SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Çevre Ve İklim
Kategorilere Geri Dön...

169 - Yıldırım ev apatman vs. dustugunde ne olur.boyle havalarda evde olmak ne derece guvenlı?(Ece Akgul)

168 -
İyi günler. Ben Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisiyim.Aşağıdaki linklerdeki resimler Ankara Kızılcahamam dağlarında çekildi.Karların yaprak şeklinde olması çok ilgimi çekti ama kesin nedenini merak ediyorum. Sadece rüzgarın etkisiyle oluşması mümkün mü?Etrafta bu şekilde yaprağa sahip ağaç yok, çam ağaçları mevcut. İlgilenirseniz çok sevinirim. Teşekkürler. (Şebnem Zeyveli)


167 - Atmosfer basıncı sabitmidir? Değeri nasıl ölçülmüştür? Atmosfer basıncını değeri sabitmidir?(didem vural)

166 - Havadaki azot ve oksijen gazı tepkimeye girmez fakat şimşek çaktığında iki gaz tepkimeye girer ve azot dioksit gazı oluşur neden? (okan şahin)

165 - merhabalar.benim sorum şu:bildiğiniz gibi dünyada kasırgalar olmaktadır.bu kasırgaların bazı isimleri vardır.peki bu kasırgaların isimleri hep aynı mı yoksa her kasırga oluşumunda yeni bir isim mi verilir,veriliyorsa bu isimleri kim belirliyor?şimdiden teşekkürler yanıtınız için. (rojhan kara)

164 - Agaclarin fazla oldugu yerde neden fala yagmur yagar? (Aslı Akbaş)

163 - Civanın suda yaşayan canlılar açısından zararları nelerdir? (Ömür Açıkgöz)

162 - Biyogaz nedir ve çöplerin ve suların ayrılmasını araştırıyorum. Bir şey bulamadım, bana yardım edin lütfen (Alper Şentürk).

161 - 20 yada 25 derecelik bir sıcaklıkta hava şartlarının değişmesiyle birlikte sıcaklığın yaklaşık 10 ile 12 derece düştüğünü farz edelim.Bu durumda sıcaklık 10 dereceye falan düşer. Fakat havadaki bu değişim sıcaklığı 0 dereceye düşürmemesine rağmen dolu yağışına neden oluyor. Neden yağmur yağmıyor da dolu yağıyor? Bunun bilim dünyasında nasıl bir açıklaması var? (Seymen Çakır)

160 - Bulutlu bir havada o gün içinde yağmur yağıp yağmayacağını bulutların gökyüzündeki yüksekliğiyle bağlantılı olduğunu duymuştum.Böyle birşey varmı varsa neden böyle bir bağlantı var? (Mertol Gökelma)

159 - Dünya üzerinde belirli yerlerde alçak ve yüksek basınç merkezleri olduğunu duymuştum bunlar nerelerdeydi bilgi verirseniz sevinirim. (Mustafa Uysal)

158 - Öncelikle verdiğiniz bilgilerle bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederim. Şimdi bir bardak suyun içine buz koyuyoruz buz eriyor ve bardaktaki su seviyesi değişmiyor. Seviye değişmediğine göre okyanuslardaki buzların erimesinden neden bu kadar çok korkuyoruz? (Cansın Kalın)

157 - Buz eridiğinde içinde bulunduğu suyun hacmini değiştirmiyor. O halde nasıl oluyor da buzulların erimesi problem oluyor? (Ömer Faruk Doğan)

156 - Gideğeni olan göllerin suları talıdır fakat bir gölün gideğeninin olması suların tatlı olması üzerinde nasıl bir etki yapmaktadır? (Derya Şangüder)

155 - Bitmiş pillerin çevre ve insan sağlığına olan zararı nelerdir? (Melis Kalafat)

154 - Atmosferdeki oksijen oranı neden hep sabittir? (İbrahim Kemal Tan)

153 - Araç lastiklerinin ülkemizde geri dönüşümü var mı varsa hangi alanda (yurt dışında çocuk bahçelerinin zemin kaplamasında kullanılıyormuş) ülkemizde benim bildiğim kadarı ile çimento fabrikalrında ek yakıt elde edilmek üzere yakılıyorlar kısa vadedeki bu çözüm lastiğin yanması sonucunda atmosfere verdiği emisyon değerlerini kapatabiliyormu yani bu uygulama ne derece doğru? (Leyla Güneş)

