olarak ne bileyim farklı bir renk olarak algılıyordur. Bunu ayırt etme imkanımız nasıl olur? Sonuçta algıladığımız şeyler aynı şey veya nesne olduğu için ona ortak isim takmışız, mesela ben otları yeşil görüyorum arkadaşım da kırmızı ama adı yeşil. Çok uzattım ama bu düşünceyi nasıl çürütürüz? Teşekkür ederim. (Erhan Hakalmaz)

36 - "İnme" nedir? "İnme"ye ne sebep olur?

35 - Merhaba, benim 40 günlükten beri başlayan allerjim var. O günlerde çiçek polenine, ev tozuna, bitkilere, güneşe, bazı yiyeceklere, penisiline idi. Şu an 23 yaşındayım. Çapa, Hacettepe vs. hastanelerde yattım, genelde atopik dermatit dediler ama detaylı birşeyler söylenmedi. Zamanla arttı, ama şu an sadece ilaç allerjisi olarak kaldı bende. Yani HİÇBİR ilacı alamıyorum bebek asprini hariç. Eğer alırsam, ki birçok defa başıma geldi, ilacın çeşidine göre komaya giriyorum, penisilin türevlerinde hastaneye zor kaldırılıyorum, ölümüme az kalmış oluyor. Şimdi de ilaç allerjisi testi yaptırmaya korkuyorum çünkü bana damardan yada başka bir şekille penisilin verirlerse kurtarırlar belki ama 10-15 gün süren ateş ve soyulma safhaları geçiriyorum bunlar için vakit bulamıyorum. Sizce ne yapmalıyım ilaç içmemeye devam mı? Teşekkürler. (Birgün Taban)

34 - Ben bir hemofili hastasıyım ve tarihini, dünya ülkelerindeki tedavi yöntemlerini ve hemofili hastası ünlüleri (Edgar Allan Poe...) ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorum ama internette yaptığım aramalar sonucunda (ingilizce dahil) doyurucu ve ayrıntılı bilgilere ulaşamadım (yada benim gözümden kaçtı?). Bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. (Mesut Varlık)

33 - Thalodomide isimli ilaç, bir zamanlar kolsuz ve bacaksız çocuklar doğmasına neden olmuştur. Bu ilacın etken maddesi nedir. Bu ilaçla ilgili ayrıntılı bilgi vermenizi, ayrıca günümüzde doktorların cilt probleri için verdikleri Roaccutane isimli ilacın etken maddesiyle bir bağlantısı var mıdır. Aydınlatırsanız memnun olurum. Bu bilgiyi Bilim Teknik dergisinde de görmek istiyorum. (Mevlüde Soylu)

32 - Böbreklerimizden biri olmadan hayatta kalmayı nasıl başarıyoruz?

31 - Ben düz tabanım ve tedavi için sürekli ortopedik ayakkabı tabanlıkları kullanıyorum. Bu tabanlıklar ayak kemerimi destekleyerek daha yukarıda durmasını sağlıyor. Tabanlığın alt kısmında, normal bir ayakta bulunan çukur bölgeye denk gelen, metal bir destek var. Tabanlığın tam olarak ne işe yaradığını merak ediyorum. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

30 - Suni döllenmeler ile eşlerin çocuk sahibi olması esnasında, spermlerin dondurularak saklanabildiğini biliyoruz. Peki aynı yöntem yumurta hücreleri için de uygulanamaz mı?

29 - Fil hastalığı nedir?

28 - Vücudumuza giren tüm yabancı organizmalar, bağışıklık sistemimiz tarafından yok ediliyor veya en azından bunlara karşı vücutta belirli bir tepki oluşturuluyor. Peki, nasıl oluyor da annenin vücudundaki hücrelerden farklı bir genetik kompozisyona sahip olan fetus, bağışıklık sistemi tarafından yok edilmeye çalışılmıyor? (Önder Candaş)

27 - Gözlük kullanımı görüşe ne şekilde yardımcı oluyor?

26 - Baş ağrısının nedeni nedir?

25 - Kellik kalıtsal bir hastalık mı? Kalıtımının X kromozomuna bağlı olduğunu duydum, bu doğru mu? Eğer öyleyse niçin kadınlarda daha sık görülmüyor?

24 - Burun kanamasının nedeni nedir?

23 - Turner sendromu nedir?

22 - Hepatit-B hangi yollarla bulaşır? AIDS’den daha tehlikeli olduğunu duydum, bu doğru mu?

21 - Çok fazla içki içmenin vücuda ve karaciğere etkileri nedir?

20 - Siyam ikizleri nasıl oluşuyor?

19 - Lösemi nedir?

18 - Soğuk algınlığında niçin bademciklerimiz şişer? Bademciklerin alınması bir çözüm mü?

17 - Soğuk algınlığının sebebi ve tedavisi nedir?

16 - AIDS virüsünün yayılmasında, mikoplazma’nın rolü nedir? Mikoplazma ve HIV virüsünün bağlantısı nedir?

15 - Yeni üretilen ilaçların hayvanlar üzerinde denenmeden test edilmesinin başka bir yolu var mı?

14 - Multipl skleroz hastalığı nedir? Neden ortaya çıkar? Bu hastalığın tedavisinde interferon kullanımına ilişkin bir yazı okumuştum. Bu konu hakkında biraz bilgi verir misiniz?

13 - Dış gebelik nedir?

12 - Eradikasyon nedir?

11 - Edwards Sendromuna yol açan mutasyonun tipi ve nedeni nedir?

10 - Sinoatrial düğüm nedir? Kalbimizin üzerinde nasıl bir etkiye sahip?

9 - Günlük olağan streslerin yanında sinir krizlerine neden olan fizyolojik koşullar nelerdir? Sinir krizi esnasında sinir hücreleri ölür mü? Sinir krizi öncesinde, esnasında ve sonrasında görülen belirtiler nelerdir?

8 - Menopoz nedir? Menopoza girme yaşını geciktirebilir miyiz?

7 - Kanın pıhtılaşması nasıl gerçekleşir? Ölüm gerçekleştiğinde de kan pıhtılaşır mı? Eğer pıhtılaşıyorsa, bu ne şekilde olur?

6 - Çok fazla dondurma yediğimizde bazen başımız ağrır. Bunun nedeni nedir ve bu durum tehlikeli midir? Normal bir baş ağrısından farkı nedir?

5 - Normal bir idrar ne renk olmalıdır? Eğer idrar bu rengin dışında bir renkteyse, bu bize neyi anlatır?

4 - Albino nedir? Niçin olur?

3 - Sorum laktoza karşı tahammülsüzlük gösteren insanlar hakkında. Örneğin, annem bir çorba kaşığı kadar bile süt ürünü yiyemiyor, çünkü yediği zamanlar onu rahatlatabilecek hiçbir şey yapılamıyor. Bir keresinde bu rahatsızlığı tam on gün boyunca devam etmişti. Pirinç sütünün ve sakkaroz eritici tabletlerin iyi geldiğini duymuştum. Bu rahatsızlığı tedavi edecek başka bir ilaç ya da besin maddesi var mı?

2 - Bağışıklık sistemimiz yapay veya doğal bir yolla güçlenebilir mi?

1 - Vitaminler vücudumuz için neden önemlidir? Hangi vitamin neye iyi gelir?

     

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.