SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Geri Dön...

Kullandığımz parfüm yada deodorantlardaki kimyasalların ozon tabakasına etkisi nedir? Endişeye düşecek ölçüde zararlı bir etkisi var mıdır?(Nehir Gürkaynak)

Ozon tabakasını tehlikeye sokan etkenler arasında CFC’ler diye anılan klorlu ve florlu karbon bileşikleri özel bir yer tutuyor. Saç, deodorant gibi sprey tenekelerinde, buzdolaplarında ve plastik köğük yapımında eskiden kullanılan yapay kimyasallardan CFC’ler, yukarı atmosfere kadar yavaş yavaş ve ayrışmadan yükseliyorlar. Ozon tabakasının olduğu bölgeye varınca, kuvvetli güneş ışınlarının etkisiyle CFC’ler parçalanıp, klor atomlarına ayrılıyor. Tek bir klor atomu, zincirleme reaksiyonla binlerce ozon molekülünü parçalayabiliyor. Freongazları da, kloroflorokarbon (CFC) gibi, ozon tabakasının incelmesine neden olur. Bunun sonunda güneşin zararlı ışınları yeryüzüne ulaşarak cilt kanseri gibi hastalıklara ve ölümlere neden olabilir. Yani, bu kimyasalların etkisini gözardı etmek mümkün değil. CFC’lerin kullanımı yasaklanmış olmasına karşın, tehlikleri henüz geçmiş değil. Aslında torunlarımıza kadar da uzanacağa benziyor. Çünkü bunların etkileri 50 yıl kadar bir sürede ortaya çıkıyor. Ne olur ne olmaz, deodorantlarımızı almadan önce, üzerlerinde yazan bilgilere bir göz atmak hiç de fena olmaz. Hatta, üzerlerinde “ozonla dost” gibi etikler olanları tercih edebiliriz. En azından, torunlarımızın hatrına...

Banu Binbaşaran Tüysüzoğlu

Geri Dön...
Yazıcı Dostu Sayfa

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.