152 - Neden dağlar daha soğuk olur? Kimilerine göre güneşe daha yakın olunduğu için daha sıcak olması lazım ama zaten böyle bir durum yok. Bu tezatlığı ve sorumu cevaplarsanız sevınırım. (Atakan Arasan)

151 - Yıldırım neden sivri yerlere düşer? (Seren Uğuz)

150 - Bugüne kadar yağan her kar tanesinin şeklinin ve/veya büyüklüğünün farklı olduğu söylenir. Doğruysa, bu nasıl tespit edildi? Yağmur taneleri için de bu geçerli midir? Değilse neden? (Ergün Geçgin)

149 - Yağış ısınan havanın yükselerek soğuması ve yoğunlaşmasıyla oluşur diyoruz. Yaz mevsiminde de ısınma gerçekleşiyor. Türkiye alçak basınç konumunda oluyor ve hava yükselici hareket yapıyor. Neden yağışlar oluşmuyor? (Mehmet Kansu)

148 - Yağmur alçak basınçta mı bulunur? Neden? (Ceren Karakaya)

147 - Kuru pilin çevreye verdiği zarar nedir? Pil bitince çöpe nasıl atılmalıdır? (Berfun Engin)

146 - Havanın kütlesi var mı? (Neslişah Çelik)

145 - Öncelikle soru sorma fırsatı verdiğiniz için teşekkürler. Dünya'nın günlük hareketinden dolayı meydana gelen ‘coriolis’ kuvvetinin etkisiyle sürekli rüzgarların kuzey yarımkürede hareket yönünün sağına; güney yarımkürede soluna saptığını biliyoruz. Ama neden kuzey yarımkürede sağa, güney yarımkürede sola saptığını öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim. (Murat Yaprak)

144 - Son zamanlarda insanların diline malzeme oldu. Dünya'nın yeni bir buzul çağına girme olasılığı nedir? Eğer mümkünse ne kadar zaman sonra neden ve nasıl? Canlı hayatının en olası sonu nedir? Ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler... ( Demokan Tüylü)

143 - Kağıt atıklardan etanol eldesi ile ilgili bilgi arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla… (Hamdi Bulut)

142 - Ozon tabakasının incelmesine sebep olan gazlar(CFC) daha çok orta kuşakta açığa çıkıyor. Ancak ozon tabakası neden orta kuşakta değil de, kutuplarda daha fazla inceleniyor? Teşekkür ederim. (Demokan Tüylü)

141 - Kuzey Yarı Küre’deki sıcaklığın Güney Yarı Küre’dekinden daha fazla olmasının nedeni nedir? (Osman Bekar)

140 - Doğada atıklar ne kadar durur? Bu atıklar nelerdir? (Fatih Kebenç)

139 - Dünyada hidrojen mi oksijen mi daha çok bulunur? (Ali Öz)

138 - Dünyamız güneşten gelen ışınlarla ısınır. Deniz seviyesinden yükseklerin daha soğuk olmasının sebebi orda yer kabuğunun daha kalın olması ve magmanın ısıtamamasından kaynaklanmış olabilirmi? Deniz seviyesinde bildiğim kadarıyla yer kabuğu en ince seviyede. Beni bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok memnun kalacağım. Şimdiden teşekkürler. (Fatih Tüylüoğlu)

137 - Ozon tabakasındaki deliğin mevsimlere göre değiştiğini biliyorum. Galiba yaz aylarında bu delikteki büyümede artış oluyor, kış aylarında ise azalma. Bunun sebebini öğrenmek istiyorum. (Özden Cankara)

136 - Güneş doğarken ve batarken neden aynı renkte görünmez? (Furkan Baturay Özer, Özge Aksoy)

135 - Denizlerin ışık ulaşmayan derinliklerine ne ad verilir? (Haluk Başkeleş)

134 - Merhaba. Öncelikle sizlere teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Geleceğin enerji kaynaklarından biri olarak gösterilen energyplexes hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? Sıfır karbon emisyonu hedefleniyormuş bununla, peki bu doğrulanabilir mi? Bir diğer sorum da, karbonun min emisyonu için hangi tür karbon kullanılacağı? (hangi izotopu veya doğada bulunan hangi hali) Sevgiler, saygılar, teşekkürler. (Sevinç Güler)

133 - Besin döngüsünde ayrıştıcıların rolü nedir? (Kenan Hammutoğlu)

132 - Mangrov nedir? (Binnur Güneş)

131 - Asit yağmurları nedir nasıl oluşur? (Neşe Elmas)

130 - Denizlerin ışık ulaşmayan derinliklerine ne ad verilir? (Filiz Ağar)

129 - Nem hangi aletle ölçülür? (Mesut Türkmen)

128 - Şimşeğin yere inmesini sağlayan madde nedir? (Aşkın Başkal)

127 - Gökyüzündeki hortum nasıl oluşuyor? (Selahattin Kantemir)

126 - Aktif paratoner nasıl koruma yapar? (Nedim Terzioğlu)

125 - Atmosfere rengini güneş mi, yoksa gazlar mı veriyor? (Kemal Pektaş)

124 - Açık bir arazide (örneğin dağ) ayağımızda lastik ayakkabı ve başımızda lastik bir blok bulunması bizi yıldırımdan korur mu? Doğru yöntem bu değilse nedir? (İsmail Türkmen)

123 - Yazın mı kışın mı bağıl nem daha yüksektir? Ortam sıcaklığıyla aynı sıcaklıktaki su ortama veriliyor, ortamdaki serinlemenin nedeni nedir? (Mensur Uçar)

122 - Difüzyon diye bir şey varsa ozon tabakası niye deliniyor? Yardımcı olabilir misiniz? (Tuba Alsan)

121 - Dinamik basınç kuşakları neden 30 ve 60 enlemlerinde oluşmaktadır. Neden 30 yüksek basınç, neden 60 alçak basınç? Teşekkürler... (Alparslan Külte)

120 - Soğuk hava niçin ağırdır? (Binnur Güneş)

119 - Havanın yoğunluğunu ölçen bir alet var mıdır? Ve hangi maddeyle ölçüyor? (Emre Akkaş)

118 - Radyoaktif atıklar, neden doğadaki herhangi bir radyoaktif maddeden daha zararlı? RA maddelerin kendileri doğadaki halleriyle de aynı oranda zararlı değiller mi? Öyleyse onları da bulundukları yerden çıkarıp gerekli güvenlik önlemlerini almamız gerekmez mi? Ne de olsa yalnızca toprağın altında gömülü olmaları, zararsız oldukları anlamına gelmez. Bir de, yarılanma süresi görece kısa (ör 1000 yıl) olan bir RA madde mi, yoksa görece uzun (ör.1m yıl) olan bir madde mi daha zararlı? Yani az süre ve yoğun ışıma mı, çok süre ve seyrek ışıma mı? (Umur Başdaş)

117 - Deniz suları neden çekilir. Son günlerde deniz suları çekiliyor; sebebi deprem mi? (Olcay Yılmaz)

116 - Nükleer enerji santrallerinin ürettikleri gaz atıkları nelerdir ve bunların sera etkisi yaratıp yaratmadıklarını merak ediyorum. Teşekkürler. (Ümit Tükel)

115 - İskenderun’da batan zehirli atık yüklü gemiden çevreye krom ve diğer ağır metal salınımı olmuş mudur? Olmuşsa bu durumun çevre üzerine etkileri neler olmuştur? (Ahmet Daş)

114 - Doğal kaynak suyu ile RO (revers ozmos) cihazından elde edilen suyun hangisi daha iyidir? Doğal kaynak suyu içerken içinde nitrit ve nitrat olması vücudumuza ne kadar zarar verir? (Emre Kuru)

113 - Selamlar, Bir akvaryumda iklim olaylarının modelini oluşturmak istiyorum. Yağmur,kar,kırağı,çiğ,sis oluşumunu deneysel olarak göstermek istiyorum. Bu konuda nasıl bir düzenek oluşturmam gerekir. Yağmur yağdırmak sorun olmaz ama kar yağışı için kuracağımız akvaryumun belirli bir yüksekliğe ihtiyacı olur mu? İlginize teşekkürler. (Kemal Akalın)

112 - Merhaba. Öncelikle hepinize iyi çalışmalar. Ben sera etkisini açıklamanızı istiyorum. Eğer yayınlarsanız çok sevinirim. Teşekkürler. (Enis Özcan)

111 - Havadaki nem oranı nedir? Nasıl ölçülür? Örneğin; nem oranı bu gün %80 diyelim bize geriye solumak için %20 hava mı kalıyor? yoksa bu televizyonlar bizi kandırıyor mu? (Koray Hepşen)

110 - Dünyamızda %78 azot %21 oksijen oranı hala korunmakta mıdır? Yoksa küresel ısınma bu oranı değiştirmekte midir? (Göktürk Kutluhan)

109 - Duyduğuma göre, yağmur yağarken damlacıklar birbirine hiçbir suretle değmeden ya da çarpışmadan yeryüzüne düşüyorlarmış, böyle bir şey mümkün mudur? Sebebi nedir? (Muhammed Candemir)

108 - Atmosferdeki CO2 in kısmi basıncı ne kadardır? (Ezgi Ceren)

107 - Sizce neden ormanların bol olduğu bölgeye yağmur daha çok yağar? (İlkay Gülsün)

106 - Yıldırım yerden göğe doğru mu yükselir yoksa bulutlardan aşağıya mı düşer? (Deniz Gökçe)

105 - Denizlerde yıldırım düşer mi? Eğer düşerse Yağmurlu havalarda denize girmek tehlikeli olur mu ? Korunmak için ne yapmalı? Sizlere kolay gelsin... (Kadir Doğruer)

104 - Merhabalar, paratonerlerin bir yıldırım çektiğinde ömürlerinin tükendiğini duydum, bu doğru mu? (Sedef Avunduk)

103 - Şimşek ve yıldırım arasındaki elektrik akım yönünü açıklayabilir misiniz? (Nida Kalay)

102 - Türkiyede havadaki karbondioksit miktarı ile ilgili kayıt tutan bir kuruluş var mı ?(Osman Soydal )

101 - Gökyüzündeki hava boşlukları nasıl meydana geliyor, türbülans olayındaki etkileşim nasıl açıklanabilir? Teşekkür ederim. (Yusuf Elvan )

100 - Karbon döngüsü nasıl oluşur? (Hakan Çimeliler )

99 - Rüzgarın oluşumu açıklanırken sıcak yerden soğuk yere, karadan denize deniyor. Burada ki oluşum suyun her sıcaklıkta kaynadığı için ısı alarak ortamı soğutması mı? Basıncın etkisi nedir? (Ali Deniz)

98 - 1 derecelik (celsius) sıcaklık değişimi mi %1 lik bağıl nemdeki değişim mi dikey hava hareketini etkiler? (Zeynep Sağlam )

97 - Ağaçlar neden yıldırımı çeker? Teşekkürler (Bülent Işık )

96 - Yer yüzeyinden ayrıldıkça basınç azalır, sıcaklık düşer. Elimizde bir kap su olduğunu varsayalım. Suyu basınç altına alırsanız kaynama dercesi yükselir, vakum altına alırsanız düşer. Peki eğer mümkün olsaydı atmosferi terk etmek üzere iken suyun, basıncın sıfırlanması dolayısı ile teorikte kendiliğinden kaynaması lazım değil mi? Bu mümkün müdür? (Bülent Ölmez)

95 - Bir buz parçasını su dolu bir bardağın içine attığımızda, suyun içindeki buz eriyor ve suda bir yükselme olmuyor. Kutuplarımızdaki buzullar eridiğindeyse, denizlerin yükseldiği bilimadamlarınca kanıtlanıyor. Bunu nasıl açıklarsınız? (Erman Peksak)

94 - Yıldırımdan nasıl korunabiliriz? Yıldırım niçin ağaçlara düşer? Ayağında iletken ayakkabı olan birinin üzerine yıldırım düşerse ölür mü? (Göktürk Kutluhan )

93 - Geceleyin hava daha temiz ve hoş kokuya sahip oluyor. Bitkiler geceleyin solunum yapmasına rağmen bu nasıl mümkün oluyor?(Göktürk Kutluhan )

92 - Doğu Karadeniz Bölgesi çok yağışlı geçtiği için toprak çok yumuşak olmakda ve sık sık heyelan olaylarına rastlanmaktadır. Fakat Doğu Karadeniz Bölgesi sık ormanlardan oluşmaktadır. Ağaçlar heyelan oluşumunu niçin önleyememektedir? Heyelan oluşumunu önlemek için dikilmesi en müsait ağaç hangisidir? (Göktürk Kutluhan)

91 - Karlı gecelerde gökyüzü ve yerde bulunan kar açık kızıl renkli bir görüntü alıyor.Bu görüntü bacalardan çıkan dumanlardan kaynaklanıp gökyüzünden yere mi yansıyor, yoksa kentin ışığının gece yansıması mı,yoksa başka bir şey mi var? (Onur Yılmaz)

90 - Lodoslu havalarda neden soba zehirlenmesi olur? Neden poyraz da değil de lodos? Poyraz da lodos gibi sert esemez mi? Bu soruyu liseden beri soruyorum. Hala yanıtını bulamadım. (Gökay Böbek)

89 - Havanın yoğunluğu nedir? (Ferdi Gizemli)

88 - Ben kar tanelerinin farklılığının nedenini merak ediyorum. (Emel Candan)

87 - Kar neden beyaz renklidir? Öğretmenimiz cevabını veremedi. (Merve Yazıcı)

86 - Hava sıcaklığı, atmosferin üst tabakalarına doğru çıkıldıkça güneşe yakınlaşılmasına rağmen neden azalır? (Özlem Karaoğlu)

85 - Havadaki karbondioksit miktarı niçin mart ayından sonra artmaya başlıyor ve eylül ayından sonra normale dönüyor. Hava ısındığı için mi karbondioksit miktarı artıyor yoksa karbondioksit miktarı arttığı için mi hava ısınıyor? Bu dengeyi bozan faktör (karbondioksit miktarını) arttıran nedir? (Osman Soydal)

84 - Yeryüzünde dağlarda yada kaya parçalarında aşınma sonucunda ufalanmalar oluyor rüzgar yağmur ya da çeşitli tabiat olayları sonucu bu ufalanmalara toprak diyoruz. Peki okyanusların dibinde de dağlar var aynı etki sonucu okyanus zeminlerinde neden toprak değil de kum oluşuyor? (Gül Aydan)

83 - Asma köprülerde, hava koşulları verilerine göre ne gibi trafik düzenlemeleri yapılmaktadır?

82 - Öncelikle bu güzel faaliyet için ben sizlere yani tüm emek verenlere teşekkür ediyorum. Ben ozon tabakasının delinme sebebini öğrenmek istiyorum. Günümüzde bunun sebepleri kısmen de olsa açıklanıyor ama ben detaylı bir bilgi istiyorum. Bunun yanında ozon tabakası hakkında bilgi alabilmem için kaynak önerebilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar. (Sümeyra Uçar)

81 - Soğuk kış günlerinde kar yağması sonucu havanın ısınmasının sebebi nedir? Bu konu hakkında bir ödev hazırlamaktayım ama bilgi bulamadım yardım edebilir misiniz? Teşekkürler.(Gözde Güçlü)

80 - Elimize aldığımızda karın buza göre daha çabuk eridiğini görürüz. Ancak doğada buzların erimesine rağmen karda bir erime gözleyemiyoruz. Bu karın boşluklu yapısı sebebiyle bir nevi izolasyon oluşturmasından mı kaynaklanıyor? (Kerem Canlı)

79 - Yazın çakan şimşekler yıldırım olarak zarar vermesine karşın, kışın kar bulutları içinde çakan şimşeklerin zararı ve mahiyeti konusunda bir bilgiye sahip değilim, açıklayabilirseniz sevinirim. (Hüseyin Akkılıç)

78 - Yer yüzünde oluşan kırağı resüblümleşme midir? Suyun gaz halden katı hale geçmesi yaklaşık 4,64 mmhg ve 0 derecede ve daha düşük değerlerde olduğunu öğrendim. Bu değerler yeryüzünde sağlanabiliyor mu? (Eşref Selçuk)

77 - Dünya üzerindeki yüksek basınç alanları alçak basınç alanı olursa dünya çöl alanlarından kurtulur mu? (Süleyman Ezelsoy)

76 - Kar yağınca ortalık niye sakin olur? (Süleyman Ezelsoy)

75 - Coğrafya öğretmenimiz ozon tabakasında delinmenin olduğu bir yerde atom bombası patlatıldığında karbon dioksit etkisiyle iyonlarına ayrışan (yani delinen ozon tabakası) ozonun tekrar bir tepkimeyle eski haline dönebileceğini söyledi. Yani parçalanma olayının tam tersi gerçekleşiyormuş. Bu doğru mu? (Başak Okuducu)

74 - Dünyada denizlerin en derin yeri bazı kitaplarda Mariana Çukuru, bazı kitaplarda da Filipinler açıklarındaki çukur olarak geçiyor. Hangisi doğrudur? (Cemal Kesik)

73 - Hint Okyanusu’nun derinliği ne kadar? (Ömer ???)

72 - Okyanusun en dibine ne ad verilir? (Ahmet Say)

71 - Ben Buzdağının görünmeyen kısmının görünen kısmına oranını merak ediyorum. Buzdağının ne kadarı görünmüyor? (Bilgehan Akman)

70 - Buzullar eridiği zaman dünya tamamen su altında kalır mı? (Bülent Kaya)

69 - Merhabalar, size sorum aslında arkadaşımın bana sorduğu ve benim tam olarak onu aydınlatamadığıma inandığım bir soru. Soru şu: niye yağmur yağarken şimşek çakar da kar yağarken çakmaz. Şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar. (Melike Kabaran)

68 - Yeraltı veya yerüstü sularında bor değeri yüksek çıkıyorsa, bu sular içildiğinde insan ve hayvan sağlığına nasıl zarar verir? Ayrıca, bu sular sebze ve ağaç sulamasında kullanıldığında ne gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir? Bu suyu zararlarını en aza indirerek kullanmanın yolları nelerdir? (Muharrem Kılıç)

67 - Ben okyanusun derinliklerindeki güçlü akıntıların nasıl oluştuğunu öğrenmek istiyorum. Yanıtlarsanız çok sevinirim. (Alican Değişmez)

66 - Bilindiği gibi Karadenizin yüzeyinden itibaren 200-250 metre altında burada bulunan yoğun hidrojen sülfür (H2S) yüzünden canlı yaşam yoktur. Bu kadar büyük miktarda hidrojen sülfür buraya nereden nasıl gelebilmiştir? Bu iş aşağı yukarı ne zaman gerçekleşmiştir? (Yalçın Güran)

65 - Ozon tabakasındaki yırtılmanın bugünkü boyutu nedir? Ne gibi önlemler alınıyor bireysel olarak uygulayabilecegimiz detaylar nelerdir ve son olarak bu olay gezegenimizi ne gibi tehlikelerle karşı karşıya getirebilir? Teşekkür ederim. (Erkan Başar)

64 - Ben bu soruyu bir ay önce gene sormuştum hala cevap yok, ozon tabakasının delinmesine neden olan CFC'ler ve Azot oksitler için ne yapılabilir, önlemleri nelerdir LÜTFEN BU SEFER CEVAPLAYIN!!! teşekkür ederim (İbrahim Gökşen)

63 - Denizde dalgaların su değil de titreşim olduğunu biliyorum. Denizin ortasına bir kuvvet etki etmeli ki, bu titreşim oluşsun. Benim merak ettiğim, bu kuvvetin nasıl doğduğu. Basınçtan dolayı mı? Yani denizde dalgalar nasıl oluşuyor?

62 - Daha önce ozon tabakası ile ilgili bir soru sorulmuştu ama ozon tabakasındaki bu deliğin büyümesini engellemek için dünya ne yapıyor? Bununla ilgili bir sözleşme var mı? Bu sözleşmenin getirdiği yükümlülükler neler? Peki ozon tabakasındaki deliği kapatmak mümkün mü? Sanırım uzun bir soru zinciri oldu. En azından bu konuda bir kaynak önerisinde bulunursanız memnun olurum. (Mustafa Aydemir)

61 - Merhaba Sayin Bilim ve Teknik calisanlari, Bizim bir çeşmemiz vardı kışın o zemberi ayazında ılık tam içime uygun insanın içini ısıtıyordu. İsin ilginci yazın o bunaltıcı sıcağında ise tam özlemini duyduğum o sop-soguk su akıyordu acaba bunu sebebi nedir? Simdide tesekkürler .Erzincan-Palangadan bir okurunuz. (Arslan Akın)

60 - Yağmur buluttan ayrıldıktan sonra yere düşerken hızlanır mı yoksa yavaşlar mı hızı ne kadardır? Sürtünmeden dolayı ısınmaz mı, ısınıyor ise neden sıcak yağmur yağmıyor. Bir de yağmur damlasının büyüklüğü yere düşerken küçülüyor mu? Teşekkür ederim (Gültekin Yurttaş)

59 - su dolu bir kabın içine bir buz parçası konulup erimesi beklendiğinde sıvı yüksekliğinde herhangi bir değişiklik olmayacağı söyleniyor ancak. dünyanın kutuplarında bulunan buzlar eridiğinde dünyadaki denizlerin yükseleceği ve dünyanın büyük bir kısmını su altında bırakacağı da söyleniyor. birinci durum için evde basit bir deney yaptım ve doğruluğunu gördüm bu durumda okyanus üzerinde olan buz tabakaları eridiğinde sular neden yükselecek? (Ahmet Yoluzar)

58 - merhaba.benim merak ettiğim soru şu: bilindiği gibi kendi sıvısı içinde yüzen katılar istisnadır ve bunların arasında su da vardır.bugünlerde konuşulan küresel ısınma birçok sorunu da beraberinde getiriyor ve bunlardan biride kutuplardaki buzulların erimesi. ancak bize öğretilen bir şey var bu da ; bir buz tabakası sıvısı içinde eridiğinde sıvı seviyesi artmaz sabit kalır. peki böyleyse neden dünyadaki su seviyesi artıyor.teşekkürler. (Ali Uçar)

57 - Deniz suyu neden tuzludur?(Ece Balcı)

56 - Türkiye'de erozyon sorunu ve bu sorunun, tarım, Çevre , doğal yaşam ve sosyo-ekonomik sonuçlar nelerdir?(Bilge Uçar)

55 - Dünyanın heryerindeki deniz seviyesinin aynı olmasına rağmen neden karadenizden gelen su sürekli olarak marmara denizine dökülür?(istanbul boğazından)(Mehmet Hüseyin Akçay)

54 - Kar ile buz arasındaki fark nedir ve neden soğuk günlerde buz değil de kar yağar?(Onur Sümer)

53 - Yağmur yağdıktan sonra neden toprak kokar, ve gerçekten kokladığımız toprak kokusu mu?(İLKER ADIGÜZEL)

52 - Çevre kirliliklerini önlemek için Türkiye'nin yeterli çabası var mı?( Batuhan BALCAN)

51 - Ozon tabakasına zararlı gazlar nelerdir? Ozon tabakasının ekolojik dengeye etkisi nedir? Ozonun azalmasının zararları nelerdir?( Şeyma Coşkun)

50 - Havada laboratuvar koşullarında nitrik asit oluşumunun gözlenmesi ve yeryüzüne asit yağmurlar olarak inmesi mümkünmüş. Ama bu olay yalnız şimşekli günlerde oluyormuş ve sadece şimşeğin çaktığı yerde oluyormuş. Bunun sebebi nedir?( M.Kadir Deliömeroğlu)

49 - Temizlik ürünlerinin günlük yaşamımızda insan sağlığına ve çevreye verdiği zararlar var mıdır?(Nalan Barış)

48 - Pilin çevre kirliliğine etkileri nelerdir?(Özge Klk)

47 - Plastik çöplerin yararlı hale getirilmesi hakkında bilgi edinmek istiyorum.Bana yardımcı olabilir misiniz? (Tayfun ALTUNOZ)

46 - Dünyanın en fazla yağış alan yeri neresidir?(Selin Pekarun)

45 - Zorunlu yeniden kazanım programının çevreye zararı var mıdır? Böyle bir programa belli başlı hangi şeyler katılmalıdır?

44 - Açık hava insan vücuduna yaklaşık kaç ton basınç uygular?(Deniz Can)

43 - Gece kar yağdığı zamanlarda neden gökyüzü kızıl bir renk alıyor?(Nezir Topaloğlu)

42 - Kar yağışının olması için sıcaklığın 0(sıfır) derece olması gerektiği bilgisi kalmış aklımda, acaba konunun ayrıntısını nasıl öğrenebilirim? şimdiden teşekkürler...(Onur Küçük )

41 - Benim sorum denizlerin su üst seviye (kot) ortalamaları aynı mıdır?Özellikle Karadeniz'in su üst seviye ölçüsü ile Akdeniz'in su üst seviye ölçüsü aynı mıdır?Değilse izah edebilir misiniz?(M.Mustafa Doğan)

40 - Volkanik kökenli olan ve yinelenen ya da çok şiddetli patlamalar, çökmeler sonucu ya da bir çok kraterin birleşmesiyle oluşan büyük çok büyük kratere ne ad verilir ?selamlar.. bunu bana cevaplıyabilirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler(Mahmut Demirkaya)

39 - Öncelikle böyle bir köşeye sitenizde yer verdiğiniz için teşekkür ediyor ve hemen soruma geçiyorum.Niçin kar yağarken şimşek çakmaz?(Murat ?)

38 - Deniz ve göllerin yüzeyinin buz tutmasına rağmen altında canlılar nasıl yaşar? (Ufuk Kavuzlu)

37 - Ozon tabakası kaç katlıdır? (Muhterem Erkan)

36 - Duyduğuma göre ozon tabakası kendini onarmaya başlamış. Merak ettiğim bu yenileme olayı doğru mu, doğruysa ne ölçüde ve bu olay ne kadar sürede tamamlanabilir? Lütfen en kısa zamanda yanıtlamaya çalışın, teşekkürler. (Fulya Fulya)

35 - Ozon tabakası çeşitli sebeplerden dolayı her geçen gün deliniyor. Bu tabaka bizi zararlı ışınlardan koruyor. Öyleyse bizi daha ne zamana kadar koruyabilir? (Simge Hür)

34 - Ben şunu öğrenmek istiyorum ozon tabakası delinirse ölür müyüz ve neden?(Özlem Demirci)

33 - Küresel ısınmaya insan etkinliklerinin neden olduğu düşünülüyor. Peki insanın üretebileceği sera gazları, dünya üzerinde yaşadığımız %30’luk alana bakılırsa ne derecede etkili olabilir yada iklim değişikliği gibi büyük çapta bir olay için sadece insanın ürettiği enerji yeterli olabilir mi?(Simge Dağ)

32 - Çölde kar yağar mı?(Efe Erden)

31 - Sera gazlar nasıl oluşur?Bunlar hangi gazlardır ve etkileri nelerdir?teşekkürler(Hüsyin Molla)

30 - Kullandığımz parfüm yada deodorantlardaki kimyasalların ozon tabakasına etkisi nedir? Endişeye düşecek ölçüde zararlı bir etkisi var mıdır?(Nehir Gürkaynak)

29 - Güneşe daha çok yaklaştığımız halde, en yüksek dağların tepeleri neden çok daha soğuktur? (Önder Candaş)

28 - Yeryüzündeki suların Everest dağına kadar yükseldiğini düşünürsek; Açık Hava Basıncı değişir mi? Yoksa aynı mı kalmak zorunda?

27 - Hava niçin gözle görünmez? Havayı oluşturan madde saydam mıdır? Niçin göremiyoruz?

26 - Ben yanardağlardan çıkan gazların atmosferi terk edip etmediğini merak ediyorum?(Fatih Admış)

25 - Elektromagnetik kirlenme hakkında bilgi alabilir miyim? Cep telefonları,baz istasyonlarının bu kirlenmedeki rolü nedir? Bu kirlenmeye sebep başka nelerdir?

24 - Havadan bahsederken alçak basınç, yüksek basınç ne demek?

23 - Asit yağmurlarının sebepleri ve zararları nelerdir ?(Gülis SAĞLAM)

22 - Hava ılıkken nasıl oluyor da dolu yağabiliyor?

21 - Ziraat mühendisiyim. Biyogaz hakkında bilgi almak istiyorum. (Osman Güven)

20 - Aurora Borealis (Kuzey Işıkları) nedir? Oluş nedeni nedir? Niçin sadece kuzeyde görünür?

19 - Gökyüzünde yazın görülen bulutlar, kışın görülenlerden farklı mıdır?

18 - Kasırgalar nasıl oluşuyor?

17 - Ozon tabakası nasıl oluştu?

16 - "Susuzluk dünyanın gelecekteki önemli sorunları arasında yer alacak." Bu tür cümlelerle hep karşılaşıyorum. Ama kafamda bazı soru işaretleri var. Dünyamızın %70 'i su ile kaplı iken nasıl susuzluk çekeceğiz? Çeşmelerde boşa akıttığımız sular yok oluyor mu? Suyun dönüşümünü düşündüğümde yok olmadığının farkına varıyorum çünkü çeşmelerde boşa aktığını düşündüğümüz sular toprağa karışmıyor mu? Toprağa karışan sular buharlaşıp tekrar musluğumuza gelmeyecek mi? Su yok olur mu? ( Emre Altıparmak )

15 - Yağmur yağmadan önce bulutlar neden gri renkte olur?

14 - Yıldırım gökten yere mi yoksa yerden gökyüzüne mi doğru hareket eder? ( Koray Bakar )

13 - Anafor (burgaç) bir gel-git olayı mıdır? Neden olur?

12 - İnsanoğlunun giderek artan küresel ısınmayı durdurmaya başaracak ve kendi kendini böylece yok etmesini önleyebilecek şansı var mı?

11 - Kırmızı kuşaklar nasıl meydana geliyor ve insanlara bir zararı var mı?

10 - Atmosferdeki ozon tabakası, güneşin zararlı ışınlarını nasıl engelliyor?

9 - Çiy yerden mi yükselir, yoksa yukarıdan mı yağar?

8 - Ağır metaller nedir, suyu kirletirler mi?

7 - Hortumun gözü neden durgun ve sakindir?

6 - El Nino ile La Nina nedir? Aralarında ne fark vardır?

5 - Şimşeğin çakış hızı nedir?

4 - Şimşek nedir, nasıl olur?

3 - Denizler ve tatlı sular yoğun bir şekilde kirletiliyor olmasına rağmen, bu suların içindeki oksijen miktarı nasıl korunuyor?

2 - Şimşek yerden yukarı doğru mu, yoksa bulutlardan aşağı doğru mu çakar?

1 - Denizlerin tuzu nereden gelir?

     

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.